Advokat Džulijana Asanža: Imamo dokaze da je CIA htjela da ga ubije

0

Ročište po zahtjevu osnivača Vikiliksa Džulijana Asanža da ga Britanija ne izruči SAD počelo je u Višem sudu u Londonu, a Asanž nije u sudnici niti se video linkom uključio iz zatvora, jer se ne osjeća dobro.

Zastupnik Asanža Ed Ficdžerald zahvalio je sudu u Asanžovo ime na naporima koje je uložio da vidi da li osnivač Vikiliksa može da prisustvuje, ali je sudijama kazao da se njegov klijent ne osjeća dobro i da zbog toga neće uopšte prisustvovati ročištu, prenosi BBC.

„Asanž je tražio dozvolu da prisustvuje, i dali smo mu je“, kazala je jedna od sudija Viktorija Šarp.

Asanžov advokat je iznio argumentaciju u postupku.

On je sudu rekao da je Asanž izložen „neopravdanom miješanju u slobodu govora“.

„Podnosiocu zahtjeva se sudi zbog političkih prekršaja“, naveo je.

„Optužnica je politički motivisana. Asanž je razotkrivao ozbiljan kriminal. Gone ga zbog bavljenja uobičajenom novinarskom praksom pribavljanja i objavljivanja povjerljivih podataka, informacija koje su istinite i očigledno od važnog javnog interesa“.

Ed Ficdžerald je takođe naveo da u žalbi želi da iznese i da je Asanž bio na meti zavjere CIA da ga ubije, dok se skrivao u ambasadi Ekvadora u Londonu.

Ovi navodi uključuju „konkretne dokaze“, dodao je, ali ih britanske sudije nisu propisno ispitale.

Istakao je da oni moraju da postanu dio Asanžovog slučaja.

„Postoji stvarni rizik od daljih vansudskih postupaka protiv njega od strane CIA ili drugih agencija“, tvrdi on.

Ključni dio Ficdžeraldovih argumenata je da sporazum Britanije i SAD o izručenju jasno stavlja do znanja da osumnjičen za krivično djelo ne može biti prebačen iz zemlje u zemlju ako je navodno djelo u biti političko. Materijal koji je Vikiliks objavio na vidjelo iznio američko loše postupanje i zato je to suštinski politički akt, prilično različit od običnog krivičnog djela.

Suština američke optužbe – formalni zahtjev da se Asanžu sudi pred američkim sudom – jeste da se urotio da pribavi tajne dokumente u vezi sa nacionalnom bezbjednošću i odbranom koje je objavio.

„To je zloupotreba procesa da se traži izručenje za političke prekršaje“, ocijenio je Ficdžerald.

Asanža američko tužilaštvo tereti za špijunažu, i ukoliko bude isporučen Americi prijeti mu kazna od 175 godina zatvora. Optužnice protiv njega podignute su 2011, a danas je 1700. dan od kako je u zatvoru, a prije toga je bio sedam godina u ambasadi Ekvadora. SAD ga optužuju za odavanje povjerljivih podataka, koje je preko Vikiliksa Asanž objavio 2010. godine.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.