Dobrosavljević za BORBU o sukobu Milatovića i Spajića: Preduslovi za cijepanje PES-a postoje ali ga ne žele prije vremena

1

Ono što je bilo primjetno nakon predsjedničkih izbora a pred parlamentarne izbore a tiče se prvih nesuglasica u Pokretu Evropa sad oko imena poslanika i toga da li su oni naklonjeni jednom ili drugom centru moći unutar same stranke postalo je očito kada vidimo nesuglasice između predsjednika države Jakova Milatovića i premijera Milojka Spajića.

Ovako je politički analitičar Vladimir Dobrosavljević za BORBU komentarisao jučerašnji rat saopštenjima između predsjednika Jakova Milatovića koji je Skupštini vratio tri Zakona, ali i nepotpisanog PR-a Pokreta Evropa sad.

Dobrosavljević za BORBU tvrdi da Pokret Evropa sad očigledno dokazuje da nije još uvijek dobro profilisan ni ideološki, ni politički a ni organizaciono.

„Oni su više zajednica interesa, a ne zajednica vrijednosti. Zato se događaju ovakve frakcije i diferencijacije. Ono što može biti problem u svemu ovome je to što ovo može dovesti u pitanje funkcionisanje sadašnje Vlade Crne Gore što nikom od političkih aktera ne ide u prilog. Ipak, meni u ovom trenutku ne djeluje da Milatović ima preveliko uporište, ako ne u stranci, onda u poslaničkom klubu. S tim u vezi, Spajić je relaksiranijii po pitanju budućih procesa unutar te političke organizacije“, kazao je analitičar.

Na pitanje našeg portala da li ovo sve izgleda na 1997-u godinu i raskola između Mila Đukanovića i Momira Bulatovića, Dobrosavljević tvrdi da istorijske analogije jesu privlačne, ali da se te dvije stvari ne mogu mjeriti.

„Tadašnji jedinstveni DPS je bio direktan nasljednik autoritarnog Saveza Komunista i imali su potpunu kontrolu nad političkim tokovima u Crnoj Gori što nije slučaj sa Pokretom Evropa sad. Bez ozbira na značaj funkcija, PES nije jedina politička struktura koja se pita u zemlji. Postoji niz drugih političkih subjekata koji imaju ulogu u kreiranju javnog mnjenja ili političkih odluka i procesa u Crnoj Gori“, kazao je on.

Bez obzira na privlačnost takvih analogija, analitičar ne bi ipak mogao da ih poredi, ali ipak tvrdi da sličnosti svakako postoje po funkcijama koju i jedan i drugi obavljaju.

Kada govori o narednoj 2024. godini, i na pitanje hoće li je obilježiti raskol unutar Pokreta, Dobrosavljević odgovara:

„Preduslovi za tako nešto postoje. Ne mislim da će se Milatović zadovoljiti sporednom ulogom već će u skladu sa popularnošću željeti da utiče na političke procese. Otud je moguće da će doći do diferencijacije ali mislim da se to još uvijek neće desiti, bar za neko vrijeme jer ni jedan ni drugi ne žele da otvaraju taj sukob prije vremena“

On je mišljenja da njih dvojica neće pokretati pitanje sukoba osim u slučaju da su sigurni da će iz njega izaći kao pobjednici, što manje ranjeni.

Na pitanje našeg portala da prokomentariše činjenicu da predsjednik države često izlazi u javnost i plasira stavove koji izazivaju animozitet kod srpskog naroda, koji ga je inače i glasao, ali i na činjenicu da Spajić to ne radi, Dobrosavljević za BORBU tvrdi da je fakat da je Milatovićeva pozicija zvučnija jer je neposredno biran od strane građana a samim tim ima i veći autoritet.

„Ipak sa druge strane ima mnogo manju odgovornost od funkcije premijera koju obavlja Milojko Spajić. Mišljenja sam da Milatović želi sebe da profiliše kao političkog subjekta koji diktira stavove na političkoj sceni i koji šalje poruke kako biračima tako i određenim političkim strukturama, a tu prije svega mislim na zapadne saveznike. Mislim da sve ovo što Milatović radi jeste jedna vrsta političkog profilisanja i slanja poruka što biračima što strancima kakvi su njegovi politički pogledi na događaje i procese u Crnoj Gori. Spajić je tu dosta obazriviji jer je na funkciji koja je mnogo odgovornija i mnogo rizičnija a to se vidjelo nakon projekcije budžeta za 2024. godinu kada je na neki način prećutno marginalizovan program Evropa sad 2, de facto je prećutan, jer je utvrdio da ga je nemoguće realizovati“, tvrdi Dobrosavljević za BORBU.

U tom smilu, kako je za BORBU naveo, Spajić je realističniji i pragmatičniji, i prosto se prilagođava datim okolnostima koje zatiče u političkom životu.

„Ne sumnjam ako dođe do daljeg razmimoilaženja njih dvojice da će to političko profilisanje biti mnogo izraženije“, zaključio je Dobrosavljević za BORBU.

1 Comment
  1. Plotari komentariše

    Kako vadite ove analiticare iz naftalina.sve plotari.sto ti znas ko si ti .ovo mora bit jasno svima.plotari su doveli ova dva lgbtq politicara.e sad se oni tobos cijepaju ,da povuku narod za sobom .ista politika diktatora nikad na litije nisu bili a plotari trljanu dlano e.nema pravde svi ostase na pozicije.ko je odje lud .klosari jedni.rodice se pravi ljudi pa cete morat svi zajedno u kolumbiju ili u spuz .mrs klosari .jesili zavrsio ,,mendzament ,,na udg mozda.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.