VREMEPLOV: Kako se Crna Gora odužila Kosmetu – priznala je lažnu državu i izdala samu sebe! (VIDEO)

1

Danas na Vidovdan, srpski narod u cijelom regionu sjeća se Boja na Kosovu i junačke borbe koja je spasila cijelu Evropu od najezde Otomanskog carstva. Gotovo svi slovenski narodi su, po pisanju istoričara, ustali kao jedan protiv okupatora a bitka se vodila na Kosovom polju, koje je danas jako značajno za srpski narod.

Kako se, međutim, Crna Gora odužila svojim precima, Bošku Jugoviću, Caru Lazaru i ostalima? Odlukom da prizna lažnu državu Kosovo. Ovim putem BORBA se prisjeća te 2008. godine kada su se u Podgorici dogodile masovne demonstracije protiv sramne odluke Vlade Mila Đukanovića da prizna lažnu državu. Ne zalazeći u kontinuitet ovakve politike od strane novih političkih aktera, uvijek je bitno podsjetiti se najsramnije izdaje Crne Gore a koji su mnogi „nekad 100% Srbi a sad 200% Crnogorci“ kao i njihove političke partije počele da protažiraju.

Priznanje Kosova i reakcija građana

U četvrtak 9. oktobra 2008. Vlada Crne gore donijela je odluku da prizna nezavisnost Kosova, a ova odluka izazvala je buru reakcija u javnosti. Ranije je crnogorski Parlament usvojio Rezoluciju u kojoj se kaže da je Crna Gora spremna da uvaži realnost i da slijedi stavove i uvjerenja EU i NATO pakta u rješavanju kosovskog problema. Neposredno prije priznanja Kosova, lideri opozicije sastali su se sa tadašnjim premijerom Milom Đukanovićem tražeći da odustane od svoje odluke, međutim to se nije desilo.

Nakon 7 sati zasijedanjam, u obrazložćenju odluke je tadašnji ministar vanjskih poslova Milan Roćen kazao da je ovo bila teška odluka koja je imala za cilj da pojača evropsku perspektivu Crne Gore i da doprinese stabilnosti u regionu. Sigurno je da je ta odluka bila kontraproduktivna i da je zategla odnos dvije bratske države. Srbija je protjerala Anku Vojvodić koja je bila ambasador u Beogradu, a nije bilo mirno ni na ulicama Podgorice.

Demonstranti su se tada naime sukobili sa policijom, i pored apela lidera protesta da se raziđu, a policija je odgovorila suzavcima.

Tada su građani ovo komentarisali na razne načine. Nož u leđa bratskoj Srbiji, ovo je sramota. Ovo je najveća izdaja Crne Gore. Nikad ovako nije bili niti će biti. Ni Hitlerova, ni Musolinijeva ni rđa Anta Pavelića nije bila kao što je rđa Mila Đukanovića. Trebate ga ćušnut omladinu i neka vam je srećan put. Zato sam izašao da vam čestitam da skinete ovu bandu fašističku.“ – samo su neki od komentara građana cijele Crne Gore.

Mitropolit Amfilohije: To je najsramnija izdaja Crne Gore!

Blaženopočivši mitropolit Amfilohije govorio je takođe na tadašnjem protestu i kazao da je ovo najveća izdaja Crne Gore i najsramnija odluka u istoriji. Ovim potezom je, kako je naveo, zabijen nož u leđa bratskoj Srbiji jer je prvi put Crna Gora stala na stranu neprijatelja srpskog naroda.

„Jeste, u pravu ste. To je nasramnija izdaja Crne Gore. To je izdaja Crne Gore. Nema niko pravo, zato što ga je vrijeme izbacilo i dalo mu vlast da izdaje sve ono u čemu se sastoji dostojanstvo čast obraz viteštvo junaštvo sloboda ovog naroda, ovog grada, mjesta u kom smo se rodili i u kom gradimo naše biće. Nema to niko pravo da uradi ako neće da izgubi svoj obraz. Može izgubiti svoj obraz, ali ne obraz Crne Gore i Crnogoraca. 80% Crnogoraca su danas postiđeni zbog tog i takvog čina!

Foto: Mitropolit Amfilohije

U javnosti se spekulisalo da su Vlade Velike Britanije i SAD-a, glavni zagovornici nezavisnog Kosova, vršile pritisak na Makedoniju i Crnu Goru da prizna nezavisno Kosovo. Ipak, mnogi smatraju da je Milo Đukanović ovakvu odluku donio zbog vraćanja dugova iz prošlosti. Na referendumu 2006. godine, Crna Gora je stekla nezavisnost tijesnom većinom, a najbolji rezultat je ostvaren u opštinama sa albanskom i bošnjačkom većinom. Lideri opozicije smatraju da ovim činom on vraća dugove albanskom lobiju.

Mandić: Ovo je najveća izdaja i sramota Crne Gore

Tadašnji lider Srpske narodne stranke Andrija Mandić kazao da je Đukanović pokušao da opravda ovu izdaju kao da su to veliki nacionalni razlozi i kao da će to ubrzati ulazak Crne Gore u EU.

Foto: Andrija Mandić

 

„Ipak, on je rekao i da se može desiti i da nam to neće ubrzati taj put. Tu je bilo dosta kontradiktornosti. Svakako, ovo je jedna najveća izdaja i najveća sramota u istoriji Crne Gore“, kazao je Mandić.

Tvrdi i da je ovo plan albanskog lobija koji je pomogao Đukanoviću da stvori nezavisnu Crnu Goru, a taj lobi ima moćna uporišta u pojedinim centrima moći.

Šoć: Đukanovićevi razlozi bili neubjedljivi

Dragan Šoć je kazao da su njegovi razlozi bili neubjedljivi a to je jedna fraza da je to državni i nacionalni interes.

„Kad smo ga pitali iz čega se to sastoji, on nije umio da nam kaže. Nema nikakvih obećanja niti uslovljavanja za prijem u Evropsku uniju priznanjem Kosova. Ostaje nam samo da nagađamo je li to neki pritisak, koliki je taj pritisak i čime su oni, Amerikanci prije svega, Đukanovića primorali na tako nešto samo dan nakon što je Crna Gora podržala zahtjev Srbije u Ujedinjenim nacijama da se to preda Međunarodnom sudu“, kazao je Šoć i dodao da je ovo sramna odluka crnogorske vlasti.

Šoć spada među one koji smatraju da albansko nacionalno pitanje nije zadovoljeno proglašenjem nezavisnosti Kosova, već da Crna Gora i Makedonija neće biti pošteđene daljih albanskih aspiracija.

Foto: Dragan Šoć

 

„Ovim je crnogorska vlast legitimisala sve zahtjeve koji bi se u tom pravcu napravili unutar Crne Gore. Otvorili smo vrata da to postane legitimno. Kako ćete nekom reći da nema na to pravo, kad ste to pravo već dali nekom van Crne Gore“, kazao je Šoć.

1 Comment
  1. Enzo komentariše

    🥲 mnogo smo žalostni 🥲

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.