Zemlje koje su stale uz Srbiju i međunarodno pravo suočiće se sa odmazdom moćnika

0

Pojedine zemlje koje su se 23. maja u Njujorku pokazale kao pravi prijatelji Srbije, ali i kao države koje poštuju međunarodno pravo i pravdu, suočiće se sa odmazdom moćnih sila, prije svega, Nemačke.

Da predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću neće biti oprošteno što nije pristao da pogne glavu, već se hrabro borio i izborio u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, već smo pisali. Međutim, na meti osvete naći će se i još neke države. Naravno, Rusiji, Kini ili Bjelorusiji teško će moći da se osvete po ovom pitanju, s obzirom na to da protiv njih ionako vode specijalni rat na mnogim poljima, ali druge zemlje sa spiska onih koji su bili protiv (a naći će se tu i poneko od uzdržanih) moraće dobro da pripaze i obrate pažnju na ono što im se sprema. To se, svakako, odnosi i na njihove lidere, koji će biti personalne mete.

IZNENAĐENJE

Kako za Republiku kaže jedan iskusni diplomata, inače odličan poznavalac prilika u svijetu, svoje razočaranje ishodom glasanja o rezoluciji o Srebrenici zapadne sile će po prirodi stvari morati na nekom da iskale. A nije teško pogoditi ko je taj neko…

– Iskreno, i ja sam se iznenadio ishodom glasanja. Nisam očekivao da će toliko zemalja smoći snage da se suprotstavi. I ne mislim tu samo na one koji su bili protiv. Mnogi su me, takođe, iznenadili, a mogu da kažem i oduševili svojom uzdržanošću ili izlaskom iz sale. To je bio strašan šamar za Njemačku i neke druge i nemam ni trunku sumnje da će pokušati da se osvete na svaki mogući način – objašnjava sagovornik.

Podsjetimo, uz Srbiju, još 18 država izjasnilo se protiv sramne rezolucije o Srebrenici. Neki od kojih smo očekivali ovo isto, ostali su uzdržani, međutim, neki, poput Mađarske, jedine države EU koja je bila protiv, bili su na našoj strani i na strani pravde i istine. Upravo je mađarski premijer Viktor Orban jedan od onih koji će se naći na udaru, baš kao što je i pred glasanje, kako je sam rekao predsjedniku Vučiću, bio suočen sa strašnim pritiscima.

Evo kako je Vučić opisao njihov telefonski razgovor pred glasanje u UN:

– Zvao sam Viktora Orbana da ga zamolim za nešto drugo, jer mi nemamo ambasadu u jednoj zemlji, pa da dobijem od njega neke kontakte i da ga pitam za jednu evropsku zemlju. Viktor je divan i kao brat mi je i imam u njega najveće povjerenje. I kada ga ne bude, siguran sam da će biti mnogo spomenika premijeru Orbanu u našoj zemlji, jer je on najzaslužniji za najbolje moguće odnose. Viktor mi je rekao tada preko telefona: „Aleksandre, bolje da ti ne govorim, jasno ti je koliko je teško, ja ne mogu da budem sam u Evropi jer su sve pritisli.“ Ja sam rekao, nije problem, ostaću ja sam. Kako je to čuo, završili smo razgovor i Viktor i Peter Sijarto su pozvali posle 15 minuta i rekli: „Idemo zajedno i bićemo sa svojom srpskom braćom.“

U brojkama, 84 države bile su za, 19 protiv, 68 uzdržano, dok su 22 zemlje napustile salu i tako poručile da se ne slažu sa izmišljotinom o navodnom genocidu u Srebrenici. Dakle, 43,5% država UN je glasalo za. Može i ovako: dvije trećine svjetske populacije nije stalo uz ovu rezoluciju.

GLASALI PROTIV

– Rusija
– Kina
– Mađarska
– Antigva i Barbuda
– Belorusija
– Komorska Ostrva
– Kuba
– Dominikana,
– Sirija
– Sjeverna Koreja
– Demokratska Republika Kongo
– Eritreja
– Esvatini
– Grenada
– Mali
– Nikaragva
– Sao Tome i Prinsipe
– Nauru

BILI UZDRŽANI

– Alžir
– Angola
– Argentina
– Jermenija
– Bahami
– Bahrein
– Barbados
– Benin
– Butan
– Bocvana
– Brazil
– Burundi
– Kambodža
– Kamerun
– Kongo
– Obala Slonovače
– Kipar
– Dominikanska Republika
– Ekvatorijalna Gvineja
– Etiopija
– Gabon
– Gruzija
– Gana
– Grčka
– Gvatemala
– Gvineja
– Haiti
– Honduras
– Indija
– Jamajka
– Kazahstan
– Kenija
– Kiribati
– Laos
– Liban
– Lesoto
– Madagaskar
– Maldivi
– Meksiko
– Mongolija
– Mozambik
– Namibija
– Nepal
– Nigerija
– Oman
– Panama
– Papua Nova Gvineja
– Paragvaj
– Peru
– Filipini
– Sent Kits i Nevis
– Sveta Lucija
– Sveti Vinsent i Grenadin
– Sejšeli
– Slovačka
– Solomonova Ostrva
– Južni Sudan
– Šri Lanka
– Sudan
– Surinam
– Tadžikistan
– Tajland
– Togo
– Trinidad i Tobago
– Tuvalu
– Ugand
– Ujedinjeni Arapski Emirati
– Vijetnam

BAŠ PONOSAN

Predsjednik Vučić izjavio je da je na sjednici Generalne skupštine UN, iako je usvojena rezolucija, pokazano kako se bori za Srbiju. On je zahvalio svima koji su učestvovali u odbrani Srbije:

– Hvala im na ogromnoj borbi. Kao što vidite, ovo je bilo, prije svega, veliko iznenađenje, gotovo zaprepašćenje za mnoge u sali u UN.

Naglasio je da je ponosan na Srbiju.

– Jer ovoliko glasova kada Amerikanci, Rusi, bilo ko da predlaže ne mogu da dobiju, koliko je Srbija dobila po nemogućoj temi za nas. I ako pogledate taj raspored, u broju stanovnika, više od dve trećine stanovnika zemaljske kugle je bilo na našoj strani, onih koji su bili protiv i onih koji su bili uzdržani – poručio je Vučić, uz zahvalnost svim državama koje su stale uz Srbiju u borbi za odbranu međunarodnog prava.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.