Ambasade zemalja Kvinte zahtijevaju suspenziju zabrane upotrebe dinara na Kosovu i Metohiji

0

Ambasade zemalja Kvinte u Prištini (Francuske, Njemačke, Italije, Ujedinjenog Kraljevstva i SAD) pozvale su juče na suspenziju primjene uredbe centralne banke u Prištini, prema kojoj je od 1. februara evro jedino sredstvo za obavljanje gotovinskih platnih transakcija na KiM.

Oni traže da se „omogući dovoljno dug prelazni period, kao i jasna i efikasna javna komunikacija”, navedeno je u saopštenju. Ambasade Kvinte ukazuju da, i pored toga što uredba ima za cilj, kako navode, da smanji falsifikovanu gotovinu, zaštiti finansijsku stabilnost, kao i da poveća transparentnost tokova gotovine, ipak izaziva zabrinutost u pogledu uticaja, posebno na zajednice sa srpskom većinom, a naročito na škole i bolnice u tim sredinama.

„Uredba će takođe imati direktan uticaj na svakodnevni život ogromne većine kosovskih Srba koji primaju isplate ili finansijsku pomoć od Srbije”, istaknuto je u saopštenju, uz sugestiju da bi o tom pitanju trebalo dalje razgovarati u okviru dijaloga Beograda i Prištine, uz posredovanje EU.

Zajedničko saopštenje uslijedilo je nakon sastanka ambasadora Kvinte i šefa Kancelarije EU u Prištini sa premijerom lažne države Kosovo Aljbinom Kurtijem, koji je održan u petak. Tom prilikom jedna od glavnih tema bila je uredba centralne banke u Prištini o platnom prometu.

Centralna banka u Prištini saopštila je 17. januara da je evro jedina valuta dozvoljena za obavljanje gotovinskih plaćanja na Kosovu i Metohiji i da ta mjera stupa na snagu 1. februara, što bi značilo zabranu upotrebe dinara.

Iz Narodne banke Srbije su istakli da su najavljene mere Prištine za onemogućavanje unosa i korišćenja srpskog dinara na KiM usmjerene isključivo na uskraćivanje osnovnih prihoda koje stanovništvo i privredni subjekti ostvaruju u dinarima na Kosovu i Metohiji, a samim tim i na onemogućavanje elementarnih uslova za opstanak prije svega srpskog stanovništva.

(Politika)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.