Izbori u Rusiji, Ukrajini a pogotovo SAD sudbonosni: Evo šta će to značiti za Srbiju

0

Prelazni period do izbora u Rusiji i Ukrajini, a pogotovo u SAD, Zapad će koristiti za nezapamćen pritisak na Srbiju.

Predstojeća godina biće među najtežim u savremenoj istoriji Srbije. Neće biti laka za svijet zbog predsjedničkih izbora koji očekuju SAD, Rusiju, ali i EU, Ukrajinu, Tajvan, Indiju, čiji ishodi mogu izazvati globalne promene, pa ni za Srbiju jer će razni centri moći baš u tim prelaznim periodima pokušati da je slome na tri tačke – pitanjima Kosova, Republike Srpske i uvođenja sankcija Rusiji.

Otuda je epilog predstojećih izbora 17. decembra sudbinski za opstanak, na šta je ukazao i predsjednik susjedne Srbije Aleksandar Vučić upozoravajući na izazove 2024. i moguću veću ugroženost srpskog naroda u Republici Srpskoj, na KiM i drugim delovima regiona.

– Biće još veće nervoze pred ruske izbore 17. marta. S druge strane, izbori za Evropski parlament, na Tajvanu, biće još žešći, a onda se cio svijet seli u SAD i njihove, najvažnije izbore. To je utakmica koju cio svijet čeka i moramo da preživimo dotad, politički da preživimo, ekonomski da napredujemo. Moramo da imamo i iskusne ljude i ljude koji se ne plaše, mudre ljude koji treba da izbjegnu sve one koji su protiv nas. Istakao je da neće biti lakše ni bolje u skorije vreme, već će čekajući promjenu nastaviti da „krivuda“ i „meandrira“ kroz opasnosti:

– Oni koji su jastrebovali protiv Srbije i dalje će jastrebovati i to će trajati do maja, do najbitnijih izbora – američkih izbora.

Ipak, uprkos globalno neugodnoj situaciji i nimalo lakoj poziciji Srbije, Vučić vjeruje da će Beograd izdržati i sačuvati Srbiju i KiM, bez obzira na to koliko će teško da bude:

– Da li će se mijenjati stvari u svetu? Nema nikakve sumnje. Zato se i plašim narednih godinu dana. Sve posle toga vidim Srbiji blistavu budućnost! Moramo proći kroz sve zamke, nećemo proći neokrznuto, ali posle vidim blistavu budućnost.

VIŠE FRONTOVA

I Vladimir Marinković, osnivač Kongresa srpsko-američkog prijateljstva, kaže za Srpski telegraf da će 2024. svakako biti godina velikih iskušenja i promjena na geopolitičkom planu, što će svakako imati implikacije na Srbiju, pa će ključni zadatak biti zaštita nacionalnih interesa i nacionalne bezbednosti, što podrazumijeva borbu na više diplomatskih frontova da bi sačuvali državu, nastavili s vođenjem samostalne politike i dalje razvijali srpsku ekonomiju i privredne kapacitete.

– Izbori 17. decembra imaju suštinski i istorijski značaj za Srbiju jer je potrebno da državu vode ozbiljni i posvećeni ljudi koji će slijediti politiku jednog od najvećih lidera u Evropi Vučića, koji će i sam biti pod velikim pritiscima. Zato pobjeda liste „Srbija ne sme da stane“ treba da bude što ubedljivija i neupitna pošto se faktički radi o opstanku naše zemlje i naroda, koji treba mirno da prođe kroz sve globalne i geopolitičke turbulencije.

Čak i pomisao da tzv. građanska opozicija i kvazidesničari dođu na vlast na bilo kojem nivou bila bi, tvrdi on, pogubna u vrlo kratkom roku:

– I uvjeren sam da bi to bio kraj naše države onakve kakva je sada, slobodarska, nezavisna, sa snažnom ekonomijom i vojskom, ali i potencijalima za dinamičan rast i razvoj.

Mnogi ne znaju šta bi moglo da se desi

Vučić je upozorio da će situacija oko KiM biti postavljena na sve nezgodniji način i potom objasnio šta bi se desilo da opozicija pobijedi na izborima, a on ostane predsjednik:

– Postoje stvari koje ja znam, a mnogi ne znaju. Oni bi govorili da su vjesnici promjena i budućnosti, a da ja sputavam put u budućnost. Oni hoće da se uz saglasnost Srbije prihvati kompletan Ohridski sporazum, i to s djelovima koje smo mi nedvosmisleno odbili. Onda bi donijeli poseban izvještaj EU i proslijedili UN, i na taj način bi dozvolili Prištini da uđe u UN.

Ali, kako je kazao, ako narod hoće promjenu vlasti, on će 17. decembra u 22 sata biti prvi koji će da čestita i podnijeti ostavku.

Da bi država uspješno odgovorila na izazove, potreban je visok stepen kohezije koji se vidi i na autoritarnosti nacionalnih interesa. Sledeća godina će tražiti visok stepen adaptibilnosti na krize i zato su Srbiji potrebni državnici, a ne politikanti. Sudbinu države u 21. vijeku odrediće način na koji se pozicionira sledeće godine.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.