Metar drva 70 evra usred ljeta

0

Metar cijepanih cerovih drva na podgoričkoj pijaci već je dostigao cijenu od 70 evra, dok su bukova pet evra jeftinija.

Podgoričanka Zorica Kalezić kaže da joj se čini da postaju luksuz.

“Ujutru koristimo klimu dok ne naložimo vatru. Čini mi se da drva postaju luksuz iz godine u godinu i da će doći vrijeme kad nećemo moći da priuštimo pet metara drva.”

Na podgoričkoj pijaci može se dogovoriti i šeganje i cijepanje, po cijeni od najmanje 14 evra po metru.

“Posla imamo, ali najveća potražnja je u avgustu i septembru”, kazao je jedan od prodavaca.

Iz Uprave za gazdovanje šumama i lovištima, međutim, pozvali su građane da se do 10. jula prijave njihovim područnim jedinicama i dobiju mogućnost da drva za ogrijev kupe po cijeni od 11 evra po kubiku. Kome zahtjev bude odobren, moraće o sopstvenom trošku posiječe drvo, izvuče ga iz šume i transportuje.

Iz Uprave tvrde da će se građanima svakako to više isplati u odnosu na cijene kod “ilegalnih preprodavaca”.

“Očekujemo da će se građani odazvati ovom našem pozivu, s obzirom na velike finansijske povoljnosti koje im Uprava nudi. Naime, na osnovu ovih cijena, primjera radi oko deset metara drva za ogrijev naši građani mogu da nabave za manje od 85 evra, plus troškovi sječe i transporta, što je mnogo povoljnije od cijena koje su do sad plaćali na crno ilegalnim preprodavcima, gdje cijena jednog metra iznosi između 60-70 evra”, kazao je ranije v. d. direktora Uprave Miloš Rajković.

Prema posljednjem Energetskom planu Glavnog grada, u Podgorici od 57.346 domaćinstava, njih 29.463, odnosno više od polovine, za grijanje koriste drva.

Prema istim podacima, u Zeti i Tuzima 21.593 domaćinstva koriste drva za grijanje, a ostatak na području grada.

“Domaćinstva potroše 142.685 metara kubnih drva, od čega 102.136 u Tuzima i Golubovcima.

Mika Drašković iz Podgorice kazala je da se njena porodica grije na drva.

Tokom grejne sezone, ističe ona, potroše oko šest metara drva.

“Tu smo samo muž i ja, a nekad kad su djeca bila u kući, bilo je potrebno više jer smo kuvali na šporetu za drva.”

Nekim porodicama je potrebno više od šest metara drva, pa tako Svetlana Perišić kaže da svake godine kupuju i do deset metara.

“Mi smo velika porodica, a drva uvijek kupujemo što je ranije moguće jer u septembru i oktobru budu znatno skuplja. Za ovu zimu smo se već obezbijedili.”

Veljko Laban živi na sjeveru Crne Gore i kaže da je već kupio drva.

“Vidim da su ovdje malo skuplja nego kod nas, ali to je normalno kad se u to uračuna i transport do Podgorice. Ne žalimo se, na nešto se moramo grijati, za to se uvijek snađemo.”

Kod Dražena Vlahovića je situacija drugačija – živi u zgradi, grije se na struju.

“Račun za struju zna da bude baš visok. Ali, ne žalim se, kad živimo u zgradi nemamo drugi izbor.”

Miloš Rajković pojašnjava da će tokom akcije Uprave građanima pod povlašćenim uslovima biti dostupno skoro 45.000 kubika ogrijeva.

“Zahtjev mora sadržati podatke o podnosiocu, količinu ogrijevnog drveta koja se traži, kao i informaciju da li ima svoju privatnu šumu i koliko ima članova u zajednici u kojoj živi. Svaka područna jedinica mora primiti zahtjev, a u suprotnom, potrebno je odmah da prijave centrali Uprave ako naiđu na bilo kakvu opstrukciju. Nakon provjera građani koji ispunjavaju uslove će dobiti ogrijev…”

(Vijesti)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.