Mladen Mikijelj

Stoilković: Albanci kontrolišu skoro cjelokupnu državnu vlast u Sjevernoj Makedoniji, dobro je što je nas Srba i ovoliko ostalo!

0

Vojna vežba NATO „Branilac Evrope“ je u suprotnosti sa Rezolucijom 1244 koja zabranjuje prisustvo stranih trupa na Kosovu i Metohiji, mimo UN. U tom smislu se ona može tumačiti samo kao podrška albanskim secesionistima, rekao je predsjednik Demokratske partije Srba u Makedoniji Ivan Stoilković za RT Balkan.

„Podrška Prištini se sprovodi po sistemu ‘korak po korak’, odnosno pravljenja velikog mozaika sa sitnim ustupcima prema albanskim vlastima na KiM, kako bi se na kraju taj proces pravdao sa ‘to je realno stanje stvari'“, dodao je on nakon 11. Međunarodnog sastanka visokih predstavnika zaduženih za pitanja bezbjednosti u Moskvi.

Kako je dodao, u pitanju je još jedna, ne samo provokacija, već i još jedan korak protiv državnih interesa Republike Srbije i srpskog naroda.

Komentarišući saradnju dvije države na polju bezbjednosti, Stoilković je poručio da je ona poprilično problematična, ali da se „ipak odvija“.

„Radi se o dva bezbjednosna sistema, jedan je bezbjednosni sistem NATO-a, a drugi je sistem države Srbije koja je neutralna. U tom smislu je saradnja po bezbjednosnim pitanjima poprilično problematična. Ona se ipak odvija i u toj saradnji prednjači Srbija“, naveo je on.

Kako ističe, proces regionalne saradnje i bezbjednosti sam po sebi zahtijeva saradnju, posebno kada je u pitanju pomoć jednoj ili drugoj državi vezana za požare, pandemiju, i sve slične događaje koji bi mogli da zazovu velike nesreće.

„U tom smislu ta saradnja postoji, ali moramo iskreno da zaključimo da sjevernomakedonska bezbjednosna politika direktno zavisi od NATO politike, a NATO politika je neprijateljski, odnosno ne baš prijateljski raspoložena prema državnim i nacionalnim interesima i Srbije i srpskog naroda u cjelini“, rekao je on.

Komentarišući činjenicu da je poslednji popis stanovništva u Sjevernoj Makedoniji pokazao da se broj srpskih državljana smanjio na 25.000, Stoilković navodi da je to posledica načina na koji Albanci sprovode vlast u toj državi.

„Ništa se značajno ne dešava na polju ljudskih prava i sloboda u Makedoniji, jer imamo situaciju da je država izašla iz okvirnog sporazuma, odnosno Ohridskog sporazuma koji je određivao Sjevernu Makedoniju kao multinacionalnu i multikulturalnu državu, i ušlo se u proces dvonacionalne države. Kada uđete u proces dvonacionalne države, a u ovom trenutku albanske partije sa 20 odsto stanovništva u Makedoniji kontrolišu skoro cjelokupnu državnu vlast, ne možete ništa drugo da očekujete zato što, da ne budem pregrubo shvaćen, s obzirom na to kako Albanci sprovode vlast, dobro je da nas je i ovoliko ostalo“, rekao je on.

Povodom navoda će se u Sjevernoj Makedoniji otvoriti škole na srpskom jeziku Stoilković je poručio da je to – samo priča.

„Priča se puno, a malo se radi. Treba imati na umu činjenicu da ove godine u Makedoniji nisu štampani ni udžbenici za djecu koja uče makedonski jezik i školske predmete na makedonskom jeziku. Šta onda da očekujete povodom udžbenika na srpskom?“, navodi Stoilković.

Dodao je da, kada su u pitanju srpski kulturni centar u Skoplju i makedonski u Beogradu, sporazumi jesu potpisani, ali je ta priča je još uvijek „na dugom štapu“.

„Dogovor o potpisivanju namjere za otvaranje kulturnih centara je pokrenut prije otprilike pet godina i tek je sada je realizovan. Radi se samo o potpisivanju namjere. Daleko smo od situacije da imamo prostorije, a mjesto na kom bi trebalo da se gradi srpski kulturni centar u Skoplju i dalje nije prošao potrebne urbanističke provjere i kontrole. U tom smislu je sve i dalje ‘na dugom štapu'“, ocijenio je predsednik Demokratske partije Srba u Makedoniji Ivan Stilković.

(RT Balkan)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.