SO Srebrenica uputila pismo UN: Rezolucijom se ne može oprati savjest i izbrisati istorija!

0

Skupština Opštine Srebrenica uputila je pismo Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija povodom najava da će se na dnevnom redu tog tijela, na predlog Nemačke i Ruande, a uz sponzorstvo više država, naći „rezolucija o Srebrenici“.

U pismu GS UN, srpski odbornici SO Srebrenica navode da jedna takva jednostrana navijačka odluka može samo „pogoršati međunacionalne odnose na ovom prostoru“. Odbornici SO Srebrenica dodaju da su posebno pogođeni činjenicom da rezoluciju predlažu vlasti Njemačke „iza čije su vojske, i vojski njenih saveznika, u Drugom svjetskom ratu u Srebrenici i svim većim srebreničkim selima ostali bezobzirni pokolji srpskog stanovništva“.

„Poštovana gospodo, ovako se ne može oprati savjest i izbrisati istorija“, stoji u pismu iz Srebrenici i poziva GS UN da „rezoluciju usmjeri ka ravnomernom pristupu žrtvama u proteklom ratu (1992–1995) u Srebrenici, a time i u BiH“.

U pismu se dalje podsjeća da „iako je srpski narod najstradalniji u Evropi, posebno tokom 20. vijeka, u kome je donio slobodu mnogim drugim narodima na Balkanu, njegova žrtva je čest razlog za totalnu satanizaciju“, a njegove „slobodarske ideje su bile razlog za diskriminaciju od onih sila kojima se stajalo na putu hegemonije“.

„Srpski gubici u Balkanskim ratovima iznosili su preko 100.000 stanovnika, gubici u Prvom svjetskom ratu premašuju brojku od 1.300.000 stanovnika, a to je jedna trećina od ukupnog stanovništva, a čak 60 posto muške populacije. U Drugom svjetskom ratu izvršen je klasični genocid nad srpskim stanovništvom. Samo u logoru NDH Jasenovac, na najsvirepiji način ubijeno je oko 700.000 civila, a na ostalom dijelu Jugoslavije pobijeno je oko 500.000 Srba. To je ukupno oko 1.300.000 stanovnika“, navodi se u pismu.

Srpski odbornici iz Srebrenicu u obraćanju GS UN podsjećaju i da je ratu od 1992. do 1995. godine poginulo oko 30.000 a u Srebrenici i okolini oko 3.500 Srba. Navode da ako se ovim brojkama dodaju gubici u Hrvatskoj i tokom NATO agresije, „dođe se do podatka da su Srbi u dvadesetom vijeku imali zastrašujuće gubitke koje nije pretrpio nijedan narod u Evropi“.

„Na području opštine Srebrenica pobijeno je u Drugom svjetskom ratu najmanje 2.300 civila, od kojih najmanje 100 djece. U ovaj broj treba uračunati i brutalni pokolj srpskog stanovništva na obali rijeke Drine, s područja susjednih opština koji su bježali pred ustaškom ofanzivom iz Sarajeva“, stoji u pismu i dodaje da i pored „ovolikih žrtava, danas imamo zastrašujući prikaz uloge srpskog naroda“, a da su „satanizacija i prekomjerna osuda postali svakodnevni posao nekih vlada i država i nekih međunarodnih organizacija“.

U pismu SO Srebrenica navodi se i da se „žrtve drugih naroda uzdižu na pijedestal, dok se srpske žrtve omalovažavaju“.

„Ako posmatramo područje Srebrenice, ono se od 1995. godine posmatra kao područje na kome su najvažnije muslimanske odnosno bošnjačke žrtve. Ovako se ne gradi BiH koja bi, ako želi da bude država, trebalo da ima ravnopravan pristup svim žrtvama bošnjačkim i hrvatskim i srpskim. O ovoj temi nemoguće je naći sagovornike u drugim narodima. Mi koji živimo u Srebrenici najbolje znamo šta se zbivalo u tragičnom ratu u BiH“, naglašava se u pismu.

SO Srebrenica osuđuje u ovom pismu „sve zločine koji su se dogodili ne samo u Srebrenici već i na prostoru bivše Jugoslavije“, a potpisnici pozivaju sve one koji učestvuju u komemoraciji 11. jula u Potočarima da to učine i 12. jula i prisustvuju opelu i komemoraciji srpskim žrtvama u Srebrenici.

„Bojimo se da je ovo uvod u buduće loše i nakaradne odluke u najznačajnijem organu UN, ali i uvod u odluke pojedinih država koje će na razne jednostrane načine tumačiti i provoditi ovu rezoluciju. Njena tendencioznost donosiće nove nesporazume“, stoji u pismu iz Srebrenice GS UN.

(RT Balkan)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.