Francuski Miodrag Vlahović: Protjerani ambasador neće da napusti Niger i vrati se kući!

0

Francuski ambasador je ostao u Nigeru uprkos tome što je prošlog petka dobio rok od 48 sati da napusti zemlju, potvrdio je francuski predsjednik Emanuel Makron u govoru okupljenim ambasadorima u Parizu, izveštava Bi-Bi-Si.

Francuskom ambasadoru Silvenu Iteu nove vlasti su naložile da napusti zemlju zbog pogoršanja diplomatskih odnosa. Nekoliko sati nakon što je istekao rok za ambasadora, predsjednik Makron je izjavio da „aplaudira“ Iteu zato što je ostao na svom mjestu u prijestonici Nijameju.

U vatrenom govoru, pred ambasadorima okupljenim u Parizu, Makron je rekao: „Francuska i njene diplomate su se poslednjih mjeseci suočile sa posebno teškim situacijama u nekim zemljama, poput Sudana ili Nigera.“

„Aplaudiram vašem kolegi“, dodao je Makron.

Predsjednik Nigera Mohamed Bazum svrgnut je 26. jula, u puču koji su osudili Francuska i neki susjedi Nigera, okupljeni u zapadnoafrički regionalni blok EKOVAS.

Nakon puča, ambasador Ite je odbio da se sastane sa novim liderima Nigera, saopštile su vlasti u petak. Nova vlada je naložila francuskom ambasadoru da napusti Niger za 48 sati.

Na hiljade stanovnika Nigera, koji podržavaju vojni udar, demonstriralo je u nedelju u blizini francuske vojne baze u Nijameju.

Neki demonstranti su nosili transparente sa zahtjevom da francuske trupe napuste zemlju. Na snimcima se vide i imami koji predvode molitve ispred francuske vojne baze.

U govoru u ponedeljak, Makron se založio za nastavak vojnog prisustva Francuske u Nigeru, navodeći da bez prisustva francuskih snaga ova zemlja „više ne bi postojala u svojim granicama.“

Makron je dodao da bi i susjedne zemlje u Sahelu, Mali i Burkina Faso, doživjele istu sudbinu.

Francuska je do prošle godine sprovodila vojnu operaciju protiv islamskih pobunjenika u Nigeru, Maliju, Burkini Faso, Čadu i Mauritaniji, koje su sve bivše francuske kolonije.

Na vrhuncu operacije, oko 5.500 francuskih vojnika bilo je stacionirano u ovim afričkim zemljama.

Antifrancuska osjećanja su u porastu u ovom regionu, a neki protivnici intervencije Francuske tvrde da prisustvo francuskih snaga predstavlja „moderan oblik kolonijalizma.“ Drugi smatraju da francuske trupe nisu u stanju da poraze džihadiste, čiji se napadi u poslednje vrijeme intenziviraju.

Vojska u Maliju, Burkini Faso i, nedavno, u Nigeru, pokrenula je nedavno nove napade na snage džihadista.

(RT Balkan)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.