Mladen Mikijelj

Utajom i pranjem novca budžet oštećen za 10 miliona eura

1

Specijalno policijsko odjeljenje od početka 2020. godine, u okviru istraga koje vodi u saradnji sa Specijalnim državnim tužilaštvom, procesuiralo je osam krivičnih prijava i podnijelo osam dopuna krivične prijave protiv 116 fizičkih i 55 pravnih lica, kazao je u razgovoru za Dan načelnik tog odjeljenja Dragan Radonjić.

“Ta fizička i pravna lica su procesuirana zbog sumnje da su počinila krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, teška krivična djela protiv života i tijela, neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, trgovina ljudima, falsifikovanje isprave, zloupotreba službenog položaja, utaja poreza i doprinosa, pranje novca i zloupotreba ovlašćenja u privredi. Izvršenjem tih krivičnih djela pričinjena je materijalna šteta budžetu Crne Gore u iznosu od oko 10.818.000 eura”, kazao je Radonjić.

U sklopu realizacije ovih predmeta, 61 osoba je uhapšena i predata na dalju nadležnost Specijalnom državnom tužilaštvu.

“U prvom kvartalu tekuće godine, Specijalno policijsko odjeljenje postupa po nalozima Specijalnog tužilaštva u 13 kriminalističkih istraživanja na nacionalnom i jednom na međunarodnom nivou u okviru Grupe za istrage krivičnih djela organizovanog kriminala, terorizma i ratnih zločina, dok se u okviru Grupe za istrage krivičnih djela visoke korupcije i pranja novca postupa u osam kriminalističkih istraživanja na nacionalnom i jednom na međunarodnom nivou”, rekao je Radonjić.

On je kazao da Specijalno odjeljenje sprovodi više kriminalističkih istraživanja koja su usmjerena ka organizovanim kriminalnim grupama. Kao najpozitivniji rezultat u toj oblasti naveo je rješavanje ubistva Novljanina Šćepana Roganovića.

Takođe, dodaje, značajni rezultati su postignuti i kada su u pitanju koruptivna krivična djela i pranje novca.

“U okviru kriminalističkog istraživanja kodnog naziva “Klap“ podnesena su tri izvještaja kao dopuna krivične prijave protiv u kupno 45 fizičkih lica i 31 pravnog lica zbog sumnje da su počinjena krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, zloupotreba službenog položaja i utaja poreza i doprinosa, čijim izvršenjem je nastupila šteta po budžet Crne Gore u ukupnom iznosu od 4.964.000 eura”, kazao je Radonjić.

Kako je dodao, u ovom slučaju preduzeća koja su osnovali ranije osumnjičeni I.V. i D.J. i sa njima poveza lica omogućila su drugim preduzećima izvlačenje dobiti stečene poslovanjem, koja se kasnije vraćala u gotovini uplatiocima, čime je pričinjena šteta budžetu Crne Gore za iznos utajenog poreza na osnovu fiktivno prikazanih poslovnih odnosa i fiktivno prikazanih troškova.

“Po prethodno opisanom načinu izvršenja, preduzeća vlasnika I.V. i D.L i sa njima povezana lica su u zadnjih pet godina omogućila vlasnicima pravnih lica, da steknu protivpravnu imovinsku korist jer su „izvukli“ oko četiri miliona eura u gotovini po osnovu fiktivno prikazanih poslovnih odnosa, čime su pričinili štetu budžetu Crne Gore za iznos neplaćenog poreza u iznosu od oko jedan milion eura”, rekao je Radonjić.

Specijalnom državnom tužilaštvu u predmetu „Bora“ podnesena je krivična prijava protiv 13 pravnih lica i 23 fizička lica zbog sumnje da su počinila krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, utaja poreza i doprinosa i pranje novca.

“Organizatori ove kriminalne organizacije, u periodu od 2015. godine do danas, preko povezanih fizičkih i pravnih lica, omogućili su većem broju pravnih lica uplatilaca da steknu protivpravnu imovinsku korist, jer su „izvukli“ preko 10 miliona eura, pri čemu je taj novac vraćen u gotovini uplatiocima, čime su pričinili štetu državnom budžetu za iznos neplaćenog poreza od oko 2,5 miliona eura”, pojasnio je Radonjić.

Postupajući po nalozima Specijalnog državnog tužilaštva i operativnim aktivnostima Specijalnog policijskog odjeljenja, zajedno sa službenicima Sektora za sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma, procesuirana je krivična prijava protiv 12 fizičkih i 12 pravnih lica zbog sumnje da su počinila krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, utaja poreza i doprinosa i produženo djelo pranje novca.

“Šteta pričinjena budžetu Crne Gore po osnovu utaje poreza i doprinosa je najmanje 354.000 eura. Utvrđeno je da su organizatori kriminalne grupe S. L. i I .J. u toku 2015. formirali kriminalnu organizaciju sa odgovornim licima u više privrednih društava, sa ciljem transferisanja novca preko poslovnih banaka tih društava (d.o.o), uz fiktivnu dokumentaciju o izvršenim poslovima i ostvarenim odbitkom ulaznog PDV-a kroz utaje poreza i pranje novca, na način što su lažne fakture svojih pravnih lica prikazivali kao prave, čime su kroz fiktivno uvećanje troškova obračunavali manji iznos PDV-a i poreza na dobit u odnosu na iznos koji su bili dužni da prijave i plate državi. Očekuje se da će do kraja tužilačke istrage materijalna šteta nanijeta budžetu Crne Gore biti utvrđena u iznosu od najmanje 700.000 eura”, naveo je Radonjić.

Na pitanje šta Specijalno policijsko odjeljenje treba da poboljša u radu, on je kazao da, s obzirom na veliki obim nadležnosti koje podrazumijeva obavljanje policijskih poslova iz nadležnosti tog odjeljenja za krivična djela organizovanog kriminala, visoke korupcije, pranje novca, terorizma i ratnih zločina, a na osnovu preporuka iz izvještja Evropske komisije u oblasti finansijskih istraga, gdje se navodi da oduzimanje imovine stečene kriminalnom djelatnošću treba da bude rezultat sistematskog sprovođenja finansijskih i krivičnih istraga, kadrovsko osnaživanje Grupe za istrage krivičnih djela visoke korupcije i pranja novca koja je nadležna za ovu oblast može biti jedna od mjera za realizaciju ove preporuke.

“Službenici Specijalnog policijskog odjeljenja su samo od početka ove godine postupali na osnovu 122 naloga specijalnih tužilaca.

Takođe, kontinuirani trening policije za obavljanje finansijskih istraga, praćenja tokova novca i proaktivnog postupanja realizuje se uglavnom preko međunarodnih projekata, a ako uzmemo u obzir važnost vođenja finansijskih istraga, traganja za imovinom proisteklom iz krivičnog djela, pribavljanjem dokaza u postupku istrage, praćenja i analizi finansijskih tokova, smatram neophodnim povećanje broja obuka i treninga policijskih službenika u ovoj oblasti”, istakao je Radonjić.

(caffe del montenegro)

1 Comment
  1. Kafanski filozorf komentariše

    To je sica!.
    Previse energije trosite na male jajare!.
    Zakucajte na vrata Bokanu i prvoj familiji kao njihovim fukarama!.
    Odmah bi Crna Gora bila bez dugova i sa plusom od 2-3 miliarde u drzavnoj kasi!.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.