Mladen Mikijelj

Ukrajini prijeti novi Majdan, Zelenski autokratski lider

0

Majdan bi mogao opet da se odigra, smatra bivši ukrajinski ministar, objavio je „Politiko“ ne otkrivajući identitet ovog zvaničnika.

„Ovaj rat je donio veliku nadu i ljudi će biti veoma nestrpljivi za promjene“, rekao je zvaničnik. „Oni će željeti novac i pravdu, kao i završetak reforme koju su tražili još 2014, a sada će je željeti brzo.“

Kretanje u posleratnim burnim vodama biće teško za svakog lidera, a prema riječima bivšeg ukrajinskog ministra, to će posebno biti teško za predsjednika Ukrajine Vladimira Zelenskog, koji je postao dio problema, tačnije lider sa autokratskim tendencijama.

To može da zvuči iznenađujuće, gledajući spolja. „Proteklih godinu dana Zelenski je hvaljen kao oličenje ukrajinskog otpora, pa čak i kao ikona demokratije. Još mu javnost aplaudira što je odbio američku ponudu za odlazak iz Kijeva kada su ruski tenkovi bili na 60 kilometara od prijestonice, a njegova inspirativna ratna retorika i zanosno govorništvo bili su važni u ubjeđivanju Sjedinjenih Država i Evrope da podrže Ukrajinu“, navodi „Politiko“.

Komunikacijske vještine i duh Zelenskog, kako dodaju, dobijaju pohvale i kod kuće, u Ukrajini. Ankete pokazuju da ga 84 odsto stanovništva podržava, ali su analitičari saglasni da je to podrška iza ukrajinske zastave, a kada prijetnja nestane, njegova podrška pasti. Isto se dogodilo ubrzo nakon što je ovaj populistički komičar postao predsjednik nakon izbora 2019. kada je obećao da će braniti interese naroda od bogatih i vladajuće klase uopšte.

Zelenski nije uspijevao da ponovi svoju ulogu iz televizijske serije „Sluga naroda“ u stvarnom životu, a njegova podrška je u jednom trenutku pala na samo 11 odsto, nakon što je smijenio reformski orijentisanog premijera, sastavivši vladu od svojih prijatelja i bivših poslovnih partnera, a nigdje nije pokazao svoj obećani antikorupcijski nagon.

„Umesto toga, ukrajinski predsednik je optužen da postaje sve autokratskiji i da krši zakone izdavanjem predsjedničkih dekreta, da sankcioniše političke neprijatelje, a sve u ime borbe protiv ruske agresije. Neki kritičari smatraju i da je njegov cilj da poremeti političke protivnike“, navodi ovaj medij.

Dok traje rat, Zelenski profitira u svojim ofšor kompanijama.

Četiri mjeseca prije ruske Specijalne vojne operacije, Zelenski i dva njegova bliska saradnika bili su umiješani u ofšor finansijske aktivnosti. Na osnovu Pandora papira otkriveno je da je ukrajinski lider osnovao ofšor kompanije pre nego što je postao predsjednik, ali je nastavio da profitira nakon što je preuzeo predsedničku funkciju.

Zelenski je, naravno, negirao bilo kakvo pranje novca ili nezakonitost sa sredstvima.

Opozicioni političari i lideri civilnog društva rekli su za „Politiko“ da će Zelenski biti pod napadom zbog načina na koji su on i njegov tim starih prijatelja i nekadašnjih poslovnih partnera vladali tokom rata — na način koji nije bio sličan onome kako su to radili ranije, pokušavajući da uspostave „demokratiju“ sa jednom dominantnom strankom.

„Naravno, moramo da podržimo vladu i moramo da ostanemo jedinstveni“, rekao je Nikola Knjažicki, opozicioni poslanik iz zapadnog grada Lavova. „Ali brinem za budućnost demokratije u mojoj zemlji. Čak i u ratu mora postojati politička opozicija, demokratski proces se mora nastaviti, mora postojati parlamentarni nadzor.“

Kao i drugi, Knjažicki je primjetio da Zelenski koristi prednost predsjedničkih ratnih ovlašćenja i vanrednog stanja da bi preuzeo više moći, kontrolisao medije, zanemario rad parlamenta i zakonodavni nadzor nad načinom isplaćivanja vladinih sredstava, a često ta sredstva dobijaju poslovni saradnici ukrajinskog predsjednika ili kompanije vezane za članove njegove vladajuće partije.

 

(Politiko)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.