(INTERVJU) Ambasador Izraela Jahel Vilan za BORBU: Sjećanje na stradanje Srba u Jasenovcu kao i odavanje počasti svim žrtvama Holokausta je značajna agenda Države Izrael; Genocida u Srebrenici nije bilo!

0

Njegova ekselencija ambasador Izraela u Republici Srbiji i nerezidencijalni ambasador u Crnoj Gori Jahel Vilan u ekskluzivnom intervjuu BORBI govorio je o sukobu njegove zemlje i Hamasa kao i o temama koje su itekako aktuelne u Crnoj Gori, od najavljene Rezolucije o genocidu u Jasenovcu kao i o glasanju o Rezoluciji u Ujedinjenim nacijama o Srebrenici.

Ambasador je na početku objasnio šta je pozadina sukoba Izraelske države i Hamasa kao i razliku političkog gledišta te organizacije i Palestinskih vlasti o pogledu na teritorijalne pretenzije Palestine. Ambasador se dotakao i odnosa Crne Gore prema aktuelnom sukobu i podvukao da je naša država sigurna destinacija za desetine hiljada turista iz Izraela, koji se osjećaju dobrodošlo i sigurno, što se, nažalost, u mnogim zemljama svijeta više ne može uzimati zdravo za gotovo.

Ambasador je za naš portal bio itekako jasan da je stav zvaničnog Izraela da se zločin počinjen u Srebrenici ne može kvalifikovati kao genocid, baš kao što to nisu ni izraelske operacije protiv Hamasa.

„Mišljenja sam da se danas prečesto suočavamo sa problematičnom i opasnom politizacijom istorijskih činjenica, kao i sa neadekvatnom upotrebom terminologije“, podvukao je ambasador Jahel Vilan u intervjuu BORBI.

Ambasador je u intervjuu za naš portal kazao da ne može komentarisati predlog Rezolucije o genocidu u Jasenovcu ali da je sjećanje na Holokaust, kao i odavanje počasti svim žrtvama Drugog svjetskog rata, uključujući i stradanje Srba u Jasenovcu, nesumnjivo značajan dio međunarodne agende Države Izrael.

Vilan se dotakao i najavljenog podizanja spomenika operaciji Velvet u Nikšiću ali i najavi izgradnje sinagoge u Podgorici i pohvalio obije akcije vlasti u Crnoj Gori.

FOTO: Ambasada Izraela

 

BORBA: Prošlo je više od osam mjeseci od početka sukoba između Izraela i Hamasa, odnosno Palestine. Kakva je prava istorija tog sukoba i koji su ključni ciljevi Izraela?

Vilan: Dozvolite mi da istaknem da stavljanje znaka jednakosti između Hamasa i Palestine predstavlja, kako je rečeno u Vašem pitanju, najveću opasnost za palestinske težnje za državom.

Ukratko, za dobrobit čitalaca koji nisu u potpunosti upoznati sa detaljima sukoba: konceptualna i praktična glavna razlika, za koju smo željeli da vjerujemo da postoji između Hamasa i „palestinskog naroda“ koji predstavljaju Palestinske vlasti (PA), tiče se pitanja njihovih nacionalnih aspiracija: Hamas, u skladu sa poveljom organizacije i kako smo vidjeli 7. oktobra i na vrlo praktičan način, teži uništenju Države Izrael i uspostavljanju jedinstvene palestinske države od rijeke Jordan do Sredozemnog mora, bez Jevreja. Palestinske vlasti, koje su zapravo uspostavljene na osnovu sporazuma iz Osla 1993. godine, zalagale su se, barem formalno, za rješenje dvije države – Palestine i Izraela, rame uz rame.

FOTO: Reuters

 

U istorijskoj perspektivi, Hamas želi da se vrati na granice iz 1948. a PA na granice iz 1967. Stoga je svima jasno da Hamas ne može biti partner u budućim mirovnim pregovorima i mora biti eliminisan kao vojna i politička sila, ako neko zaista želi da vidi bilo kakvu šansu za okončanje sukoba. Nažalost, istraživanja javnog mnjenja među palestinskom javnošću od 7. oktobra dosljedno pokazuju da velika većina od preko 70% Palestinaca podržava masakr koji je počinio Hamas, što zaoštrava pretpostavku u Vašem pitanju, da li je Hamas zaista jednak Palestini. U ovom slučaju, teško da postoji šansa da se u dogledno vrijeme postigne mirno rješenje.

Dakle, ciljevi Izraela, kao što smo rekli od prvog dana, su da eliminiše Hamas i vrati sve naše taoce.

BORBA: Mnogi osporavaju izraelske vojne operacije, tvrdeći da se dešava etničko čišćenje Palestinaca. Međutim, i pored toga, Jevreji su narod koji je nešto slično, ali na mnogo većem nivou, doživio u Drugom svjetskom ratu u Holokaustu. Kako komentarišete tu pojavu?

Vilan: Čak ni posle skoro devet mjeseci veoma intenzivnog rata na području koje je možda i najgušće naseljeno na svijetu, i pored stalnih pokušaja politički pristrasnih stranaka, faktički nije pronađen ni jedan jedini dokaz za tako ozbiljne optužbe kao što ste pomenuli. S druge strane, svaki profesionalac, svaki komandant koji je ikada nosio uniformu i borio se moći će da posvjedoči da je odnos između broja žrtava terorista i vojnika Hamasa i onih koji su neumiješani civili neviđeno nizak u odnosu na bilo koju vrstu urbanog ratovanja koja je vođena u prošlosti, u Iraku ili Avganistanu ili negdje drugde.

Ne smijemo zaboraviti da u ovom ratu postoji samo jedna strana, Izrael, koja čini sve da izbjegne nanošenje štete palestinskim civilima, dok Hamas te civile koristi kao živi štit i kao što smo videli tokom svih ovih događaja – počevši od napada na Izrael 7. oktobra i tokom cijelog rata – Hamas namjerno prikriva razliku između civila i boraca. Sve ovo predstavlja flagrantno kršenje zakona o oružanim sukobima u međunarodnom pravu, dok Izrael, za razliku od toga, postupa isključivo po međunarodnom pravu. Po istom međunarodnom pravu, Izrael je pozvao civilno stanovništvo da se evakuiše i dozvolio im da to učine, iz bilo kog područja pojasa Gaze, kao i u oblasti Rafa, što je u velikoj mjeri doprinijelo da se što više smanji šteta neuključenom stanovništvu.

Štaviše, Izrael sprovodi interne istrage, a do sada su mnoge takve otvorene protiv vojnika osumnjičenih da su počinili prekršaje protiv ratnih zakona Izraelskih odbrambenih snaga. Nažalost, nema ratova bez nevinih žrtava. Međutim, bilo bi apsurdno tvrditi da se dešava etničko čišćenje – ni u namjeri ni u izvršenju.

Cjelokupna odgovornost za svakog ubijenog građanina, kako na našoj, tako i na palestinskoj strani, leži na onima koji su započeli rat i onima koji nastavljaju da žrtvuju svoje građane za dobrobit svog ličnog opstanka – vođstvu Hamasa. Ovo je još jedan razlog zašto eliminacija Hamasa nije samo u interesu Izraela ili međunarodne zajednice, već prije svega u interesu palestinskog naroda u Gazi.

BORBA: Kako je Crna Gora reagovala na aktuelni sukob?

Vilan: Predsjednik Crne Gore je istog dana nedvosmisleno osudio masakr 7. oktobra. Na sastancima koje sam održao tokom moje poslednje posjete vašoj zemlji, svi visoki zvaničnici države, uključujući predsjednika, premijera, predsjednika parlamenta, ministre spoljnih poslova, odbrane i drugi, izrazili su podršku i razumijevanje za pravo Izraela da zaštiti svoje građane. Crna Gora se pridružila inicijativi Savjeta bezbjednosti UN da se pozove na prekid vatre u zamjenu za potpuno i momentalno oslobađanje svih otetih, što je takođe važan poziv koji predvode SAD.

FOTO: Skupština Crne Gore

 

Pored toga, Crna Gora je i dalje atraktivna i sigurna destinacija za desetine hiljada turista iz Izraela, koji se osjećaju dobrodošlo i sigurno, što se, nažalost, u mnogim zemljama svijeta više ne može uzimati zdravo za gotovo. Po mom mišljenju, osjećaj sigurnosti i simpatije koje naši građani dobijaju u Crnoj Gori nije ništa manje važan od zvanične podrške i na tome mogu samo da izrazim svoje najveće priznanje.

BORBA: Nedavno je u javnosti Crne Gore najavljeno usvajanje Rezolucije o genocidu u Jasenovcu, najvećem balkanskom logoru smrti u Drugom svjetskom ratu, u kojem su, pored ogromnog broja srpskog naroda, stradali i Jevreji. Smatrate li da je donošenje Rezolucije dobar korak i da će zvanična Podgorica odati poštu žrtvama Jasenovca?

Vilan: Dozvolite mi da naglasim da nisam u mojoj moći da komentarišem jedan ili drugi konkretan predlog zakona koji je još u internoj proceduri u Skupštini Crne Gore. Međutim, sjećanje na Holokaust, kao i odavanje počasti svim žrtvama Drugog svjetskog rata, uključujući i stradanje Srba u Jasenovcu, nesumnjivo je značajan dio međunarodne agende Države Izrael.

FOTO: Jasenovac

 

BORBA: U Crnoj Gori, u Nikšiću, najavljeno je podizanje spomenika u čast operacije Velveta iz 1948. godine, kada su preko nikšićkog aerodroma tajno dopremani borbeni avioni novoosnovanoj državi Izrael. Vaša ambasada je, između ostalog, finansirala izgradnju spomenika. Možete li nam reći nešto više o operaciji i šta podizanje spomenika znači za Crnu Goru i Izrael?

Vilan: Operacija Velveta je naziv dat herojskom transferu 60 aviona Spitfires kupljenih u Čehoslovačkoj za Izrael. Da bi izvršio neophodno punjenje aviona gorivom, jugoslovenski lider Josip Broz Tito je dozvolio da avioni slete u grad Nikšić. Operacija je morala da bude u strogoj tajnosti, jer su joj se protivile i Britanija i SSSR. Sveukupno, oko 40 mlaznjaka prošlo je kroz sićušnu pistu Kapino Polje u Nikšiću u tri faze između septembra i decembra 1948. Oni su odigrali ključnu ulogu u ratu za nezavisnost Izraela kada smo bili dramatično nadjačani od strane invazije armija sedam arapskih država.

FOTO: Izgled spomenika operaciji Velvet

 

Zajedno sa Jevrejskom zajednicom Crne Gore, odlučili smo da podignemo ovaj veličanstveni spomenik u čast nevjerovatnog poglavlja u našoj zajedničkoj istoriji. Iskreno se nadam da će postati turistička atrakcija i jedan od simbola grada Nikšića.

BORBA: Početkom godine najavljeno je da će Jevrejska zajednica Crne Gore imati priliku da izgradi sinagogu, koja do sada nije postojala u Crnoj Gori. Ovo je zaključeno na sastanku predstavnika jevrejske zajednice sa potpredsjednikom Nove srpske demokratije Slavenom Radunovićem. Kako komentarišete činjenicu da u Crnoj Gori nije bilo sinagoge, ali i želju nove vlasti da pomogne?

Vilan: Veoma sam obradovao saznanje da je crnogorska vlada ne samo dodijelila prostor u centru Podgorice, već finansira i izgradnju sinagoge.

Jevrejska zajednica u Crnoj Gori je mala, ali veoma patriotska zajednica. Dakle, ne sumnjam da bi ovo bio veoma važan korak ne samo za očuvanje života Jevreja u zemlji, već, što je još važnije, za jačanje odličnih istorijskih veza između Jevrejske zajednice i države Crne Gore, kao i društva u cjelini.

FOTO: Slaven Radunović sa predstavnicima Jevrejske zajednice

 

BORBA: I za kraj, kako komentarišete donošenje Rezolucije u UN o Međunarodnom danu razmišljanja i sjećanja na „genocid“ u Srebrenici? Poznato je da su se eminentni izraelski stručnjaci Efraim Zurof i Jehuda Bauer oštro usprotivili ovoj Rezoluciji, tvrdeći da zločin u Srebrenici nema element genocida, kao što ni izraelske akcije na Palestinu niti Hamasovi napadi na sam Izrael nemaju element genocida. .. Kakvo je vaše mišljenje?

Vilan: Mišljenja sam da se danas prečesto suočavamo sa problematičnom i opasnom politizacijom istorijskih činjenica, kao i sa neadekvatnom upotrebom terminologije.

Kao što sam ranije pomenuo, Izrael ne čini ništa što bi moglo da se približi genocidu, a u očima Države Izrael, ratni zločini počinjeni u Srebrenici ne predstavljaju genocid, baš kao što ste rekli ugledni istoričari pomenuti Jehuda Bauer, Efraim Zurof i drugi su objasnili. Mislim da je imperativ za sve nas da politiku izostavimo iz istorijskog diskursa i sve nazovemo pravim imenom.

Nema sumnje da su u Srebrenici počinjena stravična djela ubistva koja odgovaraju definiciji pojma ratnih zločina.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.