Licemjerstvo bivšeg režima: Traže da se kazne poslanici većine zbog Zakona o predsjedniku, a ćute na svoje kolege koji su neustavno odložili izbore u 14 opština!

0

Da pitate bilo kog pravnika, advokata ili sudiju reći će Vam da je različito tumačenje zakona i pravnih normi praksa koja je legitimna, dok god iza toga ne stoje politički uticaji. Kada se to ipak desi, onda to više nisu dva suprostavljena pravna mišljenja već dva suprostavljena politička mišljenja. A politička mišljenja u Crnoj Gori veoma su isključiva. Često smo svjedoci da ono što nam je u jednom trenutku prihvatljivo i za šta imamo bezbroj opravdanja, već u sledećem postaje meta oštrih kritika, zavisi samo ko su akteri slučaja.

Jedan dio crnogorske javnosti burno je reagovao na odluku Ustavnog suda da ukine izmjene Zakona o predsjedniku. Podsjećamo, ukinute su odredbe koje se odnose na predlaganje mandatara za sastav Vlade i postavljanje ambasadora.

Izmjene Zakona o predsjedniku koje je ukinuo Ustavni sud usvojene su u parlamentu u decembru 2022. godine, na inicijativu DF-a, glasovima Demokrata, Demokratskog fronta i GP URA. Cilj izmjena je bio stvaranje uslova da Skupština predloži mandatara ako to ne učini predsjednik države, što se desilo u slučaju Miodraga Lekića. Venecijanska komisija i tada je ocijenila da izmjene Zakona nijesu usklađene sa Ustavom, što nije uticalo na to da izmjene budu usvojene. Pokušaj da Lekić formira vladu ipak nije uspio.

I dok neki političari koji su svojim glasom dali legitimitet ovoj odluci smatraju da je Ustavu potrebna dodatna regulativa o formiranju Vlade i da je propust napravljen u želji da se izbore sa opstrukcijom Mila Đukanovića, oni koji sada sjede u opozicionim klupama ne štede riječi osude likujući što je odluka Ustavnog suda „ogolila namjere“ bivše parlamentarne većine da se zadrže u foteljama.

Poslanik DPS-a Andrija Nikolić, saopštio je da domaća javnost s pravom očekuje da “nosioci bivše parlamentarne većine” snose odgovornost zbog zloupotrebe sistema vlasti.

Iz Socijaldemokrate su pozvale nadležne državne organe da otvore istragu da li je u svim ovim aktivnostima postojalo elemenata krivičnog djela zbog napada na ustavno uređenje i da, ako se odgovornost utvrdi, sankcionišu odgovorne.

I možda bi u nekoj drugoj situaciji, da nas sjećanje ne služi malo bolje nego podmlađene snage DPS-a i vječite kritičare iz SD-a, poznate samo po tome što su bile privezak DPS-u u svakoj vlasti za sitne šićare i funkcionerska mjesta, ustvrdili da je kritika na mjestu, možda, da nas ne služi sjećanje…

Ne tako davno, u julu mjesecu Ustavni sud Crne Gore ocijenio je da Zakon o dopuni zakona o lokalnoj samoupravi, kojim su lokalni izbori u više opština odloženi za 23. oktobar, nije u skladu sa Ustavom. Ustavni sud je tada jednoglasno donio odluku kojom se ukida Zakon o dopuni zakona o lokalnoj samoupravi.

Ustavni sud je tada ocijenio da je osporeni Zakon suprotan jedinstvu pravnog poretka i da je trajanje mandata različito uređeno u tom zakonu i Zakonu o izboru odbornika i poslanika.

Ne treba puno političke mudrosti da se zaključi da je taj Zakon izglasan glasovima istaknutih boraca za pravdu i poštovanje zakona iz redova tadašnje parlamentarne većine, sastavljene od Demokratske partije socijalista, Socijalističke narodne partije, Koalicije Crno na bijelo, Socijal-demokratske partije i manjinskih partija.

U jednom se ipak moramo složiti sa gospodinom Nikolićem, moraju snositi odgovornost svi oni koji nisu svoj posao obavljali u skladu sa zakonom, moraju biti procesuirani svi koji su zloupotrijebili vlast, ne treba da iko bude aboliran za nepoštovanje Ustava, samo neka ide redom, a red vaših partijskih drugova je dug.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.