Mladen Mikijelj

Istoričar Ognjen Karanović za BORBU: Kako je moguće da vlast u Podgorici staje u red sa onima koji su vršili genocid nad srpskim narodom, pa i nad građanima Crne Gore, u 20. vijeku?

0

Bilo koja država na svijetu, a naročito Crna Gora, ne bi trebalo uopšte da poklanja bilo kakvu pažnju sramnom tekstu koji bi trebalo da dobije karakter nekakve rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, poručio je istoričar Ognjen Karanović.

On je u intervju za BORBU istakao da predložena rezolucija o Srebrenici ime višedimenzionalni i višeslojni značaj i funkciju, od kojih se ističu politička i duhovno-istorijska.

– To je tekst srama i laži koji ima isključivo za cilj da politički, karakterno i duhovno srpskom narodu nanese gotovo nepopravljivu istorijsku štetu na način što bi bio okarakterisan kao genocidan narod.  To je pradoks sam po sebi, zato što je nad Srbima samo u 20. vijeku najmanje tri puta izvršen genocid. Taj tekst osim te političke konotacije koju nosi sa sobom, ima za cilj i da marginalizuje istorijsku žrtvu srpskog naroda. Da se ne bi naravno pričalo o Jasenovcu, potrebno je sada da razgovaramo o Srebrenici – ovim riječima je Karanović započeo razgovor za naš portal bezano za predlog rezolucije o Srebrenici o kojem bi Generalna skupština Ujedinjenih nacija trebalo da se izjasni sredinom mjeseca.

Crna Gora ne može potvrdu svog suvereniteta tražiti u antisrpskoj histeriji koja je na Zapadu kreirana sa ciljem Vučićevog „slamanja“

On se osvrnuo i na držanje zvanične Podgorice, koja bi prema iskazu Njemačkog stručnjaka za Zapadni Balkan i proširenje NATO-a Milana Niča (koji se pozvao na premijera Milojka Spajića) trebalo da glasa za antisrpsku rezoluciju Njujorku.

– Ukoliko država Crna Gora, odnosno njena vlast, bude glasala u GS UN, mimo svih procedura i svakog razuma, kršeći povelju UN-a i međunarodne javne propise,  ne vidi se način kako će oni objasniti tu odluku svojim građanima i biračkom tijelu koje je pretežno prosrpsko. Koje objašnjenje će upututiti za 40 odsto građana svoje zemlje? Kako je moguće da su stali u red onih koji su vršili genocid nad srpskim narodom poput Njemaca u 20. vijeku jednako kao i nad ostalim djelovima srpstva? Mogu da razumijem da država Crna Gora nema suštinski suverenitet kojeg se odrekla onog momenta kada je odlučila da se odvoji od svoje sestrinske države Srbije. To je njen izbor, tj. vlasti i to je sada činjenica. Ali da li je moguće da jedinu potvrdu za sopstveni suverenitet traži u antisrpskoj histeriji koja danas kao i prethodnih godina postoji samo iz potrebe političkih centara u regionu i na Zapadu da „slome“ Aleksandra Vučića kao personalnog izraza suverenističke politike i pozicije Srbije u savremenom ludilu od današnjeg svijeta. To je izgleda sada funkcija Crne Gore – ocijenio je Karanović.

Pažljivo odabrana politička elita nastavlja stratešku politiku Mila Đukanovića

Kako ističe, Crna Gora se od 2006. godine jasno nalazi u jednom identitetskom bespuću i političkom limbu.

– Nesumnjivo je i da su Milo Đukanović i kompletan njegov aparat Crnu Goru ugurali u provaliju u mnogim aspektima savremene zbilje. Naročito je došlo do izražaja identitetko i moralno posrnuće. Mnogi su povjerovali da posle 2020, a posebno 2023. godine i trenutka kada konačno Milo Đukanović više nije gospodar Crne Gore, da će crnogorske političke elite tj. vlast voditi politiku pomirenja i da će se oslanjati prije svega na svoje građane, pa onda i na svoje najbliže susjede u političkom smislu što su svakako država Srbija i Republika Srpska u BiH. Takođe se očekivalo da će pokazati jedan zavidan stepen solidarnosti sa srpskim narodom (koji čini pozamašan procenat stanovništva) iz prostog razloga što i oni koji se nacionalno izjašnjavaju kao Crnogorci nesumnjivo potiču sa srpskog etničkog stabla. Međutim, to se ne dešava – naveo je Karanović i dodao da bi se eventualnim glasanjem o rezoluciji o Srebrenici nipodaštavala žrtva koju je srpski narod podnio 2020. godine prilikom svrgavanja DPS-ovog režima.

– Srpski narod i drugi građani Crne Gore, bez obzira na nacionalni identitet, su pokrenuli veliki pokret 2020. koji je na kraju „slomio“ Mila Đukanovića. Ali srpski narod je na svojim plećima i ramenima u principu iznio taj pokret, ne u namjeri da mijenja nesrećne geopolitčke okolnosti u regionu, već da opstane i bude dostojan i dostojanstven ovog savremenog trenutka kakav god on bio. Ali pažljivo birane političke elite (ne mislim da ih birali samo građani Crne Gore, već i određeni centri moći na političkom Zapadu) koje su popunile vakum nakon odlaska Mila Đukanovića i prije toga njegovih vlada sa političke scene, čini se da nastavljaju identitetsku, ali i politiku užem smislu (svakodnevnu i stratešku) koju je započeo Milo Đukanović – kazao je Karanović.

Prema Karanovićevom mišljenju, Crna Gora je na dobrom putu da izgubi svoj međunarodnopravni subjektivitet.

– Ne može Crna Gora naći svoju sreću tako što će praviti političke paktove sa bošnjačkim fundamentalistima iz Sarajeva bilo da dolaze iz građanističkih ili onih nacionalističkih krugova, hrvatskim nacionalizmom iz Zagreba ili sa velikoalbanskim šovinizmom koji potiče ili sa Kosova i Metohije ili Albanije. Sve što će na taj način učiniti sebi i svojim građanima jeste da će izgubiti svoj međunarodnopravni subjektivitet i postati u jednom širem značenju dio velikoalbanskih ili velikohrvatskih zemalja. To ne može biti put i sreća za Crnu Goru – smatra ovaj istoričar.

PES bi mogao skupo platiti neiskustvo

U Crnoj Gori bi se vrlo brzo na velika vrata mogle vratiti sve one društveno-politčke pošasti koje su simbolisale bivšu DPS-ovu vlast, ukoliko Pokret Evropa sad bude nastavio da izbjegava sud građana koji su ih doveli na vlast, tvrdi Karanović.

– Pokret Evropa sad kao okosnica trenutne vlasti nema političko iskustvo i misle da se država može voditi onako kako je vodio Milo Đukanović – da za strateška pitanja ne bi trebalo da odgovaraju pred građanima Crne Gore, već ambasadama ili političkim centrima u svijetu koji su njihovi strateški spoljnopolitčki saveznici. To nije dobar put za jednu političku strukturu da opstane u političkom životu u bilo kojoj zemlji, posebno ne na Balkanu, i to može usloviti vrlo brzo stropoštavanje Evrope sad i sadašnje garniture vlasti, što opet može otvoriti vrata za novo bujanje crnogorskog građanskog nacionalizma koje je predvodi Milo Đukanović. To dalje znači povratak korupcije, kriminala i dodatno srozavanje ugleda Crne Gore u svijetu. Bojim se da će se to na kraju dogoditi, ukoliko crnogorska vlast istraje na toj svojoj odluci oko Srebrenice koja je u isto vrijeme i sramna i besmislena – zaključio je Karanović.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.