Carević: Ako su u zgradu SO Budve mogli da stacioniraju policiju, onda mogu da dođu i sveštenici!

0

Skandalozno je da se policija koja treba da štiti građane, Ustav i zakone jedne države, stavi u funkciju bilo koje političke opcije i da učestvuje u udaru na lokalnom nivou. Umjesto da štiti grad i građane, policija je 60 dana učestvovala u nezapamćenoj opsadi jedne zgrade koja pripada svim građanima, a osim toga napravili su značajnu materijalnu štetu.

Rekao je ovo u intervjuu za portal IN4S gradonačelnik Budve Marko – Bato Carević, čija je lista “Za budućnost Budve” na izborima održanim 30. avgusta osvojila 15 od potrebnih 17 mandata za sastavljanje nove vlasti.

Jedna od posljednjih mjera na koju ste se odlučili bila je donošenje odluke o smjeni svih opštinskih funkcionera koji su uspostavljeni za vrijeme kratkotrajne – u narodu poznate kao – pučističke vladavine na čelu sa gospodinom Nikolom Divanovićem. Da li je to model koji preporučujete novoj Vladi Crne Gore, s obzirom na činjenicu da je, neposredno nakon izbora, raspisan veliki broj konkursa za radna i funkcionerska mjesta u organima državne uprave?

“Da bi ova opštinska vlast funkcionisala legalno i legitimno, rješenja koja su donijeta na nezakonit način kao čin uzurpacije vlasti uz nasilnu zloupotrebu policije, zloupotrebu Upravne inspekcije, Službenog lista i drugih državnih organa – morala su biti poništena.

Ova lica koja su zauzela na ovaj način funkcije su izvršila državni udar na lokalnom nivou, oni su odobrili upotrebu sile, pendreka, suzavaca i šok bombi ka svojim sugrađanima i pogazili su i Ustav i zakone. Moja je dužnost kao predsjednika Opštine da brinem o zakonitom i efikasnom radu lokalne uprave, i to ću predano raditi do poslednjeg dana obavljanja ove dužnosti za koju su mi mandate povjerili građani Budve.

Ovo je efikasan model, ukoliko gospoda iz buduće Vlade imaju neki bolji – neka ga primjene, ali ne treba zaboraviti da su ti konkursi raspisani neposredno poslije izbora i da je to urađeno sa jasnom namjerom – ne bi li se što više kadrova bivše vlasti udobno pozicioniralo. Smatram da sve te konkurse treba odmah poništiti i raspisati nove i primate stručne i obrazovane ljude koji imaju neophodne kvalifikacije za naznačeni posao. Tek tako ćemo znati da smo raskinuli sa starom praksom upošljavanja isključivo partijski podobnih kadrova i tek tada ćemo znati da li je nova vlast spremna da povuče poteze koji i suštinski znače raskid sa prošlošću i vladavinom DPS“.

Takođe, donijeli ste odluku da se ukine subvencija za gorivo budvanskoj policiji od strane Opštine Budva. Koliko je na takvu odluku uticala represija crnogorske policije nad građanima Budve?

“Odlukom o ustupanju platne kartice od 27. januara predviđeno je da se sredstva koriste u cilju stvaranja kvalitetnog i bezbjednog ambijenta i imovinske sigurnosti svih građana i gostiju koji borave na teritoriji opštine Budva. Članom 3 iste odluke Centar bezbjednosti Budva se obavezuje da će gorivo donirano od strane Opštine Budva upotrijebiti isključivo na ime pojačanih aktivnosti u svim segmentima bezbjednosne sigurnosti svih građana i gostiju na području opštine Budva i da neće biti korišćeno u druge svrhe. Umjesto toga, dobili smo policiju koja je nenamjenski trošila gorivo kako bi obezbijedila nezakonito preotimanje i uzurpaciju vlasti u gradu, stoga i ne vidim nikakav razlog da se naša saradnja nastavi.

Skandalozno je da se policija koja treba da štiti građane, Ustav i zakone jedne države, stavi u funkciju bilo koje političke opcije i da učestvuje u udaru na lokalnom nivou. Mi smo vidjeli da je policija postupala u potpunoj suprotnosti sa pravilima i etikom službe, i da nije radila u interesu građana već isključivo pojedinaca koji su iz samo njima znanih razloga odlučili da na onako skandalozan način preotmu izbornu volju građana.

Umjesto da štiti grad i građane, policija je 60 dana učestvovala u nezapamćenoj opsadi jedne zgrade koja pripada svim građanima, a osim toga napravili su značajnu materijalnu štetu. Treba naglasiti i da je policija pokrenula oko 240 postupaka protiv građana i opštinskih funkcionera pred Sudom za prekršaje i Osnovnim državnim tužilaštvom u Kotoru sve sa ciljem da nastavi sa zloupotrebom pozicije moći i pokušaju da nastave da vrše uticaj na sva dalja dešavanja. Stoga je neophodno sve one koji su učestvovali u onim sramnim dešavanjima od 17.06 i 24.06 kazniti a rad policije staviti pod punu kontrolu kako više nikada ne bi došli u situaciju da štite interese isključivo jedne partije ili partijskih pojedinaca“.

U javnosti ste prepoznat kao uspješan poslovan čovjek, ali i vjernik Srpske pravoslavne crkve. Kako komentarišete kritike koje ste dobili od strane, prvenstveno, pristalica režima, zbog osveštavanja prostorija Opštine Budva?

“Vjernik sam Srpske pravoslavne crkve, Srbin, Bokelj i Grbljanin i to je javnosti poznato. Ali sam i lojalni građanin Crne Gore i poslovni čovjek koji uredno izmiruje svoje obaveze prema državi. Kao predsjednik Opštine Budva jednak sam prema svima i znam da sam na čelu grada u kojem se različitost vjekovima poštovala. Osveštavanje prostorija Opštine Budva je bila moja i želja mojih saradnika, ne sa ciljem da se u Opštinu uvede Crkva, nego ljubav, sloga i mir. Nije bila namjera da se ičija vjerska osjećanja povrijede ili naruši sekularni princip, već da se odagna sve loše, mržnja i neprijateljstvo koje je onih tri mjesec a zavladalo Budvom, zahvaljujući DPS-u.

Ja sam to uradio zbog 5.800 glasova koji su podržali listu “Za budućnost Budve”. To je za vjerujućeg čovjeka koji je u crkvi i koji poznaje kanon, uobičajen čin. To je meni potpuno normalno. Teško je razgovarati sa ljudima koji nisu vjerujući. Ono što je sigurno – ako u Opštini može da boravi policija i mogu da se koriste suzavci i neke paravojne formacije, ne vidim problem da borave i naši sveštenici. Ponoviću još jednom, izvršena je dezinfekcija i dezinsekcija zgrade tamjanom i molitvom. Niko ništa nije ukrao, i zgrada je predata na korišćenje svim njenim građanima. Ukoliko nekome smeta što smo odlučili da naš mandat započnemo na jedan nov način, na principima univerzalne hrišćanske poruke mira i praštanja, a spreman je da zatvori oči na sve lopovluke, krađe i nasilje koji su se dešavali u Budvi, onda ja takvom čovjeku ne mogu pomoći“.

Koji su planovi Vaše administracije kada je u pitanju ekonomska konsolidacija Opštine Budva, da li su u planu neke nove investicije i, generalno, šta građani Budve u skorijoj budućnosti mogu da očekuju od lokalne uprave na čelu sa Vama?

„U narednom period fokus će biti na ravnomjernom razvoju Opštine i prevazilaženju krize koja je uzrokovana pandemijom virusa korona koja je ostavila velike posljedice na našu privredu, a posebno turizam. U prvom kvartalu ćemo raditi na planu oporavka privrede kroz brzo vraćanje poslovnih funkcija i minimiziranju gubitaka. Naše strateško opredeljenje je da obratimo posebnu pažnju na razvoj ruralnog turizma kako bi smo obogatili našu turističku ponudu. U naredne četiri godine imamo plan da kroz izgradnju tri garaže u gradskom jezgru riješimo problem parkiranja i gužvi i da sačuvamo što više zelenih površina.

Kao što znate, Budva je jedini grad u Boki koji još uvijek nema svoj kulturni centar, te nam je jedan od glavnih ciljeva da što prije započnemo izgradnju kulturnog centra ‘’Zadužbine Toma i Stane Luketić’’ u blizini Starog grada, čija je površina predviđena na 3450 kvadrata.

Od kapitalnih projekata, bićemo posvećeni izgradnji zaobilaznioce i tunela kroz brdo Topliš kako bi smo konačno riješili problem saobraćajnih gužvi kao jednog od najvećih nedostataka naše turističke ponude. Sve u svemu, očekuje nas izuzetno dinamičan period od četiri godine koji sigurno neće biti lak, ali mi smo odlučni u namjeri da ovaj grad podignemo na noge i omogućimo svim njegovim građanima bolji i kvalitetniji život. Želimo da se posvetimo radu i stvaranju i da više nikada ne dozvolimo DPS i satelitima da nas dijele i svađaju. Previše smo vremena izgubili tapkajući u mjestu dok su se pojedinci enormno bogatili na račun ne samo Budve već i cijele Crne Gore. Smatram da je tome napokon došao kraj i da ćemo, uz Božiju pomoć vrlo brzo biti u prilici da zaista sa ponosom kažemo da smo uspjeli u našoj namjeri da otvorimo i nova radna mjesta, i da smo privukli strane investiture čiji je kapital iz regularnih tokova a ne sumnjivih fondova i da smo uspjeli da oporavimo ekonomiju i standard svih građana Crne Gore“.

Kakva su Vaša očekivanja od odnosa nove Vlade Crne Gore prema Budvi?

“Mi očekujemo jedan partnerski odnos prema Budvi. Ništa manje od toga. Želimo da budemo konstruktivni i da damo naš doprinos, ali očekujemo i da nova vlast na državnom nivou pokaže razumijevanje za naše problem i pomogne nam pri rješavanju. Budva puni državni budžet sa preko 500 miliona eura godišnje, očekujemo da nam se makar dio tog novca vrati kroz ulaganja i kapitalne investicije a ne, kao što je do sada bila praksa – da mi popravljamo objekte i institucije iz nadležnosti republičkih resora kao što su škole i Dom zdravlja. Posebno nam je potrebna intervencija države sa regulisanje saobraćajnica i magistralnih puteva koji nisu u nadležnosti lokalne samouprave, da zajedno riješimo pitanje izgradnje bolnice, ali i da povedemo otvoren i iskren dijalog o decentralizaciji uprave u skladu sa evropskim preporukama o tom pitanju. Takođe smo zainteresovani da nova vlast preispita, u dijalogu sa lokalnim samoupravama na primorju ulogu preduzeća Morsko dobro i da se eventualno pronađe neki drugi i prihvatljiviji model gazdovanja morskom obalom, jer je neprihvatljivo da se na ovaj način od lokalnih samouprava uzima najvrijedniji resurs i da se prebacuje na centralnu vlast u Podgorici. Dakle ima puno prostora za razgovor i želimo da nas predstavnici vlasti na državnom nivou čuju i uvaže kao što rekoh na početku, kao ravnopravne partnere jer mi to zaslužujemo“.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.