Amerika sprema opasan scenario: Cilj gašenje Srpske i formiranje unitarne BiH

0

Postoji opasnost da se Republici Srpskoj sprema nametanje oktroisanog predsjednika od strane Zapada, tačnije Amerike koja to gura preko svog odlazećeg ambasadora u Sarajevu i takozvanog visokog predstavnika, a cilj je da se ugasi Republika Srpska i formira unitarna Bosna.
Ovo je komentar politikologa iz Banjaluke Anđelka Kozomore na izjavu predsjednika Srbije Aleksandar Vučić koji je poručio zapadnim silama da Srbija neće priznati nikakvog oktroisanog predsjednika Republike Srpske koga bi Zapad u jednom momentu mogao da nametne, čime je faktički upozorio da je i ovakav scenario vrlo realan.

Amerika gura BiH u ponor

Može li Zapad da silom skine predsjednika RS Milorada Dodika i postavi svog čoveka? Koje bi posledice toga bile?
Kozomora podsjeća da je suđenje Miloradu Dodiku za nepoštovanje nametnutog zakona takozvanog visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita upravo u toj funkciji, čime je, kako smatra, i počelo američko guranje BiH u ponor.

„Dakle, cia koja će obuhvatati neku simboličnu zatvorsku ili novčanu kaznu, a da uz presudu ide i mjera zabrane daljeg političkog rada Miloradu Dodiku. To je opštepoznato i srpski predsjednik je svjestan da to lj je da se donese presud može da se desi, samo je pitanje kada,“ ističe Kozomara.

Sud razvlači ovaj postupak, iako na njega strašan pritisak vrši odlazeći američki ambasador u BiH Majkl Marfi za koga Kozomara kaže da je najveća štetočina koja je mogla da zadesi BiH.
„Od svih stranaca on je čovjek koji je najviše zla nanio BiH a posebno RS. On vrši ogroman pritisak na sud da donese presudu Dodiku prije isteka njegovog mandata u septembra ove godine. U toj varijanti bi nelegalni visoki predstavnik Kristijan Šmit imenovao novog predsjednika RS koristeći takozvana bonska ovlašćenja. To bi bio oktroisani predsjednik RS, dakle, neko ko je njima podoban, poslušan i nametnut“, upozorava naš sagovornik.

Dodik je spremio odgovor
Prema njegovim riječima, Dodik je za slučaj da se to desi upravo i spremio odstupnicu a to je dekleracija o mirnom razdraživanju RS i BiH.

„Ukoliko BiH to ne prihvati i bude nametnut predsjednik RS narod u SrpskojS bi u tom slučaju primijenio građansku neposlušnost i ignorisao nametnutog predsjednika i sve organe RS ukoliko bi postojali neki koji bi ga prihvatili. Ne bi, dakle, bilo pobune, ali bi bilo apsolutnog ignorisanja… A postoje i neke pretpostavke ko bi to mogao da bude,“ napomenuo je naš sagovornik.

Kozomora kaže da je cilj da se preko udara na Milorada Dodika razgradi RS kako bi se uspostavila unitarna Bosna i Hercegovina.
„Taj nametnuti predsjednik koji bi došao u Palatu predsjednika RS ne bi potezao pitanje ni dekleracije o Srebrenice niti pitanje razdruživanja RS od BiH koje je aktuelno u BiH, ne bi tražio povratak nadležnosti RS koje su joj nelegalnim putem otete… Ne bi bilo insistiranja, kao što to sada radi RS, da se usvoji zakon o Ustavnom sudu BIH, za šta Bošnjaci neće ni da čuju. Drugim riječima, ima mnogo toga što bi taj zapadni nametnuti takozvani predsjednik RS stavio u ladicu i ta pitanja ne bi više bila aktuelna, a RS bi postala samo jedna obična teritorija,“ kaže Kozomara.
On takođe podseća na drakonske sankcije koje Dodik i njegova porodica imaju od strane Amerike, a koje idu dotle da je restoran njegove ćerke proglašen opasnim po pitanju nacionalne bezbjednosti SAD pa do toga da Dodik ne može da prima platu.

Drakonske mjere Amerike

Podsjetimo, Šmita u Republici Srpskoj ne priznaju jer ne postoji adekvatna odluka Savjeta bezbednosti UN o njegovom imenovanju, te stoga ne priznaju ni njegove odluke.
Takozvana bonska ovlašćenja visokim predstavnicima u BiH daju gotovo diktatorsku moć da nameću zakone i smjenjuju demokratski izabrane zvaničnike, a zasnovana su na samo nekoliko nedovoljno preciznih odredaba koje je prije više od četvrt vijeka donio Savjet za sprovođenje mira (PIK), tijelo koje čini pedesetak država i međunarodnih organizacija i koje je zaduženo za implementaciju Dejtonskog sporazuma. Oni su na sastanku u decembru 1997. godine u Bonu doneli odluku o proširenju nadležnosti visokog predstavnika, koja su postala poznata kao „bonska ovlašćenja“.
Njima je visoki predstavnik ovlašćen da donosi privremene obavezujuće odluke „kada strane ne mogu da postignu dogovor“, i koje bi trebalo da ostanu na snazi „dok Predsedništvo BiH ili Savjet ministara ne donesu odluku, koja je skladu sa mirovnim sporazumom“. Visokom predstavniku je tako omogućeno i da „preduzima akcije“ protiv zvaničnika u BiH za koje smatra da krše Dejtonski sporazum, ili sprečavaju njegovu implementaciju.
Šmit je inače dobio „vetar u leđa“ iz SAD, pošto je pomoćnik državnog sekretara za za evropska i evroazijska pitanja Džejms O’Brajan saopštio da mu oni pružaju podršku u korišćenju „bonskih ovlašćenja“, još u aprilu ove godine kad je nametnuo zakon u BiH o kažnjavanju negiranja genocida.
Predsjednik Vučić je, gostujući na tv Prva, rekao da smatra da se ušlo u fazu nagovaranja onih koji treba da donesu presudu protiv Dodika da ona bude osuđujuća i da su izvršene već mnoge pripreme čak i za eventualnu reakciju koja nije politička, ali je istakao da je za nas u svim tim uslovima važno da čuvamo mir i sačuvamo naš narod.
(Sputnjik)
Ostavite Komentar

Your email address will not be published.