Tužilačkom savjetu sporne odredbe Zakona o Državnom tužilaštvu: Nisu ispunjeni uslovi za prestanak tužilačke funkcije!

2

Savjet je zauzeo stav da nisu ispunjeni uslovi da se konstatuje prestanak funkcije državnim tužiteljkama koje su navršile 64 godine života i najmanje 15 godina staža osiguranja i državnim tužiocima koji su navršili 61 godinu života i 40 godina staža osiguranja

Na sjednici Tužilačkog savjeta, kojom je predsjedavao v.d. Vrhovnog državnog tužioca Dražen Burić, tumačio odredbu Zakona o Državnom tužilaštvu kojom se propisuje da državnom tužiocu funkcija prestaje kada ispuni uslove za ostvarivanje prava na starosnu penziju.

–  Tužilački savjet je zauzeo stav da bi primjenom istog nastupila diskriminacija na osnovu pola i diskriminacija profesije, a suprotno ratifikovanim medjunarodnim instrumentima, koji imaju prevagu nad nacionalnim zakonodavstvom. Podsjećamo da je Ustavnom sudu podnijet predlog za ocjenu saglasnosti ove odredbe Zakona o Državnom tužilaštvu, sa Ustavom i potvrđenim međunarodnim ugovorima- navode iz Svajeta.

Savjet je zauzeo stav da nisu ispunjeni uslovi da se konstatuje prestanak funkcije državnim tužiteljkama koje su navršile 64 godine života i najmanje 15 godina staža osiguranja i državnim tužiocima koji su navršili 61 godinu života i 40 godina staža osiguranja.

– Tužilački savjet je zauzeo stav da nisu ispunjeni uslovi za prestanak funkcije državnim tužiocima ni po osnovu staža osiguranja sa uvećanim trajanjem. Naime, primjenom jezičkog, ali i teleološkog, logičkog i sistemskog tumačenja odredaba čl. 17 Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, kojima se propisuje niža starosna granica u pogledu sticanja prava na starosnu penziju za žene (64 godine života) u odnosu na muškarce (66 godina života), Tužilački savjet zauzeo je stav da su u pitanju norme koje predstavljaju jedan oblik posebne, pozitivne mjere u oblasti socijalne zaštite, u kontekstu odredaba čl. 16 i 17 Zakona o rodnoj ravnopravnosti. Takvom mjerom, ostavljena je mogućnost ženama da svoje pravo na starosnu penziju mogu ostvariti u mlađoj starosnoj dobi u odnosu na muškarce- poručili su iz Savjeta.

Međutim, kako kažu, takvo njihovo pravo, kao vid pozitivne mjere nikako ne smije istovremeno predstavljati osnov za imperativni prestanak funkcije državnog tužioca, jer bi takvo tumačenje predstavljalo kršenje Ustavom proklamovanog prava na rad, načela stalnosti tužilačke funkcije, kao i principa zabrane svake neposredne ili posredne diskriminacije.

– Ukoliko bi se prihvatilo stanovište da državnim tužiteljkama koje navrše 64 godine života i najmanje 15 godina staža osiguranja funkcija prestaje po sili zakona, onda rješenje propisano odredbama čl. 17 st. 1 Zakona o PIO više ne bi predstavljalo pozitivnu mjeru i pogodnost (što je nesumnjivo bila intencija zakonodavca), već klasičan osnov za diskriminaciju žena, kojima bi funkcija državnog tužioca, potpuno neustavno i neosnovano, po sili zakona prestajala dvije godine ranije u odnosu na muškarce. Dakle, odredbe čl. 17 st. 1 Zakona o PIO odnose se na pravo, koje žene ispunjenjem propisanih uslova mogu, ali ne moraju koristiti, kao vid pogodnosti i posebne, pozitivne mjere zakonodavca, u kontekstu čl. 8 st. 2 Ustava Crne Gore. Sve dok u tom pravcu ne postoji inicijativa državnog tužioca, koji bi, koristeći svoje pravo i pogodnost iz čl. 17 st. 1 Zakona o PIO, pokrenuo postupak za ostvarivanje prava na starosnu penziju, Tužilački savjet je stanovišta da ne postoje uslovi da se konstatuje prestanak funkcije državnog tužioca, prije ispunjenja opštih uslova za prestanak radnog odnosa po sili zakona, predviđenih Zakonom o radu- naglašeno je iz Savjeta.

 

 

2 Comments
  1. Bato komentariše

    Burić, bivši krupnije iz Kazina,dok mu je gazda bio Brano Mićunović.
    Što očekujete???????

  2. Roro komentariše

    Nije to Burić već Krivokapić i Đukanović.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.