(I DIO) Nikola Šainović za BORBU: Amerikanci šaljući „džaveline“ pripremaju Kurtija za sukob na Kosovu, Rusima u Donbasu se zamalo dogodila sudbina Srba iz Krajine!

1

Aktuelna situacija u svijetu, koja je poslednjih dvije godine izrazito turbulentna i nepredvidljiva, predstavlja nastavak istorijskog kontinuiteta procesa odnosa između velikih sila.

Prema riječima bivšeg predsjednika Vlade Srbije i nekadašnjeg potpredsjednika Vlade Savezne Republike Jugoslavije, Nikole Šainovića, poslije Drugog svjetskog rata imali smo ravnotežu Sovjetskog saveza i SAD koja se, kasnije, transformisala u ravnotežu NATO-a i Varšavskog pakta.

„Granica razdvajanja je bila između Istočne i Zapadne Njemačke. To je trajalo nekoliko decenija i ta ravnoteža je obezbijedila svijetu mir. U to vrijeme imali smo značajniju ulogu Ujedinjenih nacija, a i Jugoslavija je pametno koristila situaciju i vrlo dobro se pozicionirala i razvijala. Međutim, istorijski procesi ne stoje. Slabljenje SSSR-a je dovelo do raspada Varšavskog pakta, a druga sila takvu slabost ne prašta ni jedan momenat. Tu, naravno, mislim na Zapad”, kazao je, odmah na početku razgovora za BORBU, Šainović.

Milošević i srpsko rukovodstvo upozoravali Ruse šta ih očekuje

Zapad je, podsjetio je on, potom, a što je bilo i očekivano, agresivno krenuo prema Istoku.

„Milošević i rukovodstvo Srbije je govorilo Rusima da je to početak rata protiv Rusije. Ondašnje rusko rukovodstvo, Gorbačov i Jelcinj, grubo su to odbacili, čak su se i naljutili na nas, govoreći da nema više komunizma i da sada slijedi partnerstvo. Naravno, od toga ništa nije bilo i, evo, rat je došao na granice Rusije”, ispričao je on.

U međuvremenu, kao priprema terena za ove operacije, protutnjao je preko nas.

„To što smo mi pričali Rusima, da taj rat koji se vodi protiv nas u tom trenutku prijeti raspadu SSSR-a i Rusije, govorili smo jer smo vidjeli da će donijeti i raspad Jugoslavije, što se i desilo, a onda dezintegraciji i urušavanju SSSR-a. Nismo mi tu baš ništa predviđali, onako, napamet, niti je Milošević bio vidovit, nego smo to vidjeli iz kontakata sa Zapadom, njihovih planova i svega u šta smo imali uvid”, dodao je Šainović.

Sada smo došli do toga da Ukrajina, čiji je status bio riješen ’94. tako što je bilo prihvaćeno da ona bude vojno neutralna i da njen suverenitet garantuju Rusija, SAD i EU, svojom odlukom da uđe u NATO pakt, bude okidač za potencijalni svjetski sukob.

„Ta želja Ukrajine, da uđe u NATO, kada pogledate geografsku kartu, tačno vam oslikava da bi Alijansa ušla u prostor Rusije za skoro 2000 km na Istok. Na karti jasno vidite da je nekad odbrana Rusije bila na Zapadu, a da kada bi NATO i njegove rakete ušle u Ukrajinu, konkretno u grad Harkov, on ne bi bio zapadno od Moskve, nego južno. Znači on dolazi na bok Moskvi, pravo je južno ispod Moskve”, precizirao je on.

Rusima u Donbasu se zamalo dogodilo ono što je zadesilo Srbe u Krajini

Bivši potpredsjednik Vlade SR Jugoslavije je dao i jedno poređenje.

„Naime, ako se sjećate, 1961. je umalo izbio Treći svjetski rat jer su Rusi postavili rakete na Kubu. Tadašnji američki predsjednik Kenedi je naredio blokadu i pokretanje napada, smatrajući to istorijskom prijetnjom Americi. Pazite, ruske rakete od Kube do Vašingtona bile su daleko 1.700 km, a rakete od Harkova do Moskve samo 700 km. To pokazuje koliko je urgentna opasnost koju je Moskva osjetila da je Ukrajina ušla u NATO”, objasnio je Šainović.

On je napomenuo i da je isto ono što se desilo Srbima u Krajini, prijetilo da se sprovede nad ruskim stanovništvom u Donbasu.

Egzodus nakon operacije „Oluja“ koju je, uz podršku NATO-a, sprovela Hrvatska Vojska

 

Sada imamo jedan veliki sukob u Evropi, koji ima ogromne poljedice i stvara jednu atmosferu opšteg sukoba, a tu sad trebe dodati i sukob na Bliskom Istoku iz kog se Amerika skoro potpuno povukla.

U svemu tome pozicija Srbije se, kako kaže, ništa nije popravila.

„Pritisci Evrope su se samo povećali, jer je Amerika uvela jedno novo disciplinovanje Evrope. To najbolje pokazuju dvije stvari. Jedna je ulazak tradicionalno neutralnih zemalja Švedske i Finske u NATO. Drugo je disciplinovanje Njemačke i da ona dođe u situaciju da, zbog povinovanja zahtjevima Vašingtona, trpi ogromne gubitke i da ćuti na to što su SAD i Velika Britanija srušile gasovod Sjeverni tok 1 i 2”, primijetio je on.

Rušenje Sjevernog toka je, kategoričan je Šainović, bio direktan oružani napad na Njemačku.

„U svim normalnim uslovima bi se to zvalo teroristički napad, a Njemačka ne da ne reaguje na to, nego ćuti i trpi ogromne posljedice. Evo, vidimo sada ogromne proteste u toj zemlji zbog finansijske ravnoteže koja je, naravno, izazvana ekonomskom neravnotežom”, jasan je on.

Kurti sljedbenik velikoalbanske ideologije Adema Demaćija

Šainović je stava i da, kada je Srbija u pitanju, naš narod pokušavaju disciplinovati preko pitanja statusa Kosova i Metohije.

„Zato sada ide izokola, tj. da pokušaju disciplinovati i one zemalja koje ne priznaju Kosovo. Da bi se, dakle, dobila uniformna ocjena Evrope kako bi se pred Srbiju stavio jedan ultimativni zahtjev: ‘Evo, svi su priznali, samo vi nećete, onda od vas nema ništa”, smatra Šainović.

Kurti u Skoplju, sa predstavnicima albanskih partija, otvara ulicu velikoalbanskog ideologa, Adema Demaćija

 

No, naglašava on, to još uvijek ne daje efekat, pa se pritisak nastavlja kroz podržavanje Kurtijevog režima koji je, kako je rekao, još jedna nova forma radikalne velikoalbanske strategije.

„Za potvrdu toga vam ne treba nikakav specijalni obavještajni podatak. To je program Kurtijeve partije ‘Samoopredjeljenje’. On je sam to eksplicitno pokazao, u posljednje vrijeme, dva puta.Prvi put to što se kandidovao u Tirani na izborima. Jer on je, pobogu, svuda gdje je albanski narod. Drugi put kada je, a to smo mi stariji u Beogradu od početka govorili, to što je politički nasljednik Adema Demaćija, koji je u Titovo vrijeme proveo 18 godina na robiji zbog propagiranja velikoalbanske ideje u komunističkoj formi. Kurti je u Skoplju, glavnom gradu Makedonije, u prisustvu pripadnika albanskih partija koje njemu odgovaraju, a koje upravljaju ovim gradom, preimenovao ulicu Makedonskih brigade u ulicu Adema Demaćija”, ukazao je on.

Amerikanci pripremaju Kurtija za oružani sukob

Amerikanci i Zapad, upozorio je Šainović, pripremaju Kurtija za oružani sukob na Kosovu, tako što razvijaju njegovu armiju potpuno suprotno Rezoluciji 1244

„To što je ambasador Hil došao da kaže predsjedniku Vučiću da će Amerika prodati rakete ‘džavelin’ Kosovskoj takozvanoj vojsci, time je demonstrirao da je svaka vojna premoć, koju Srbija sigurno posjeduje, a prije svega u oklopnim i tenkovskim sredstvima, dobila direktno američko suprostavljanje tim najmodernijim raketama za protvoklopnu borbu”, smatra Šainović.

Pritisci na Srbiju će se, izjavio je on u razgovoru za BORBU, nastaviti, ali rukovodstvo, kakav god konfilkt sa NATO-m imalo, mora održavati neki obavezni minimum kontakata i dobronamjernost  u pregovorima kakvi god oni bili.

„Jer mi sada imamo situaciju da su svi sporazumi, prvo onaj kojim je završen rat 1999, ali i svi kasniji koje je Srbija sklopila uz posredovanje EU, potpuno prekršeni od strane Zapada, koji ih je nudio i nametao. Znači, da vas podsjetim, Rezolucija 1244 je rezultat ultimativne ponude Amerike za vrijeme rata, kad je Viktor Černomirdin nama rekao: ‘Ako ne prihvatite, sravniće vas kao ovaj sto ispred nas’. Drugog dana poslije izglasavanja Amerika je, kao vodeću strutkuru NATO, dozvolila masovno kršenje rezolucija puštanjem da OVK provali na Kosovo i da se, umjesto garancije za bezbjednost stanovništva, dogodi egzodus, masovna stradanja, pogrom, masovni zločini”, zaključio je, u prvom dijelu razgovora za BORBU, bivši potredsjednik SR Jugoslavije, Nikola Šainović.

1 Comment
  1. Q komentariše

    Da samo Rusi imaju Putina a Srbi veleizdajnika Slobodana Miloševića,Vuk Branković je za njega bio mala beba sto je to džubre napravilo Srbima u Krajini.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.