Mladen Mikijelj

Majka naša Crna Gora ne voli podjednako svakog svog sina: Priča Ekrema Bajrovića, uhapšenog na Kosmetu, koga je juče Milan Knežević pomenuo u Parlamentu

0

Ekrem Bajrović je jedan od crnogorskih državljana koji ne osjećaju brigu i ljubav države Crne Gore. Bajrović je ostavljen da se praktično sam bori protiv optužbi privremenih institucija lažne države Kosova.

Naime, Ekrem Bajrović se 17 mjeseci nalazi u kosovskom zatvoru, zbog navodnih ratnih zločina za koje ga optužuju privremene kosovske institucije. Ovaj crnogorski državljanin ne samo da ne dobija pravnu pomoć od svoje države, već za njegov slučaj skoro da niko nije čuo, jer vjerovatno su važnija partijska prepucavanja u Skupštini Crne Gore, od života i slobode građanina koji je bez ikakvih materijalnih dokaza poslat u strani zatvor.

Ekrem Bajrović se sumnjiči da je u periodu 1998-1999. godine u Opštini Istok, u periodu ratnih dejstava na području Kosova, u saučesništvu sa drugim licima prekršio pravila međunarodnog prava tokom rata protiv civilnog stanovništva i njihove imovine.

Optužnica ga tereti da je u opštini Istok i okolnim selima učestvovao u ubistvu, premlaćivanju, hapšenju, mučenju i nehumanom postupanju prema civilima.

Optužen je da je zločine počinio kao pripadnik srpskih policijskih i vojnih snaga, pojedinačno i u saradnji sa drugim licima.

U optužnici se navodi da su u selu Starodvorane 8. maja 1999. godine pripadnici srpskih policijskih i vojnih snaga, među kojima je bio i Bajrović, zaustavili kolonu albanskih civila koji su bježali prema Albaniji.

Tokom navodnog premlaćivanja, muškarci su navodno ismijavani pitanjem: „Gdje je NATO?” i „Gdje je „OVK“ (tzv. Oslobodilačka vojska Kosova)?“, navodi se u optužnici.

Bajrović je takođe optužen da je 7. maja 1999. godine u istom selu učestvovao u hapšenju, otmici i maltretiranju 84 albanska civila, koji su prethodno izdvojeni iz kolone koja je bježala. Njima je, kako se navodi u optužnici, oduzet sav novac i dragocjenosti.

Odvedeni su, navodno, u lokal u selu Đurakovac, gdje su maltretirani i mučeni.

Prema optužnici, Bajrović je predvodio nasilje i udario jednu od žrtava kundakom mitraljeza, što je on u cjelosti negirao.

Civili su potom, stoji u optužnici, prebačeni u lokalnu policijsku stanicu, gdje su mučeni i gdje su im upućivane prijetnje smrću, pri čemu su zadobili teške tjelesne povrede i traume.

Bajrović ima prebivalište u Baru

Podsjećanja radi, Bajrović ima prebivalište u Baru, a uhapšen je krajem 2022. godine u Peći. Kako je Barski portal već pisao, do hapšenja je došlo nakon što je Bajrović stanici policije u Peći prijavio da su mu nepoznati počinioci opljačakali i demolirali kuću u tamošnjem selu Vitomirica.

Simptomatično je da Bajrović u Peći vodi nekoliko sudskih sporova zbog zemlje koja mu je uzurpirana i falsifikatima prevedena, zbog čega mu, po svoj prilici, najvjerovatnije pokušava podmetnuti krivično djelo – ratni zločin, sa možda izmišljenim svjedocima, što je masovna praksa u sudskim postupcima protiv nealbanskog življa na Kosovu i Metohiji.

„Bajrović je u poslednje dvije decenije često odlazio u Peć i rodnu Vitomiricu, tako da bi odavno bio uhapšen da je zaista bio akter ratnih zločina, kazali su ranije u Kancelariji za Kosovo i Metohiju, koja je Bajroviću obezbijedila i advokata.

Nakon rata na Kosmetu Bajrović je sa porodicom izbjegao u Bar.

Da li će 44. Vlada, odnosno pojedini ministri, među kojima i oni koji pokušavaju da izgrade prijateljske odnose sa Kosovom* i obećavaju glasanje za njegov prijem u Savjet Evrope, pokušati da pomognu crnogorskom državljaninu Ekremu Bajroviću?

Po Ustavu Crne Gore, u članu 12 stoji da Crna Gora štiti prava i interese crnogorskih državljana, ali kao što smo i navikli Ustav i zakoni u Crnoj Gori se selektivno primjenjuju, što se vidi i u slučaju Ekrema Bajrovića.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.