Mitropolit Joanikije sa Miholjske Prevlake: Ovdje je Sveti Sava ustanovio Episkopiju zetsku iz koje je kasnije nastala Mitropolija!

4

Čestitajući praznik, slavu Miholjske Prevlake, Mitropolit crnogorsko-primorski  Joanikije i osvrnuvši se na značaj ove sveštene carske lavre, podsjetio da je ovdje Sveti Sava ustanovio Episkopiju zetsku, iz koje je kasnije nastala Mitropolija crnogorsko-primorska.

– Ovdje se sabiramo na ove svete temelje i čeznemo i Bogu se molimo, da nas Bog udostoji da što prije krenemo u obnovu ove svetosavske svetinje, koja je naš najdublji korijen. Ovdje su se na čudesan način spojili Sveti Sava i Mitropolit Petar Drugi Petrović Njegoš – Lovćenski Tajnovidac – besjedio je Mitropolit, podsjetivši da je Njegoš ovo mjesto na ovaj praznik pohodio i osveštao ovaj mali hram.

Po njegovim riječima, Bratstvo pravoslavne omladine Crne Gore, koje se tradicionalno svake godine na ovaj dan sabira na temeljima drevne svetinje, ima za uzor upravo Svetoga Savu i Petra Drugog Petrovića Njegoša, koji su apostoli ne samo srpskog naroda nego i mnogo šire:

– Svetoga Savu proslavlja cijela pravoslavna vaseljena i on je taj koji nas je uključio u zajednicu pravoslavnih naroda, utvrdio u jedinstvu Crkve Božije, a Njegoš nas je svojom poezijom uzdigao i proslavio i uključio iznova u zajednicu kulturnih naroda Evrope. Da nemamo nikoga drugoga od znamenitih ljudi nego samo Svetoga Savu i Njegoša pa je dosta i veoma mnogo, takvi geniji se rađaju u velikim narodima – kazao je Mitropolit.

Poučivši sabrane da su talenti darovi od Boga, kazao je da su ti darovi Božiji kad smo postali hrišćani, zasijali kroz naše Svete te zato pravoslavna omladina Crne Gore ukazuje na taj put Svetih:

– Evo, hvala Bogu, ovo mjesto je blaženopočivši Mitropolit blagoslovio da ono bude saborno mjesto za sabor pravoslavne omladine. Nadamo se da ćemo sledeće godine ovdje sabrati omladinu iz svih okolnih pravoslavnih zemalja. Sad je naša omladina bila u Poljskoj, tamo su ih dočekali, nije bilo nikakve razlike, nije se pitalo ko kojoj politici pripada. Pripadamo svi jednoj politici – Crkvi Božijoj i Jevanđelju Božijem i bratskoj ljubavi. Neka bude vama srećan ovaj praznik i da Božiji blagoslov ponesete u svojim dušama sa ovoga svetoga mjesta i blagoslov Svetoga Save i svih Svetih iz roda našeg da bude na vama. Amin Bože daj – poručio je na kraju Njegovo visokopreosveštenstvo Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije.

(Mitropolija.com)

4 Comments
  1. Marko komentariše

    Episkopija zetska na Miholjskoj prevlaci,lazima nikad kraja.Sto ne rekoste koliko je pobio i proćera tad katoličkih popova

  2. NIKO99 komentariše

    Ipak Crkva prećutkuje veoma važan događaj na prevlaci Svetoga Mihaila, krunisanje Nemanje II odnosno Stefana I za Kralja Zete. Gdinu dana kasnije je krunisan i za kralja Raške u Žiči. Ovi događaji su veoma važni za shvatanje načina na koji se stvorila ujedinjena srpska država pod dinastijom Nemanjića. To je bila država stvorena na osnovama srpske žetelačke mitologije. Stvorilo se ujedinjeno kraljevstvo „RAST“. Tom kraljevstvu je kumovao naravno „RASTKO“. Zašto Crkva ćuti o onome što je bilo najvažnije na Prevlaci? Zato što je Kralj krunisan Krunom koju je dobio od Pape Rimskog. Budući da je ritual krunisanja u isto vrijeme i ritual krštenja, jasno je da je Stefan I bio katolik. Bez obzira na ovu neprijatnost po Pravoslavnu Crkvu trebalo bi više da povedu pažnje o istini jer skrivajući detalje skrivaju i najznačajniji događaj u istoriji našeg naroda, odnosno stvaranje ujedinjene i moćne države. Dakle ne samo što je stvorena religijska autokefalnost i vjeska samostalnost već je stvorena i ujedinjena i nezavisna, samostalna srpska država. Uvjek naš narod mora da se sjeća i poštuje Nemanju i Rastka jer su to osnivači naše slobodne i samostalne države i crkve. Takođe se mora priznati doprinos Pape Rimskog u stvaranju nezavisnih srpskih država. Naši Kraljevi nisu dobili priznanje nezavisnosti i državnosti od Vizantije koja se trudila da nikada i ništa ne prizna srpskom narodu osmi pod pritiskom zapada.

  3. NIKO99 komentariše

    Dakle, šta smo naučili iz ovih činjenica? Stefan I je krunisan za Kralja Raške, Zetskom Kraljevskom Krunom. Toliki je značaj Zetske Srpske Kraljevine nastale 1078 goine. Iako nigdje nisam našao podatak, moguće je donjeti zaključak da je titulu Stefan nosio Kralj Mihailo, budući da je bio krunisan 9. Januara. Tako bi mogli zaključiti, možda pogrešno, da je Nemanja II krunisan u Crkvi Svetog Mihaila na Prevlaci 9. Januara 1219 godine po katoličkom ritualu. Nikejski Car je tada pritisnut događajima u Zeti pristao dati dozvolu monahu Savi (Rastku) za stvaranje Prve Srpske Episkopije Pravoslavne Crkve baš u najvažnijem hramu u Boki Kotorskoj i na mjesu krunisanja Stefana I Nemanjića. Kraljevstvo Raška nastalo je zahvaljujući Kraljevstvu Zeta. Ovu Episkopiju su srušili Venecijanci upravo kako bi izbrisali sjećanje na osnivanje Srpske Ujedinjene Kraljevine.
    Trebalo bi istoričari početi ispravno tumačiti istoriju našeg naroda jer su zastranili golemo i tako doveli do mogućnosti gubitka identiteta svoga naroda a sve skrivajući nepodobne činjenice. Teško mi je gledati kako su na najprestižnijim istorijskim fakultetima u Srbiji i u Crnoj Gori visoki stručnjaci stvorili kulturu omalovažavanja sopstvenog naroda i tekovina naše žetelačke kulture. Profesori istorije su postali zatirači istorije svoga naroda. A trebalo je voditi računa o istini ma kako nepodobna bila po crkvene i političke okolnosti novijeg vremena.

  4. NIKO99 komentariše

    Na kraju treba zaključiti kako Nemanja, Veliki Župan, a i njegovi sinovi, Nemanja II (Stefan I) i Rastko (Sveti Sava) nisu bili ni katolici ni pravoslavci već sledbenici srpske duhovnosti, pripadnici žetelačke religije i prave srpske patriote. Sve za šta su se borili i izborili bila je samostalna srpska država i samostalna srpska crkva. Dugujemo im vječnu zahvalnost i pamćenje. Moraju biti primjer svakoj generaciji srpske omladine a njihova djela putokaz za budućnost.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.