Britanski parlament ne poštuje odluke suda: Kontroverznim zakonom protjeruju migrante u Ruandu

0

Britanski parlament odobrio je predlog zakona kojim se dozvoljava da ilegalni tražioci azila u Velikoj Britaniji budu deportovani u Ruandu.

Kontroverzni zakon je usvojen uprkos odluci Vrhovnog suda, koji je Ruandu označio kao opasnu zemlju.

Ujedinjene nacije i Organizacija za ljudska prava oštro su osudile sporni zakon.

Naime, poslije dvije godine pravnog prebacivanja loptice između Gornjeg i Donjeg doma, britanski parlament izglasao je zakon koji omogućava deportaciju azilanaca u Ruandu, gdje bi trebalo da čekaju rješenje svog statusa.

Za nepopularnu vladu Rišija Sunaka u godini kad je očekuju izbori, riječ je o uspješnoj inicijativi koja će spriječiti zloupotrebe, prenosi „Euronews“.

„Ovo je jedan od najsluženijih operativnih poduhvata koje je Ministarstvo unutrašnjih poslova sprovelo. Ali mi smo spremni. Nijedan strani sud nas neće spriječiti da tu odluku sprovedemo. Prvi avioni će uzleteti za najdalje 10 do 12 nedjelja“, rekao je Sunak.

U Ruandi „oduševljeni“ novim stanovnicima

Vlada Ruande pozdravila je odluku britanskog parlamenta i poručila da je spremna da primi migrante.

To je potvrdio zamjenik portparola Vlade Ruande Alen Mukuralinda, koji je izjavio da je odluka britanske Vlade zapravo poruka da je Ruanda bezbjedna.

„Ova odluka potvrđuje da je Ruanda dobro postupila u pogledu bezbjednosti, jer da bi Ujedinjeno Kraljevstvo prihvatilo slanje migranata u Ruandu, ta zemlja je morala da bude bezbjedna. Zato se odbacuje odluka Vrhovnog suda“, rekao je Mukuralinda.

Ujedinjene nacije (UN) traže da vlada u Londonu ponovo razmotri svoj plan, a Amnesti Internešnl migransku krizu smatra nehumanom i neizvodnjivom.

Portparol kacnelarije visokog komesra UN za ljudska prava Ravina Šamdasani izjavila da britanski zakon na već postojeće probleme dodaje nove.

„Ovaj zakon ozbiljno ugrožava vladavinu prava u Velikoj Britaniji i stvara opasan presedan na globalnom nivou. Za zaštitu ljudskih prava i dostojanstva izbjeglice i imigrana važno je da se prije svake deportacije izvrše procene njihovih specifičnih individualnih okolnosti, u striktno poštovanje međunarodnih ljudskih prava i zakona o izbeglicama“, rekla je Šamdasani.

Sa njom se slaže i izvršni direktor Amnesti internešnala u Velikoj Britaniji Saša Dešmuk, koja je navela da se problemi oko ovog pitanja samo uvećavaju.

„Ovo ima mnogo veće implikacije od politike azila i izbjeglica. Veoma sam zabrinut zbog uticaja ovog zakona na ljudska prava i međunarodno pravo širom svijeta“, rekao je Dešmuk.

Evropski sud za ljudska prava može da blokira letove za deportaciju u Ruandu.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.