Kako ASK donosi odluku o Milu Đukanoviću: U novembru biće u aprilu!

0

Svi ili skoro svi su čuli za skupocjenu kolekciju satova bivšeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, ali nadležni organi, konkretno, Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) nije htjela da prihvati da ispita da li je Đukanović prekršio zakon.

Upravni sud Crne Gore prošle godine je ponovo naložio (drugi put u dvije godine) Agenciji za sprečavanje korupcije da odluči po inicijativi Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) protiv bivšeg predsjednika Đukanovića zbog neprijavljivanja milionski vrijedne kolekcije satova.

ASK, na čijem čelu je Jelena Perović je dugo vremena izbjegavao da se upusti u odlučivanje u ovom predmetu, tvrdeći da “…nijedan materijalni dokaz nije pružen. Nakon ocjene prikupljenih dokaza, odluka će biti donijeta u zakonskom roku”.

Rokovi su istekli, kako za ASK, tako i za bivšeg lidera DPS-a Mila Đukanovića, koji nije prijavio u imovinskom kartonu da posjeduje satove vrijedne oko 1.3 miliona evra. Radi se o sledećim satovima:

  • Patek Philippe Sky Moon Tourbillon vrijedan 1.150.659 evra;
  • Breguet Tourbillon Perpetual Calendar čija cijena iznosi 158.371 evra;
  • Ulysse Nardin Classic Skeleton Tourbillon 18k koji košta 67.334 evra.

Jelena Perović je pod pritiskom javnosti prije četiri mjeseca (14. novembra 2023.) obećala da ASK uskoro donosi odluku o Đukanovićevim satovima, ali se riječ „uskoro“ u Agenciji za sprečavanje korupcije tumači na isti način kao i zakonski rokovi kojih moraju da se pridržavaju.

Ona je tada rekla da je dokazni postupak pri kraju. Međutim, četiri mjeseca kasnije, Perović se juče (20. marta) ponovo oglasila, obećavajući da će odluka biti donesena za 20-ak dana.

Treba naglasiti da Agencija pod vođstvom direktorice Jelena Perović već godinama odbija da izvrši pravoznažne presude Upravog suda i to upravo u onim slučajevima na osnovu kojih u izvještajima Evropske komisije Crna Gora u kontinuitetu piše da je rad te institucije selektivan i pristrasan, te da je potrebno raditi na slučajevima visokih javnih funkcionera.

Direktorica ASK-a vjerovatno shvata situaciju Mila Đukanovića, jer ni ona nije imuna na luksuz.

Jelena Perović (Ivan Petrović-IPE)

Međutim, g-đa Perović bi trebalo svakodnevno bar po jednom da otvori Zakon o sprječavanju korupcije i pročita 4. član, u kojem piše:

Poslove sprječavanja sukoba javnog i privatnog interesa, ograničenja u vršenju javnih funkcija, provjere izvještaja o prihodima i imovini javnog funkcionera, postupanja po prijavama zviždača, zaštite zviždača, kao i druge poslove u skladu sa ovim zakonom, vrši Agencija za sprječavanje korupcije, kao samostalno i nezavisno tijelo, koju osniva Skupština Crne Gore, u skladu sa ovim zakonom.

Zviždač, u smislu ovog zakona, je fizičko i pravno lice koje podnosi prijavu o ugrožavanju javnog interesa koje upućuje na postojanje korupcije.

Poslove kontrole lobiranja i kontrole finansiranja političkih subjekata i izbornih kampanja vrši Agencija u skladu sa posebnim zakonom.

Rad Agencije je javan.

Dok god na čelu „nezavisnih institucija“ budemo imali ljude koji ne smiju da sprovode zakone ili ne žele da se zamjeraju Milu Đukanoviću, nećemo dočekati pravdu, a bivši predsjednik i lider DPS-a će nastaviti da se diči svojom kolekcijom satova, kuća i svega ostalog što je „zaradio“ tokom tridesetogodišnjeg perioda strahovlade.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.