Zašto je Vesna Medenica privilegovana? Prijateljstvo sa porodicom Đukanović je formula uspjeha

1

Vesna Medenica je jedina osoba u Evropi, koja je bila predsjednica Vrhovnog suda, da joj se sudi za organizovani kriminal, a brani se sa slobode. Pitanje je zbog čega je privilegovana?

Crna Gora je zemlja čuda u kojoj se svako malo događaju nevjerovatne stvari.

Nakon pada režima DPS-a počele su da isplivavaju u javnost razne afere koje još uvijek potresaju crnogorsku javnost, odnosno prepiske i informacije koje kod svakog poštenog građanina izazivaju razočarenje i nevjericu.

Vesna Medenica je jedan od važnijih vojnika DPS-a, koji je „pao“. Uhapšena je 17. aprila 2022. godine, na aerodromu u Golubovcima. Optužnica protiv nje je podignuta šest mjeseci kasnije (17. oktobra), a terete je da je kao pripadnica kriminalne organizacije, koju je formirao njen sin Miloš Medenica, koristeći položaj uticala na ishod pojedinih odluka u postupku revizije pred Vrhovnim sudom.

Medenicu terete da se u periodu od 2019. do 2021. godine, obavezala da će, korišćenjem svog službenog položaja predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore i pretpostavljenog uticaja, kao bivše predsjednice tog suda, posredovati da se određeni parnični predmeti koji su se vodili pred Višim sudom u Podgorici i Vrhovnim sudom Crne Gore završe u korist privrednih društava „Fab Live“ i „Cijevna Commerce“, bez obzira na činjenično stanje.

Stavlja joj se na teret i da je, krajem 2018. i početkom 2019. godine, kao predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore, podstrekavala okrivljenu Milicu Vlahović Milosavljević, sudiju Privrednog suda Crne Gore, da zloupotrijebi službeni položaj i u parnici, i suprotno Zakonu o izvršenju i obezbjeđenju, donese privremenu mjeru u korst Rada Arsića, kuma okrivljene Vesne Medenice, i njegovog privrednog društva, čime su teže povrijeđena prava druge parnične stranke.

Takođe se tereti i da je u 2019. godini, kao predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore, koristeći službeni položaj, a u 2022. godini, kao bivša predsjednica tog suda, koristeći društveni položaj i pretpostavljeni uticaj, posredovala kod sudija Vrhovnog suda Crne Gore, odnosno sudije Osnovnog suda u Herceg Novom, da izvrše službene radnje suprotno Zakonu o sudskom savjetu i sudijama, odnosno Zakonu o parničnom postupku, i donesu odluku u predmetu korist privrednog društva „Carine“.

Inače, uhapšena je nakon objave transkripta Europola, presretnutih telefonskih razgovora sa aplikacije Skaj, njenog sina Miloša i njenog tjelohranitelja, policajca Darka Lalovića, u kojima su dogovarali krijumčarenje droge i šverc cigareta.

Nakon hapšenja, dio vremena je provela u KCCG zbog zdravstvenih problema, uz nadzor policijskih službenika. Međutim, tamo je na teatralan način povrijedila sebe. Po završenom liječenju, vraćena je u istražni pritvor.

U Istražnom zatvoru je provela skoro sedam mjeseci, a odluku o ukidanju pritvora donio je Viši sud. Odluka je donešena nakon žalbe koju je njen branilac – advokat Zdravko Begović podnio Apelacionom sudu na prethodno rješenje kojim je Medenici bio produžen boravak u Istražnom zatvoru.

Vesna Medenica napušta Istražni zatvor

 

Medenica je izašla iz pritvora, jer ne postoji opasnost da će se dati u bjekstvo, kako je to ranije Viši sud smatrao u prvobitnom rješenju. Ona će se u daljem postupku braniti sa slobode kazao je tada Begović.

Ročišta su nekoliko puta odlagana, a najnovije odlaganje dogodilo se danas (30. novembra).

Prošlo je više od godinu dana otkako je puštena da se brani sa slobode. Međutim, transkripti prepiske Medenice i sudije Višeg suda Suzane Mugoše pokazuju da je odluka da se Medenici dopusti da se brani sa slobode bila kardinalna greška.

O Medeničinoj profesionalnoj karijeri bi se mogao snimiti domaći igrani film, jer ekranizacija takve priče bi vjerovatno zavrijedila neku od nagrada na festivalu filma u Kanu.

Njenu skoro dvodecenijsku karijeru na čelu pravosuđa obilježile su brojne afere, a posebno u slučajevima visoke korupcije i organizovanog kriminala.

Odskočna daska u karijeri bila joj je afera Telekom

Kada je bila Vrhovni državni tužilac odnosno tužiteljka, prva je odbacila slučaj Telekom i rekla da tu nije bilo nikakve korupcije, niti bilo kakvih sumnji da su počinjena krivična djela.

Podjsećanja radi, crnogorski Telekom je 2004. prodat Mađar telekomu da bi nekoliko godina kasnije američki istražitelji utvrdili da su prilikom sklapanja posla podmićena minimum dva crnogorska funkcionera kao i advokatica, „sestra visokog državnog funkcionera“, sa više od 7 milona evra.

Međutim, protiv advokatice Ane Kolarević (sestre Mila Đukanovića) Specijalno tužilaštvo odbacilo je prijavu, konstatujući da nema sumnje da je izvršila krivično djelo.

„Zakon je jednak za sve. U tim ugovorima se Kolarevićeva nije pominjala, niti se pominjalo ijedno ime“, saopštila je Medenica 2012. godine.

Iste godine Ana Kolarević priznala je da je Telekomu pružila konsultantske usluge.

Medenica je u parlamentu 2007. saopštila da je ponosna na prijateljstvo sa Kolarević, nakon kritika da je zbog privatnih veza sa Đukanovićevom sestrom postala državna tužiteljka.

Upitan kako komentariše hapšenje Vesne Medenice, predsjednik Đukanović je 19. aprila 2022. godine kazao da ne bi komentarisao slučaj, te da ima puno povjerenje u sudstvo i tužilaštvo.

Vesna Medenica u društvu prijatelja

 

„Sa Medenicom sam dugogodišnji prijatelj i sarađivali smo intenzivno“, kazao je Đukanović i dodao da stranka u postupku mora imati pravo na dostojanstvenu odbranu.

Ovakva izjava bivšeg predsjednika Crne Gore je direktno priznanje da su Đukanović i Medenica sarađivali, a svaki crnogorski građanin, koji je upoznat sa političkim prilikama u Crnoj Gori, može da zaključi kakav vid saradnje je postojao između dvoje pomenutih prijatelja.

Medenica je prvi put izabrana na čelo Vrhovnog suda 2007. godine, a reizabrana je 2014. i 2019. godine. Prije prvog mandata bila je četiri godine vrhovna državna tužiteljka. Inače ostavku na mjesto predsjednice Vrhovnog suda je podnijela je u decembru 2020. godine nakon kritika Evropske komisije, jer po Ustavu Crne Gore isto lice može biti birano za predsjednika Vrhovnog suda najviše dva puta. Njen protivustavni reizbor je bio jedan od dokaza da Ustav i zakoni ne važe za Đukanovićeve bliske prijatelje.

Neki od Đukanovićevih poslušnika, saradnika i prijatelja poput Vesne Medenice još koliko toliko uživaju na slobodi, ali izgleda da će mnogi od njih prije ili kasnije otići u kompleks spuškog zatvora na zasluženi odmor.

1 Comment
  1. Zeka komentariše

    Pih gaduro usmrdela

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.