Meč turnira na Vestfalenu: Turska bolja od debitanta

0

Fudbaleri Turske pobijedili su selekciju Gruzije rezultatom 3:1 u prvom meču grupe F na Evropskom prvenstvu.

Iako na papiru ovo nisu bili atraktivne ekipe, na terenu su pokazale zavidan nivo kvaliteta, taktike, i na kraju – golova, što je i najvažnije.

Dva spektakularna gola za Tursku postigli su Muldur u 25. i Arda Guler u 65. minutu i to baš na 50. rođendan legendarnog Vinćenca Montele!

Turci su od samog starta bili konkretniji, i imali prvu šansu, u 10. minutu Ajhan je pogodio stativu.

Gruzija je uzvratila dva minuta kasnije, kada je golman Gunok zaustavio udarac Mekvabišvilija.

Turci su dodali gas i poveli u 25. minutu, kada je Muldur postigao sasvim sigurno kandidata za gol turnira, uhvatio je volej sa ivice šesnaesterca, pravo u rašlje za 1:0.

Montelin tim je tada bio u naletu i posle samo dva minuta Jildiz je naletio na odbitak i pogodio, ali je VAR signalizirao ofsajd poziciju, pa je gol poništen.

Gruzija je uspjela da se vrati i u 32. minutu dođe do izjednačenja, kada je Mikautadze pogodio za 1:1.

Isti igrač je mogao i da donese preokret, uhvatio je volej koji je završio pored stative.

I u nastavku bilo je izuezno zanimljivo, obje ekipe igrale su sa željom da pobijede, ofanzivno, ali su Turci uspjeli da dođu do pobjede.

U 65. minutu vidjeli smo novi evrogol, Ajhan je ukrao loptu i proslijedio do zvijezde Real Madrida Arde Gulera, koji se namjestio i lijevom nogom pogodio rašlje sa skoro 30 metara za 2:1!

Gruzija je mogla ponovo da se vrati u meč pet minuta kasnije kada je Kohorašvili mogao da izjednači, ali je bio zamalo neprecizan.

Gruzini su u finišu išli na sve ili ništa, Turci su se branili i uspjeli da sačuvaju prednost i osvoje važne bodove, vjerovatno i vredne plasmana u osminu finala.

Ipak, treba istaći da je Gruzija u trećem minutu nadoknade imala stopostotnu šansu, Mikautadze se našao u prilici, ali mu je zasmetao saigrač da bolje šutira sa 6-7 metara i pogodi za 2:2.

U poslednjim trenucima utakmice i stativa je sačuvala Turke, u pravom karambolu posle prekida, prvo stastiva, potom je odbrana reagovala i uslijedila je kontra, a onda je Akturkoglu istrčao na prazan gol i pogodio za konačnih 3:1!

Večeras se u drugom meču ove grupe sastaju Portugal i Češka.