Sekulović: Samo sve sudije mogu biti izuzetak za penzionisanje

0

Ako je zarad javnog interesa potrebno podići starosnu granicu za penzionisanje za sudije, to se mora uraditi za sve nosioce sudijske funkcije u Crnoj Gori, a ne samo za sudije Ustavnog suda, kazao je za „Dan“ bivši ministar unutrašnjih poslova, analitičar Sergej Sekulović.

On je kazao da je neophodno redefinisati starosnu granicu za odlazak u penziju i preispitati postojeći set normi koji to pitanje tretira.Poručuje da će biti poslata loša poruka ako vlast istraje u namjeri da na funkciji zadrži sudije Ustavnog suda koji uskoro stiču uslov za starosnu penziju.

– Biće poslata loša poruka jer onda ispada da jedan Ustavni sud može biti pod političkim uticajem. Ne može biti dobra poruka parcijalno dogovaranje sa političkim elitama oko svojih pozicija – naglasio je Sekulović za „Dan“.

Smatra da je očekivanje vladajuće većine da se samo sudijama Ustavnog suda produži mandat kroz podizanje starosne granice za odlazak u penziju bilo da će to „proći ispod radara“, ali da se to nije desilo i navodi da imamo i jasno upozorenje Evropske komisije (EK) u tom pravcu. Sekulović smatra da bi trebalo dublje preispitati postojeći set normi za starosnu granicu za odlazak u penziju.

– S jedne strane, imate da državni službenici i namještenici stiču pravo na starosnu penziju sa 67 godina, odnosno po sili zakona im prestaje radni odnos, drugima je to 65. Imate te odredbe Zakona o PIO koje su bile primarno donesene kao jedan socijalni amortizer za tzv. tranzicione gubitnike, dakle one ljude koji su ostali van tržišta rada, koji su navršili određeni broj godina starosti, a koji jednostvano nisu mogli da nađu zaposlenje. To je bio jedan vid socijalne zaštite za njih. I, u krajnjem, došli smo do situacije da imamo sudije koje su, tvrdeći da su diskriminisane, pokrenule čitav jedan mehanizam koji je rezultirao odlukom Ustavnog suda takvom kakva je bila – objašnjava on.

Sekulović smatra da bi trebalo razdvojiti opštu granicu od eventualno posebnih granica za odlazak u starosnu penziju, gdje bi, kako je rekao, sudije mogle da budu izuzetak.
– Odnosno da se njihova granica pomjeri ka gore ako za to postoji javni interes, međutim, ne samo za sudije US, nego u tom slučaju za sve sudije koje postoje u Crnoj Gori. To, s jedne strane, a, sa druge strane, redefinisati ovaj dio koji je socijalni amortizer, odnosno koji dominantno ulazi u socijalnu politiku – prijevremeni odlazak, odlazak s minimalnim brojem godina staža. U ovom trenutku sigurno ima veliki broj građana koji su navršili 65 godina života a nemaju 15 godina staža osiguranja, koji ostaju van bilo kakve zaštite. U dubljem smislu potrebno je jedno redefinisanje socijalne politike i pomjeranje starosne granice za određene strukture gdje postoji javni interes, ali za sve – kazao je Sekulović.

Poručuje i da davanje privilegija mora da nosi jedan nivo kontrole u crnogorskom društvu kakvo jeste, te da je neophodno da imamo povjerenje da nam sude sudije koje su čiste. Sekulović upozorava da bi bila loša poruka kada bi mandat produžili za troje sudija US, i poručuje da ne vidi da to može biti razlog za blokadu US, EU puta ili nedobijanje IBAR-a.

– Tačno je da odlazak jednog broja sudija u penziju otvara opet komplikovan proces za naše političke aktere za izbor novih sudija. Iskustvo nas je naučilo da to ide prilično teško, ali ako političke elite imaju elementarnu razboritost, pretpostavljam da će nekog budućeg kandidata koji bude objektivno kvalitetan jednostavno lako izabrati za sudiju US – zaključuje Sekulović.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.