Harčenko: Buča kao Račak, cilj da se spriječe pregovori

0

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je danas da je Kijev Moskvi predstavio nacrt mirovnog sporazuma koji sadrži „neprihvatljive elemente”, ali da će Rusija ipak nastaviti razgovore i vršiti pritisak da obezbedi sopstvene zahteve.

Ruski ministar je rekao da bi Ukrajina mogla da postavi dodatne uslove u razgovorima i da Moskva smatra da bi to bilo neprihvatljivo, prenosi TAS S.

„Verovatno će Ukrajina u sledećoj fazi tražiti povlačenje trupa i gomilati nove preliminarne uslove. Ovakav plan je razumljiv, ali je neprihvatljiv”, naveo je Lavrov.

On je saopštio da je Kijev 6. aprila predstavio svoje nacrte sporazuma, koji predstavljaju odstupanje od predloga koji su izneti na sastanku delegacija u Istanbulu 29. marta.

„Ukrajina je juče pregovaračkoj grupi predstavila svoje nacrte sporazuma koji označavaju jasno odstupanje od najvažnijih predloga koji su zabeleženi na sastanku u Istanbulu 29. marta, u dokumentu koji je potpisao šef ukrajinske delegacije David Arahamija”, istakao je šef ruske diplomatije, navodi Tass a prenosi Tanjug.

On je poručio i da će Moskva nastaviti razgovore sa Kijevom uprkos provokacijama.

„Uprkos svim provokacijama, ruska delegacija će nastaviti pregovarački proces, zalažući se za naš nacrt sporazuma koji jasno i u potpunosti objašnjava naše početne ključne stavove i zahteve”, rekao je Lavrov.

Ruski ministar spoljnih poslova naveo je i da SAD i njeni saveznici usmeravaju ukrajinsku vladu da nastavi neprijateljstva, kao i da Kijev pokazuje nepokolebljivost i da teži „kašnjenju, pa čak i ometanju pregovora, povlačeći se od ranije postignutih dogovora”.

Odstupanje Ukrajine od ranije postignutih dogovora u pregovorima sa Rusijom pokazuje stvarnu nameru Kijeva da odugovlači, pa čak i da poremeti ove pregovore, smatra Lavrov.

Harčenko: Buča kao Račak, cilj da se spreče pregovori

Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko smatra da je priča o navodnim ratnim zločinima ruske vojske u Buči nalik na priče o Račku na Kosovu, a sve sa ciljem da se spreče pregovori.

Harčenko je, za Tanjug, rekao da se sada prema Rusiji primenjuju provokacije koje su korišćene ranije u BiH i na Kosovu.

On je istakao da je priča o zločinima ruske vojske u Buči potpuno izmišljena i da za to Rusija poseduje dokaze, koje je diplomatski predstavnik te zemlje u UN izneo.

„Cilj svega je, kao i ranije u slučaju Srbije, da se Rusija označi odgovornom za zločine kako bi se progurali ciljevi. Oni ne daju da iko čuje ruski stav i vidi ruske dokaze”, istakao je Harčenko.

Ukazao je da zapad veruje samo režimu u Kijevu, koji tvrdi da je zločin počinila ruska vojska, a za to nema nijedan dokaz.

„Svima je, uz to jasno da iza te provokacije stoji jedan značajan interes i konkretan cilj, a to je da se spreče pregovori”, objasnio je ambasador.

Ukazao je da se, nažalost, pripremaju i druge provokacije, pošto se pominje navodno korišćenje hemijskog oružja.

Harčenko kaže da je ukrajinska vojska, s tim u vezi, već sprovela diverziju na jedno hemijsko postrojenje.

„Glavni cilj je da se spreče razgovori, jer zapadu nije u interesu da se ovi sukobi što brže završe. NJima je cilj da sukobi traju što duže”, dodao je on uz tvrdnje da je ruska vojska napustila Buču bez ikakvih borbenih dejstava pružajući time šansu pregovaračkom procesu.

Na pitanje kako će Rusija, budući da zapad zahteva međunarodnu istragu, da dokaže da ruska vojska nije odgovorna za zločine u Buči, odgovara:

„Kao i u slučaju prostora bivše Jugoslavije znamo da ne bi bilo objektivnosti. Ali Rusija raspolaže dokazima i videćemo na koji način ćemo to dokazati. U svakom slučaju nećemo sedeti skrštenih ruku”.

On smatra da sada sve više u javnost isplivavaju informacije o ponašanju ukrajinske vojske, njenog nacionalističkog dela i njihovo ponašanje prema zarobljenicima i korišćenje civila kao ljudskog štita.

Takve informacije, smatra, je nemoguće sakriti, jer ih je, kako kaže, iz dana u dan sve više, a veruje da je i Evropa počela sve više da razmišlja ko šta radi u Ukrajini.

Harčenko je na pitanje kako komentariše nejedinstvo u EU oko sankcija Rusiji, kaže da je ono evidentno i kao najsvežiji i primer navodi izjavu mađarskog premijera Viktora Orbana.

„On je posle pobede na izborima bio jasan u vezi kupovine gasa u rubljama. Iz toga se vidi da ima drugačiji odnos, koji se oslanja na nacionalne interese i suverenitet zemlje”, istakao je Harčenko.

On dodaje da svakog dana postaje sve jasnije da je šteta od sankcija sve veća po EU, a ne i za Rusiju.

„Mi u Rusiji imamo sve, a cene su ostale na istom nivou”, rekao je on.

Harčenko je, s tim u vezi, pohvalio Srbiju i konstatovao da je situacija u našoj zemlji stabilna ne samo zbog prethodnih dobrih ekonomskih rezultata, već i što odbacuje pridruživanju sankcijama.

Istakao je da prava neutralnostona podrazumeva objektivnost i uzimanje u obzir svih stavova.

„A pre svega se, kao što čini Srbija, uzimanje u obzir sopstvenog suvereniteta i nacionalni interes. Znamo da je Srbija u teškom položaju, jer se na nju vrši veliki pritisak. Očekujemo da će Srbija, u međunarodnim organizacijama, nastaviti da vodi politiku na svoj uravnotežen način”, zaključuje Harčenko

Do sada protiv Rusije uvedeno više od 6.000 sankcija

Do sada je protiv Rusije uvedeno ukupno više od 6.000 sankcija, izjavio je danas ruski premijer Mihail Mišustin.

Mišustin je, podnoseći ruskoj Dumi izveštaj o radu vlade, naveo da su sankcije koje su usledile ove godine neviđenih razmera i da je Rusiji uvedeno više ograničenja, nego bilo kojoj drugoj zemlji u istoriji, javlja Sputnjik a prenosi Tanjug.

Sankcije su usmerene protiv svih Rusa, konstatovao je premijer.

Mišustin je saopštio da su se bivši partneri Rusije takmičili u tome ko će pre uvesti ograničavajuće mere i da je cilj sankcija da se izazove panika i zada udarac svakom građaninu Rusije, te da su se zemlje koje su uvele sankcije vratile svojoj „tipično piratskoj praksi”, kojom nameravaju da njegovu državu odseku od sveta, navodi Sputnjik.

(politika.rs)

 

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.