Stoltenberg zahvalan Crnoj Gori što sa jednim oficirom učestvuje u mirovnoj misiji na Kosmetu!

0

Crna Gora je cijenjena saveznica, koja značajno doprinosi našoj zajedničkoj bezbjednosti, uključujući učešćem trupa u multinacionalnoj borbenoj grupi NATO u Letoniji i našoj mirovnoj misiji na Kosovu – KFOR, poručio je u intervjuu Vijestima generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.

Vojska Crne Gore u pomenutoj misiji ima samo štabnog oficira na dužnosti zamjenika načelnika za inžinjeriju u Odjeljenju za inžinjeriju i planove u Komandi misije u Prištini,

On je kazao da Crna Gora može da računa na NATO kada se radi o očuvanju njene bezbjednosti.

– Crna Gora može uvijek da računa na NATO na očuvanju njene bezbjednosti. Na primjer, u okviru naše misije zaštite vazdušnog prostora (air policing), italijanskim i grčkim borbenim avionima nastavljamo da čuvamo vaše nebo. Osim toga, NATO i zemlje članice su iskazale snažnu solidarnost i podršku Crnoj Gori za vrijeme pandemije koronavirusa, pružajući opremu, medicinske zalihe i finansijsku podršku iz Povjereničkog fonda NATO za odgovor na pandemiju i naših zaliha – kazao je Stoltenberg.

Na prilično maliciozno postavljeno pitanje novinara Vijesti koji je primjećuje zapaljivu retoriku isključivo iz Beograda, Stoltenberg je diplomatski izbjegao odgovor i poručio da su NATO i Srbija bliski partneri čije partnerstvo se zasniva na političkom dijalogu i na praktičnog saradnji, uz puno poštovanje državne politike vojne neutralnosti Srbije.

– Naš politički dijalog se ispoljava na različite načine. Uključuje moje kontakte sa predsjednikom Aleksandrom Vučićem i drugim političkim liderima i regularne interakcije sa srpskim kolegama koje imaju moj zamjenik pomoćnika za politička pitanja i bezbjednosnu politiku i šef NATO vojne kancelarije za vezu u Beogradu. Takođe uključuje dobro uspostavljene odnose između komandanta KFOR-a i srpskog načelnika generalštaba. Takve odnose omogućava konstruktivni duh i uzajmano poštovanje, koji treba da se nastave – kazao je Stoltenberg.

On je istakao da NATO članice, među njima i Crna Gora,  moraju istrajati u podršci Ukrajini.

– Nemoguće je predvidjeti koliko dugo će rat u Ukrajini trajati i koje će biti dugoročne posljedice. Ono što je bitno je da nastavimo da podržavamo Ukrajinu koliko god je to potrebno. Naravno, sva vojna, ekonomska i humanitarna podrška koju pružamo Ukrajini ima visoku cijenu, ali bi cijena nepodržavanja Ukrajine bila daleko veća. To bi značilo nagrađivanje Rusije za napad na suverenu i nezavisnu državu od 40 miliona ljudi – konstatovao je Stoltenberg.

 

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.