PORAZ ZAPADA I NJIHOVIH UCJENA: Usvojena sramna Rezolucija – u zbiru više glasova protiv i uzdržanih nego „za“!

0

Grčka uzdržana na glasanju o usvajanju rezlucije o Srebrenici

Među uzdržanim zemljama bila i Grčka, koja je bar na neki način uspela da se izbori sa jakim pritiskom i ucenama Nemačke.

Na fotografiji koja sledi možete pogledati rezultate glasanja u Generalnoj skupštini UN.

Vučić ponosito ogrnuo srpsku zastavu u UN, obezbjeđenje tražilo predsjedniku da skine zastavu

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nakon rezultata glasanja o sramnoj rezoluciji o Srebrenici ponosito je ogrnuo sprski zastavu u Ujedinjenim nacijama.

Pogledajte kako je to izgledalo.

Obraćanje predstavnika Rusije

„Pre glasanja dali ste reč predstavniku Srbije. Želeo bih da vas podsetim da to nije ‘neki uvaženi predstavnik Srbije’ to je predsednik Republike Srbije. Ja mislim da je trebalo da to uvažite i da mu se obratite prikladno, da ispoštujete njegovu funkciju,“ započeo je Nebenzja.

Njemci računali na 95 glasova

Na glasanju je bilo više uzdržanih i protiv ukupno, nego onih zemalja koji su rezoluciju podržali.

Predstavnici Njemačke, koja je bila sponzor rezolucije, računali su na 95 glasova za, što se na kraju nije dogodilo.

Crna Gora sa nalazi među 84 države koje su glasale za usvajanje rezolucije

Na sjednici UN usvojena je Rezolucija o Srebrenici sa 84 za, 19 protiv, 68 uzdržanih. Uskoro opširnije…

Predstavnik Konga

– Ova rezolucija će biti kontraproduktivna. Ona neće zalečiti rane iz prošlosti. Ona će samo da produbi podele među narodima, vodiće do novih talasa nasilja na Zapadnom Balkanu. Mi bismo trebali ovo da izbegnemo. Priznanje genocida bi trebalo da se radi  na objektivnim kriterijumima, a ne selektivnih, to ne sme biti politizovano. Ne sme biti dvostrukih standarda.

Istakao je da će Kongo glasati protiv rezolucije o Srebrenici.

Predstavnik Konga je rekao da se nacrt rezolucije smatra kao antagonistički čin jedne zajednice protiv druge.

Predstavnik Angole

Predstavnik Angole izjavio je da bi inicijativa za usvajanjem rezolucije mogla da naudi regionu.

– Angola će biti uzdržana na današnjem glasanju – rekao je on.

Predstavnik Ujedinjenih Arapskih Emirata

– Mir na Balkanu je krh, nekada se neke stvari pokreću. Mi ćemo biti uzdržani. Naša uzdržanost je usmerena tome da se smanje regionalne tenzije i eskalacija. Mi smatramo da usvajanje trajnog mira iziskuje dobro primišnjen dijalog. Pozivam sve lidere da ne rizikuju mir i stabilnost – rekao je on.

– Mora se sprečiti ponovno izazivanje mržnje i netolerancije – zaključio je.

Predstavnik Egipta

– Ovo nameće negativan uticaj po političku stabilnost u regionu. Naša zalaganja bi trebalo da vode ka dijalogu da bi se očuvao kolektivni interes. Egipat nije zadovoljan jer su neke zemlje uključujući sponzore ovaj nacrt iskoristili kao izgovor za neku političku retoriku. On je pravi ni uslugu principima međunarodnog prava i ne pomaže situaciju na Balkanu. Mi verujemo da rešenja ne mogu da budu nametnuta spolja kroz pristrasne rezolicije i jednostrane naloge – rekao je on.

– Egipat namerava da glasa za nacrt rezolucije ali van bilo kakvih političkih lobiranja. Naš glas oslikava našu posvećenost međunarodnom pravu i ljudskim i moralnim vrednostima – rekao je on.

Predstavnica Nikaragve – Nikaragva protiv rezolucije, ne doprinosi miru

Predstavnica Nikaragve ukazala je na dvostruke standarde međunarodne zajednice.

Ona je podsetila da rezolucija o Srebrenici ne uživa konsenzus u BiH, ne doprinosi miru i jedinstvu regiona. Podsetila je i da je NATO bombardovao bivšu Jugoslaviju, posluživši kao „oružje Zapada“.

Ne može se iz istorije izbrisati najveći genocid protiv naših naroda u Americi i Africi, kada su milioni ljudskih bića izbrisani sa lica zemlje da bi se Zapad obogatio na njihovim resursima.

Potreban nam je multipolaran svet. Vreme je da UN postanu organizacija koja predstavlja sve narode, rekla je ona i pitala da li će Zapad glasati za rezoluciju o genocidu koji su počinili kolonizatori u Americi.

Glasaćemo protiv rezolucije koju je predložila Nemačka jer ne doprinosi miru i pomirenju.

Predstavnik Venecuele

Mi se energično protivimo nekažnjavaju genocida i mi smo za inicijative koje služe tome. Mi smo za nacionalno pomirenje i izgradnju mira. Ovo nije prvi put da imamo pred sobom težak zadatak. Prije gotovo 10 godina bila je slična inicijativa ovde. Tada je naša zemlja bila članica Savjeta bezbjednosti. Tada smo se uzdržali od glasanja. Tada smo istakli da taj nacrt rezolucije ne doprinosi pomirenju nego produbljuje jaz između naroda u BiH. Oni moraju da izgrade zajedničku budućnost. Ova razmatranja važe i danas u potpunosti. Žrtve Srebrenice zaslužuju obilježavanje na osnovu konsenzusa koji prihvataju uključene strane i pri čemu cijela međunarodna zajednica to pozdravlja. Venecuela zagovara pomirenje i mir na Balkanu. Funkcija UN jeste da promoviše razumjevanje među narodima. Mi apelujemo da nastavimo posao koji je počet u Dejtonu primjenom okvirnog sporazuma. Mi poštujemo poziv na razmatranje svih ovih ideja pri donošenju odluke – rekao je on.

Predstavnik Kube

– Od vitalnog je značaja da se uspostavi mir u toj zemlji i na Balkanu. Kuba podržava ko Mi nismo za inicijative koje vode eskalaciji i etničkim podelama. Kuba odbacuje tekst koji usvaja doktrije sa nedostatkom konsenzusa i kojima se u prošlosti manipulisalo iz političkih razloga. Zalažemo se za dijalog u međusobno uvažavanje – rekao je on.

Predstavnik Azerbejdžana

– Mi uživamo strateško partnerstvo sa balkanskim zemljama – istakao je predstavnik Azerbejdžana.

– Azerbedžan neće biti u mogućnosti da glasa ukoliko bude predlog dat na glasanje.

Dodao je da je ta zemlja posvećena poštovanju teritorijalnog integriteta zemalja i da se protivi mešanju u unutrašnja pitanja.

Predstavnik Namibije

Namibija će biti uzdžana jer mi moramo da obuhvatno razgovaramo o genocidu i iskreno, rekao je predstavnik Namibije.

– Više može biti učinjeno da bismo se borili protiv nekažnjavanja zločina – rekao je on.

Predstavnik Kine

– Od svoje nezavissnosti Bih je utirala put ka miru. To je u zajedničnom interesu za region i međunarodnu zajednicu da BiH shvati važnost harmoničnog suživota sa ostalima i da održi mir i stabilnost. Konflikti koji su se dešavali su tamna strana istorije. bila su ubijanja civila na svim stranama. Tragedija u Srebrenici je zaista duboka. Kina je uvek zagovarala da se istorija ne zaboravi nego da se iz nje uči – rekao je on.

Istakao je da će Kina glasati protiv rezolucije o Srebrenici.

– Nacrt je raspršio velike kontroverze u BiH. Kina iznova poziva na punu komunikaciju sa ključnim učesnicima i državama članicama u nacrtu rezolucije. Ishitreno glasanje o nacrtu rezolucije koja je i dalje obeležena velikim razlikama nije u skladu sa duhom pomirenja i harmonije unutar BiH i među zemljama regiona. Nije u skladu da željom da se održe mir na Zapadnom Balkanu – rekao je on.

 

(Novosti)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.