Mladen Mikijelj

Spajić odgovorio Božoviću: U poređenju sa 2020, ulaganja u poljoprivredi ove godine uvećana za 211 odsto

0

Premijer Milojko Spajić odgovorio je na poslaničko pitanje Bogdana Božovića ispred Kluba poslanika SNP-CIVIS u okviru Premijerskog sata.

Božović je upitao da li možemo očekivati da će sredstva opredjeljena za poljoprivredu u 2025. godini iznositi tri odsto od ukupnog budžeta?

Spajićev odgovor prenosimo u cjelosti:

– Prije svega hvala za ovo vrlo bitno pitanje.

Crna Gora ima velike potencijale za rast poljoprivredne proizvodnje, a kada tome dodamo i multiplikativni učinak poljoprivrede na ostale privredne grane, jasno je da je razvoj ovog sektora nemjerljivo važan za ukupan napredak Crne Gore.

Sa 6%  učešća u BDP-u tokom 2023, poljoprivreda je već značajna grana za Crnu Goru, a posebno je važan izvor prihoda za stanovništvo sjevernog regiona zemlje.

Razvojem poljoprivrede povećava se vrijednost ukupnog obima privredne proizvodnje jedne zemlje, smanjuju se davanja na uvoz i tržište postaje otpornije na spoljne uticaje.

Svakako, svjesni značaja poljoprivrede možemo kroz godišnja budžetska izdvajanja, prikazati privrženost unapređenju ove grane. U poređenju sa 2020. godinom kada je izdvajanje za poljoprivredu iz nacionalnog budžeta iznosilo 24,4 miliona evra, u ovoj godini je opredijeljeno 51,4 milion evra, što je povećanje od 211%.

Ulaganja u sektor poljoprivrede vrše se iz nacionalnih i evropskih sredstva. Vlada Crne Gore je preko resornog ministarstva za 2024. godinu definisala program mjera namijenjenih za poljoprivredu, ali i ruralni razvoj u iznosu od 75 miliona evra, a sve u skladu sa Strategijom razvoja za period 2023-2027.

Pored nacionalnih sredstva, veliki segment ulaganja predstavlja IPARD III program, posredstvom kog je crnogorskim poljoprivrednicima na raspolaganju 63 miliona evra podrške EU, 19 miliona evra podrške Vlade Crne Gore, što je ukupno 82 miliona evra bespovratne podrške namijenjene razvoju poljoprivrede i ruralnih područja u Crnoj Gori.

Posebno bih želio da istaknem potrebu jačanja kapaciteta za efikasnije korišćenje sredstava EU fondova koji su nam na raspolaganju. U tom smislu, unapređenje administrativnih kapaciteta za predlaganje i implementaciju projekata od ključnog je značaja za dostizanje nivoa ulaganja EU zemalja, ali što je i još važnije, za povećanje spremnosti naših poljoprivrednika za učešće na jedinstvenom evropskom tržištu.

U 2024. godini otpočelo je sprovođenje novog GORA projekta, koji će biti implementiran na teritoriji 14 crnogorskih opština (13 opština sa sjevera Crne Gore i u Nikšiću iz centralnog dijela). Vrijednost projekta iznosi 10 miliona evra grant podrške, a cilj je upravo poboljšanje uslova na poljoprivrednim gazdinstvima u ruralnim područjima.

Na ovaj način ostvarena je puna komplementarnost i konzistentnost odabranih mjera koje će se sprovoditi kroz Agrobudžet i IPARD program, što potvrđuje jasnu opredjeljenost Vlade Crne Gore da ispunjava strateške ciljeve u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja i ujedno usaglašava poljoprivrednu politiku sa EU agendom.

Počev od 2025. godine definisaće se područja sa posebnim ograničenjima u poslovanju, pa će poljoprivrednici sjevernih regija biti dodatno subvencionisani kroz sistem direktnih plaćanja.

Kako bi dodatno afirmisali domaću proizvodnju i ispoštovali zadate strateške planove, Vlada Crne Gore će se i u narednom periodu sa posebnom pažnjom baviti sektorom poljoprivrede i podržavati njen razvoj kroz kontinuirano povećavanje sredstava direktnom podrškom i investicijama – odgovorio je Spajić.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.