Vlaović: Inovativne ideje mladih doprinose procesima značajnim za kulturu

0

Ministarstvo kulture i medija se zalaže da crnogorski muzeji postanu interaktiviji u cilju privlačenja većeg broja posjetilaca, posebno mlađih generacija, koji bi kroz interakciju sa eksponatima naučili više o samoj kulturi i istoriji Crne Gore, poručila je resorna ministarka Maša Vlaović.

Ona je danas u svom kabinetu primila studentkinju Univerziteta Donja Gorica Barbaru Milaković, koja je u okviru svog diplomskog rada na Fakultetu za dizajn i multimediju, pod mentorstvom prof. Vladimira Dimovskog, razvila aplikaciju koja je koncipirana na inovativnom pristupu istraživanja muzeja za posjetioce.

“Izuzetno me raduje i kao ministarku, i kao nekog ko već dugi niz godina radi sa studendima, kada imam priliku da čujem afirmativne i inovativne ideje mladih ljudi, koji svojim znanjem i pristupom donose novu energiju u procesima koji su od izuzetnog značaja za kulturu Crne Gore”, istakla je Vlaović.

Ona je poručila da se ovakvim primjerom pokazuje da je potrebno aktivirati specifične i inovativne ideje kako bi stvorili raznovrsniju i sadržajniju ponudu, sa više mogucnosti za učenje i angažovanje što većeg broja kreativaca koji će pokrenuti ili dodatno razviti svoje projekte do nivoa da crnogorska muzejska djelatnost može parirati onima koje su vodeće na međunarodnoj sceni.

“Ministarstvo kulture i medija uvijek će biti otvoreno za inovativne ideje i pristupe, a putem novootvorene konkursne linije za djecu i mlade ohrabrujemo mlade ljude da se prijave i sprovedu svoje ideje u djela”, kazala je Vlaović.

Milaković je pojasnila da bi Aplikacija Umjetničkog muzeja Crne Gore sadržala tehnologije kao što su virtuelna stvarnost (VR), proširena stvarnost (AR), multimedijalni sadržaji i slično, kako bi animirali posjetioce da tokom svog boravka u muzeju istražuju i uče na zanimljiv i interaktivniji način.

Kazala je da je aplikacija namijenjena širokom spektru korisnika, sa posebnim akcentom na djecu i mlade.

“Pored navedenog, aplikacija nudi opciju posebnog prilagođavanja i pristupačnosti, što bi se ogledalo kroz mogućnost uveličavanja teksta, kontrasta boja i drugo, sa ciljem pristupačnosti i osobama sa oštećenjem vida”, rekla je Milaković i dodala da funkcije kao što su čitači ekrana, pretvaranje teksta u govor i titlovanje imaju za cilj da sadržaj učine dostupnim osobama sa oštećenim sluhom.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.