Mladen Mikijelj

Nastavlja se krađa šljunka u koritu Morače

0

Predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda Crnogorsko primorje Zoran Lakušić objavio je da je nastavljena eksploatacija šnjunka u koritu Morače, što kako kaže, predstavlja veliki rizik za rijeku i vodoizvorište Bolje sestre.

Službenici zaštite Regionalnog vodovoda terenskim i patrolnim obilaskom lijeve obale Morače, u Drugoj zoni sanitarne zaštite vodoizvorišta primjetili su građevinsku mehanizaciju.

„Nažalost nastavlja se krađa šljunka, prekopavanje i odlaganje raznoraznog otpada, a na obalama Morače, u zaštitnoj zoni vodoizvorišta. Takođe, eksploatacijom pijeska i šljunka u koritu rijeke Morače krše se zakonski propisi i regulativa“, naveo je Lakušić, na Fejsbuku.

On poručuje da institucije moraju ponovo pokrenuti aktivnosti u cilju suzbijanja nelegalne eksploatacije šljunka, uklanjanja objekata i mašina koje su zvanično bile zapečaćene i konfiskovane.

„Ovo je potrebno jer se u krajnjem situacija na obali Morače ne može ignorisati ili previđati. Trebamo tražiti rješenje za sanaciju ovog prostora, kako bi se što prije uklonili objekti i mašine sa kojima krše zakoni, a takođe i da se spriječi dalja nelegalna eksploatacija šljunka i pijeska. Vrijeme za akciju, a institucije moraju pokrenuti aktivnosti kako bi se što prije realizovao cilj, nulta tolerancija na eksploataciju šljunka i pijeska u koritu Morače“, saopštio je Lakušić.

Takođe, kako poručuje, treba pokrenuti pitanje odgovornosti onih koji su u sprezi sa eksploatatorima koji i dalje „rade i pljačkaju državne imovine kršeći zakone“.

„Najnoviji krivični zakon o nelegalnoj eksploataciji riječnih nanosa, koji je usvojen od strane Skupštine Crne Gore krajem prošle godine, treba biti implementiran u praksu, ali još nema konkretnih rezultata. Pitanje odgovornosti mora da se pokrene, a rezultati toga mora da bude dokaz da se institucije odgovorno bave problemom nelegalne eksploatacije šljunka i pijeska“, ističe Lakušić. On poručuje kako odgovorni za ta krivična djela moraju biti sankcionisani.

„Nadam se da će institucije početi da rade i da će se konačno preduzeti konkretni koraci prema suzbijanju nelegalne eksploatacije šljunka u koritu rijeke Morače. U suprotnom, pojedinci će se i dalje bogatiti ugrožavajući stabilnost vodosnabdijevanja crnogorskog primorja i uništavajući obalu Morače. Moramo se boriti za pravičnu i zakonitu državu, gdje svaki građanin ima šansu na život i razvoj bez opasnosti od nelegalnih aktivnosti“, zaključio je Lakušić.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.