Mladen Mikijelj

Zauzimanjem Rajske banje, Priština ima za cilj tihi egzodus Srba

0

Samo tri dana nakon uzurpacije kompleksa Rajska banja u mjestu Banjska od strane prištinskih vlasti, tzv. kosovska policija juče je upala u market i u magacin u Leposaviću, koji pripadaju srpskom privredniku iz tog mjesta.

Urednik na portalu Kosovo online Miloš Garić i politički analitičar Vladimir Dobrosavljević razgovarali su o ovim dešavanjima na KiM.

„Čak ni u Briselu ne spominju Briselski sporazum, a Kurti pokušava da obesmisli Zajednicu Srpskih opština“, započeo je razgovor Garić ističući u jutarnjem programu Redakcija da je to način na koji on pritiska Srbe da se povuku:

– Veliki komad zemljišta je oduzet na prostoru sjevera Kosova i Metohije, za navodne baze policije, a ovo je baš drastičan udar i van svake bilo kakve logike, da otimate Rajsku banju koju je Srbija podigla, gdje rade Srbi… Sada je unutra upala naoružana policija sa namjerom da ga drži i da od njega napravi policijsku bazu, a znamo da Kurti neće tu stati, a Srbe najviše plaši udar na Kliničko-bolnički centar i na obrazovne ustanove u Kosovskoj Mitrovici – kazao je on.

Sada, istakao je ovo je drastičan teror.

Vladimir Dobrosavljević dao je svoje mišljenje.

– Na Kosovu i Metohiji su uvijek imali prećutnu podršku onih bez kojih ne bi ni nastalo „Kosovo“. Dakle, oni kao uslovno rečeno nezavisna država, to su zapadni saveznici. E sad, naravno, od 1999. do danas, ili 2000. godine, promijenilo se dosta toga. Položaj Srbije u međunarodnoj zajednici je bitno drugačiji nego što je bio nekada. Ali to još uvijek ne znači da međunarodna zajednica, odnosno zapadni saveznici, žele tako lako da se odreknu privilegovanog položaja svog razmaženog djeteta u međunarodnoj politici. To mislim, prije svega, na privremenu instituciju u Prištini. Njima se kao i svakom razmaženom djetetu, toleriše apsolutno sve što uradi, dok drugoj strani, odnosno Srbije, koja ima tu stigmu krivice iz 90-ih godina, otprilike, i dalje se mjeri svaki potisk koji uredi, svaki potisk koji povuče u zaštiti naših sunarodnika na teritoriji Kosova i Metohije – rekao je i istakao:

– Suština priče je da u međunarodnoj zajednici postoje određena vrsta diferencijacija. Dakle, nije isto, ne gledaju na događaje na Kosovu i Metohiji, isto, recimo, Priština, odnosno Berlin i Vašington. Ko hoće da gleda, jako dobro to može da uoči. Jasno je da potezi Aljbina Kurtija imaju jednu vrstu prećutne, neću reći, podrške, ali tolerancije od strane jednog dijela evropskih zapadnih partnera. Dakle, prije svega mislim na Berlin. Cilj privremenih institucija u Prištini, na čelu sa njihovim političkim elitama, jeste da se život našim sunarodnicima na Kosovu i Metohiji učini toliko nepodnošljivim, da oni sami odluče, da se povuku. To je tihi egzodus – rekao je Dobrosavljević.

(Kurir.rs)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.