U Tužilaštvu formiran predmet „PLANTAŽE“: Objedinjeni svi postupci protiv Verice Maraš

0

Specijalno državno tužilaštvo (SDT), u istrazi o poslovanju i radu “Plantaža” i bivše direktorice Verice Maraš, objedinilo je više postupaka i prijava kako bi ispitalo da li je bilo krivičnih djela, saznaju “Vijesti”.

“U ovom predmetu Specijalno državno tužilaštvo provjerava sve eventualne nezakonitosti. Navedeni predmet se nalazi u fazi izviđaja, a više podataka i informacija nije moguće saopštiti radi zaštite interesa postupka koji je u toku”, saopšteno je  iz tužilaštva.

“Vijesti” su pitale koje je radnje do sada preuzelo SDT nakon što je Državna revizorska institucija (DRI) u septembru prošle godine objavila reviziju finansijskih izvještaja većinski državnih “Plantaža” sa dvostrukom negativnom ocjenom, kao i da li je pokrenut izviđaj povodom priznanja bivše direktorice u postupku pred Upravom lokalnih javnih prihoda Opštine Tuzi da je kompanija svijesno prikazivala manju vrijednost svojih nekretnina jer im je odgovaralo da plate niži iznos poreza.

Prema nezvaničnim informacijama, tužilaštvo je u predmetu “Plantaže” objedinilo sve dosadašnje prijave koje je bivša finansijska direktorka Valerija Saveljić proteklih godina podnosila protiv tadašnje direktorke Maraš, prošlogodišnji izvještaj Državne revizorske institucije, kao i ostale podatke, računajući i spornu prijavu za porez na nepokretnosti.

Saveljić je proteklih godina podnijela više prijava protiv Maraš, tvrdeći da su finansijski izvještaji kompanije sačinjeni na nezakonit način, da su falsifikovani podaci u njima kako bi se sakrile nezakonite odluke, kao i da ne prikazuju stvarno stanje u ovoj većinski državnoj kompaniji. Ona je prijavila i nekoliko spornih poslova u kojima je uprava “Plantaža” proizvode kompanije prodavala znatno ispod cijene navodno privilegovanim kupcima, kao što je priodaja svježeg lozovog destilata “Rubinu” iz Kruševca po cijeni od 2,4 eura po litru. Iz “Plantaža” su odgovorili kontra tužbom da je Saveljić “narušila poslovni ugled i povrijedila prava ličnosti”, a Maraš je negirala optužbe.

DRI je u izvještaju objavljenom u septembru prošle godine dala duplo negativno mišljenje i to na finansijsko poslovanje “Plantaža” u 2018. godini i na reviziju usklađenosti poslovanja sa zakonskim i podzakonskim propisima.

Utvrđeno je kršenje šest zakona i više pravilnika o poslovanju i dato 20 preporuka da preduzeće otkloni nezakonitosti u radu. Neke od utvrđenih nezakonitosti bile su brojne isplate gotovinom bez osnova, plaćanje usluga i bez ugovora i faktura, prodaja proizvoda pojedinim partnerima bez cjenovnika i kriterijuma, nepostojanje internih akata o kontrolama, trošenje goriva bez ograničenja…

DRI je u obavezi da svaki izvještaj sa negativnim mišljenjem dostavi tužilaštvu, što je urađeno i u ovom slučaju. Nakon dobijanja izvještaja, tužilaštvo je formiralo predmet i pokrenulo istražne radnje koje traju već četiri mjeseca. Nakon pokretanja ove istrage, Maraš je podnijela ostavku, a ostala je zaposlena u kompaniji.

„Plantaže“ godinama plaćale niži iznos poreza Glavnom gradu

Moguća šteta od nepravilnog prijavljivanja poreza na nekretnine, što je priznala bivša direktorica Maraš, nanijeta je Glavnom gradu u iznosu od milion do milion i po godišnje, koliko bi mogla iznositi razlika između plaćenog iznosa i stvarne obaveze.

Koliko je moguća šteta

Ukupna šteta mogla bi iznositi između deset i 15 miliona eura. Glavni grad bi se mogao uključiti u ovaj postupak, a informacije su da je to malo vjerovatno da jer Maraš pripada istoj partiji kao i sadašnji gradonačelnik Ivan Vuković (DPS).

 

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.