Pulicerov dobitnik otkriva dogovor iza zatvorenih vrata i ulogu Šolca u diverziji na Sjevernom toku

0

Američki novinar Simur Herš tvrdi, pozivajući se na izvor, da je tokom posjete njemačkog kancelara Olafa Šolca Sjedinjenim Američkim Državama početkom marta, tokom zatvorenog sastanka bilo razgovora o diverziji na gasovodima „Sjevernog toka“.

Herš, dobitnik Pulicerove nagrade, navodi da je putovanje Šolca u Vašington obuhvatao samo dva događaja otvorena za javnost, a da lideri dveju zemalja nisu održavali konferencije za medije na kojima bi novinari mogli da postavljaju pitanja.

Ipak, kako dodaje Herš, kasnije je postalo poznato da je predsjednik SAD Džozef Bajden imao 80-minutni sastanak sa Šolcom, na kojem većinu vremena nisu bili čak ni njihovi pomoćnici. Poslije sastanka nisu objavljena nikakva zvanična saopštenja.

Nije bilo saopštenja ili pisanih dogovora, objavljenih u nekoj od dveju država, ali mi je čovjek s pristupom diplomatskim podacima saopštio da je tamo bilo riječi o razotkrivanju pitanja gasovoda“, napisao je Herš u tekstu objavljenom na njegovom blogu na platformi Substack.

Herš tvrdi da su CIA i njemačku obavještajnu službu zamolili da pripreme alternativnu priču o eksplozijama na gasovodima, koja bi se plasirala u medijima.

Rezultat (sastanka Šolca i Bajdena) bio je nalog pojedinim elementima Centralne obavještajne uprave da zajedno s njemačkom obavještajnom službom pripreme alternativnu verziju o divetuiji na ‘Sjevernim tokovima’, koja bi bila dostavljena američkim i njemačkim medijima“, navedeno je u materijalu.

Prema njegovim rečima, čak i ako Šolc ranije nije znao ništa o diverziji na gasovodima, on je od jeseni podržavao napore SAD da se prikriju dokazi.

U ovom trenutku treba navesti da je kancelar Šolc… očigledno od prošle jeseni umiješan u podršku Bajdenovoj administraciji da prikrije svoju operaciju u Baltičkom moru“, napisao je Herš.

Herš, takođe, tvrdi da je Bajden donio „glupu odluku“ o diverziji na „Sjevernim tokovima“ i da je sada prinuđen da laže.

Informacije koje su oni (novinari ‘Njujork tajmsa’) dobili dolazila je od grupe eksperata CIA za obmanu i propagandu, čiji je zadatak bio da obezbijede listu naslovni članak i da zaštite predsjednika koji je donio glupu odluku i sada laže o tome“, napisao je Herš.

Simur Herš je 8. februara objavio istraživanje o eksplozijama na gasovodima „Sjeverni tok 1“ i „Sjeverni tok 2“, u kojem je, pozivajući se na izvor, saopštio da su eksplozivne naprave ispod ruskih cjevovoda u junu 2022. godine postavili američki ronioci, tokom vojnih vježbi „Baltops“, a da su ih tri mjeseca kasnije aktivirali norveški stručnjaci.

Prema navodima Herša, odluku o sprovođenju te operacije donio je predsjednik SAD Džozef Bajden nakon devet mjeseci razgovora s predstavnicima administracije koji se bave pitanjima bezbednosti.

Ranije je britansli list „Telegraf“, pozivajući se na dobro informisane izvore, saopštio da zapadne specijalne službe, koje istražuju terorističke napade na „Sjeverne tokove“, proučavaju moguću povezanost te diverzije s poznatim ukrajinskim biznismenom.

List „Njujork tajms“ je ranije saopštio da postoje obavještajni podaci o tome da iza diverzije na glavnoj maršruti za isporuku ruskog gasa u Evropu stoji neka proukrajinska grupacija, čiji su planovi možda nisu bili poznati Kijevu.

Njemački list „Cajt“ je pisao o tome da tragovi napada na gasovode vode ka Ukrajini, te da je operacija izvođena s jahte koju je iznajmila kompanija iz Poljske, u vlasništvu dvojice Ukrajinaca. Predsjednik Ukrajine Vladimir Zelenski je izjavio da Kijev nije umiješan u terorističke napade na „Sjeverne tokove“.

(sputnjik)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.