Nastavljeno suđenje Ljubu Miloviću u Beogradu: U Srbiji materijal sa SKY aplikacije ostaje dokazni materijal

0

U Specijalnom sudu u Beogradu nastavljeno je suđenje pripadnicima grupe crnogorskog policajca Ljuba Milovića, koji se terete za pranje više od šest miliona eura, za koje se sumnja da su stečeni švercom kokaina.

Sudsko vijeće donijelo je danas odluku da cjelokupan materijal sa „skaja“ ostaje u spisima predmeta, ali je izdvojilo više izvještaja MUP-a o identifikaciji „skaj“ korisnika na osnovu kojih Tužilaštvo dokazuje da je riječ o optuženima u ovom postupku, prenosi N1.

S obzirom na to da je u ovom postupku promijenjen predsjednik vijeća, podsjećaju, suđenje je nedavno počelo ispočetka, te su danas advokati odbrane nastavili da iznose svoja uvodna izlaganja.

Advokat Marko Peković, branilac optuženog Miodraga Pamučine, ostao je pri već ranije iznetom uvodnom izlaganju i predložio ispitivanje dodatnih svjedoka, kao i vještaka informacionih tehnologija koji je vještačio telefone okrivljenih u ovom postupku, navodeći da je izvještaj o vještačenju „nejasan i nepotpun“.

Na to je predsjednica sudskog vijeća Ana Trifunović podsjetila advokata Pekovića da ne mora posebno da predlaže ispitivanje vještaka, jer na to svakako kao branilac ima pravo po zakoniku o krivičnom postupku.

Advokat Peković predložio je ispitivanje novih svjedoka, koji bi potvrdili da su sa njegovim klijentom zajedno bili na proslavi njegovog rođendana, s obzirom na to da srpsko Tužilaštvo za organizovani kriminal u optužnici nije navelo tačno vrijeme kada je optuženi Miodrag Pamučina predao određeni novac N.N. licu.

Advokatica Danijela Miladinović, koja brani optuženog Milana Krstovića, takođe nije imala mnogo da doda u odnosu na svoje prethodno uvodno izlaganje, kada je ovaj postupak prvi put i otpočeo, piše N1.

Ona je naglasila da predlaže da se „u svojstvu svjedoka ispita supruga optuženog Živojina Filipovića, budući da se Tužilaštvo u optužbi protiv njenog branjenika koristi iskazom upravo Filipovića“.

Takođe, advokatica Miladinović predložila je da se kao svjedok ispita i advokat Miodrag Graovac.

Advokat Dragoslav Ljubičanović, branilac optuženog Živojina Filipovića, posebno se osvrnuo na „skaj“ dokaze i tražio da se oni izdvoje iz spisa predmeta kao nezakoniti, obrazlažući da su pribavljeni na način koji je suprotan zakonodavstvu u Srbiji.

Takođe naveo je i da kada je riječ o tim dokazima „nema govora o autentičnosti“, jer kako je kazao podaci su mijenjani i nalaze se na CD-ovima u spisama predmeta. Zbog toga je tražio izdvajanje cjelokupnog „skaj“ materijala, kao i naredbi francuskih organa na osnovu kojih su ti dokazi i prikupljeni.

Dodatno, advokat Ljubičanović predložio je izdvajanje zapisnika sa saslušanja svog klijenta u policiji zbog toga što, kako kaže, izabranom braniocu od strane porodice nije bilo dozvoljeno da prisustvuje saslušanju, a u zapisniku je konstatovano da jeste bio prisutan, a dodijeljen mu je advokat po službenoj dužnosti.

Gotovo svi advokati predlagali su izdvajanje „skaj“ dokaza kao nezakonitih.

Najdetaljnije je o tome danas govorio advokat Jugoslav Tintor, koji brani prvooptuženog Milovića.

Advokat Tintor referisao se na presudu koju je nedavno donio Evropski sud pravde, a koja se odnosi na dokaze iz kriptovanih aplikacija i koja upućuje da su građani neovlašćeno prisluškivani na teritorijima drugih država, koje o tome nisu obaviještene i da je riječ o presretnutoj komunikaciji.

Naveo je Tintor i da Srbija kao zemlja koja nije članica Evropske unije nije u obavezi da poštuje odluku Evropskog suda pravde, ali da ono što važi za zemlje članice EU najstrože treba da se primjenjuje i u Srbiji.

Okrivljeni koji su bili prisutni u sudnici kazali su pred sudom da su saglasni sa svim što su advokati odbrane iznijeli u svojim uvodnim izlaganjima.

Kada je u sudnicu ušao optuženi Milivoje Kišić, koji se nalazi u kućnom pritvoru, predsjednica sudskog vijeća Ana Trifunović Đuričić upitala ga je da obrazloži svoju molbu sudu da mu dozvoli odlazak na stomatološku intervenciju danas u 15.30 časova.

Kišić je naveo da ima karijes, koji treba da ukloni i očisti kamenac, što je pomalo iznenadilo sudiju.

„Vi u pritvoru popravljate karijes na zubu? To nije urgentna intervencija. Molim vas, ne testirajte moje strpljenje i toleranciju. Ja vam ovo sad neću dozvoliti i sve dok ne dostavite izvještaj stomatologa u kom se navodi da je takva intervencija hitna“, kazala je sudija Trifunović Đuričić.

Nakon svih uvodnih izlaganja odbrane, riječ je dobio postupajući tužilac Goran Jović, koji je kazao da je „skaj“ relevantan dokaz i da se protivi izdvajanju cjelokupnog materijala, kao i da je policija na propisan način podatke sa „skaja“ dostavila Tužilaštvu na CD-ovima.

Takođe, naveo je tužilac Jović i da se ne protivi ispitivanju dodatnih svjedoka koje je odbrana predložila, premda kako je kazao, Tužilaštvu nije jasna svrha tog ispitivanja i šta bi se tačno postiglo time.

Referišući se na pozivanje odbrane na presudu Evropskog suda pravde, tužilac je naveo da se pomenuta presuda se odnosi na konkretan slučaj korišćenja kriptovanih „encrochat“ dokaza u Njemačkoj, a ne i na „skaj“ aplikaciju.

„Mi ni ne znamo šta je to tačno, da li se presuda odnosi na aplikaciju ‘encrochat’ ili na ‘Encrochat’ kompaniju i kako tačno ta aplikacija funkcioniše. U svakom slučaju ‘encrochat’ i ‘skaj’ nisu iste stvari. U slučaju ‘encrochata’ podaci su dostavljeni u realnom vremenu i za neodređeno krivično delo, što nije slučaj i sa ‘skaj’ dokazima“.

N1 podsjeća da se u ovom procesu u odsustvu sudi Ljubu Miloviću kao vođi grupe optužene za udruživanje radi vršenja krivičnih djela.

Optužnica srpskog Tužilaštva za organizovani kriminal detaljno opisuje prevoz više od šest miliona eura u kešu, kamionima iz manjih gradova u Holandiji preko Srbije do Crne Gore.

Tužilaštvo dokaze većinski temelji na porukama sa aplikacije „skaj“, a za koje tvrdi da su ih optuženi razmjenjivali u periodu od 2019. godine do avgusta 2022. godine.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.