PREGLED NEDJELJE PORTALA BORBA: Njegošev dan uz Šešeljevu knjigu, oproštaji od Lauševića, sankcije Daki i Branu, Milatovićeva posjeta Srbiji i psovke Vesne Medenice

0

Portal BORBA našim čitaocima i ove nedjelje donosi pregled najvažnijih vijesti koje su obilježile proteklu nedjelju.

Proslava Njegoševog dana i Šešeljeva knjiga o Draginji

Na početku sedmice Crna Gora je proslavljala državni praznik – Njegošev dan rođenja. Dva dana su početkom sedmice bila neradna u slavu najvećeg vladike Crne Gore.

Brojne su bile čestitke od svih državnih zvaničnika, organizovane su manifestacije u brojnim opštinama dok je Prijestonica Cetinje proslavljala i Dan oslobođenja. Oni su tom prilikom organizovali i manifestaciju na kojoj je govorio predsjednik Crne Gore Jakov Milatović. Međutim, u Prijestonici, gdje je Njegoš i stolovao, u potpunosti su ignorisali Njegošev dan tako da je grad pod Lovćenom u potpunosti zaboravio na svog najvećeg sina.

Foto: Njegoš

 

Uporedo sa tim, fokus javnosti se preusmjerio i na knjigu dr Vojislava Šešelja u kom na besprizoran način vrijeđa bivšu predsjednicu SDP-a Draginju Vuksanović Stanković. Šešelj je naime svoju knjigu nazvao „Montenegrinska k*rveštija Draginja Vuksanovića“. Ovo je izazvalo salvu kritika kako opozicionog DPS-a, SD-a, i bezcenzusnog SDP-a, tako i predstavnika vlasti.

Međutim, Šešelj se zbog naslova nije pokajao. On je početkom sedmice našem portalu, komentarišući kritike koje dolaze na njegov račun da je naslov seksistički i mizogen, kazao da su to najobičnije budale.

„Šta oni znaju o naslovima, šta oni znaju o knjigama. Ovaj naslov najviše odgovara ličnosti kakva je Draginja Vuksanović“, kazao je Šešelj za BORBU.

Poslednji pozdrav legendarnom Lauševiću

Početkom sedmice preminuo je i proslavljeni glumac Žarko Laušević.

Rođen je 19. januara 1960. godine na Cetinju. Diplomirao je glumu na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu i bio je član Jugoslovenskog dramskog pozorišta. Na filmu je debitovao u ostvarenju Progon 1982. Te godine ostvario je značajne uloge u filmovima Savamala i Direktan prenos. Jednu od glavnih uloga igrao je u čuvenoj seriji Sivi dom iz 1984. godine. Igrao je u više od dvadeset filmova i televizijskih serija, među kojima su Šmeker (1985), Svečana obaveza (1986), Dogodilo se na današnji dan (1987), Oficir s ružom (1987), Braća po materi (1988), Boj na Kosovu (1989), Original falsifikata (1991), Bolje od bjekstva (1993), Kaži zašto me ostavi (1993), Nož (1999).

Godine 1994. osuđen je na 13 godina zatvora zbog ubistva dvojice mladića u Podgorici. Nakon ukidanja presude od strane Saveznog suda, po ponovnom pretresu u februaru 1998, izrečena mu je kazna od četiri godine zatvora zbog dvostrukog ubistva u prekoračenju nužne odbrane. Tada je pušten na slobodu jer je u tom trenutku već izdržao 4,5 godine kazne. Po izlasku iz zatvora napustio je Jugoslaviju i otišao u Njujork.

Foto: Žarko Laušević

 

Posle više od decenije pauze na veliko platno vratio se ulogama u ostvarenjima Tajna nečiste krvi (2012), Smrdljiva bajka (2015) i Sijenke nad Balkanom (2017). Televizijskoj publici još jednom se predstavio 2018. maestralnom ulogom u seriji Korijeni. Igrao je i u ostvarenjima Državni službenik (2019), Ime naroda (2020), Aleksandar od Jugoslavije (2021), Kalkanski krugovi (2021), Vrijeme zla (2021), Ljeto kada sam naučila da letim (2022) i Heroji Halijarda (2023).

Segmente iz života Laušević je pretočio u knjige Godina prođe dan nikad, Sve prođe pa i doživotna i Padre idiote. O njegovom životu napravljen je film Lauš iz 2014. godine.

Sankcije Daki i Branu

Sjedinjene Američke Države uvele su tokom nedjelje sankcije kontroverznim biznismenima Branislavu Branu Mićunoviću i Miodragu Daki Davidoviću.

Kancelarija za kontrolu imovine stranaca (OFAC) američkog Ministarstva finansija je na listu sankcionisanih sa zapadnog Balkana, zbog korupcije i zlonamjernih aktivnosti, dodala deset osoba i kompanije iz Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine i Sjeverne Makedonije, a među njima su Davidović i Mićunović.

„Branislav ‘Brano’ Mićunović decenijama je vodeća figura u organizovanom kriminalu u Crnoj Gori, datirajući još od vremena bivše Jugoslavije. Najpoznatiji je po ilegalnom švercu cigareta koji je korumpirao i podrivao nezavisnost demokratskih institucija Crne Gore. Mićunović je označen zbog odgovornosti ili saučesništva, ili direktnog ili indirektnog uključivanja u korupciju vezanu za zapadni Balkan, uključujući korupciju od strane vlade na zapadnom Balkanu ili trenutnih ili bivših vladinih zvaničnika na bilo kojem nivou vlasti na zapadnom Balkanu, kao što je zloupotreba javne imovine, eksproprijacija privatne imovine radi lične dobiti ili političkih ciljeva, ili mito“, navodi se u saopštenju.

Foto: Mićunović i Davidović

 

„Miodrag ‘Daka’ Davidović decenijama pere novac za kriminalne grupe, jačajući svoj uticaj i oblikujući svoje kriminalno preduzeće koje se bavi švercom cigareta, nafte i oružja u Crnoj Gori. Njegove koruptivne aktivnosti omogućile su napore Rusije da kompromituje nezavisnost demokratskih institucija i pravosuđa zemlje, uključujući napore da utiču na rezultate izbora. Takođe je umiješan u skandal koji je doveo do hapšenja Dragija Raškovskog, generalnog sekretara vlade Sjeverne Makedonije, ključnog saradnika bivšeg premijera Zorana Zaeva. Navodno je Raškovski primio mito od Davidovića kako bi imao sastanak s premijerom Zaevom radi promovisanja poslovnih interesa Davidovića. Od 1991. do 1992. Davidović je bio ministar trgovine u vladi samoproglašene Srpske autonomne oblasti (SAO) u BiH“, navodi se u saopštenju.

„Davidović je označen zbog odgovornosti ili saučesništva u, ili direktnog ili indirektnog uključivanja u, korupciju vezanu za Zapadni Balkan, uključujući korupciju od strane vlade na Zapadnom Balkanu ili trenutnih ili bivših vladinih zvaničnika na bilo kojem nivou vlasti na Zapadnom Balkanu, kao što je zloupotreba javne imovine, eksproprijacija privatne imovine radi lične dobiti ili političkih ciljeva, ili mito. Takođe, Davidović je označen zbog odgovornosti ili saučesništva u, ili direktnog ili indirektnog uključivanja u, akcije ili politike koje prijete miru, sigurnosti, stabilnosti ili teritorijalnom integritetu bilo koje oblasti ili države na Zapadnom Balkanu“, dodaje se u odluci.

Napad na Milatovića zbog posjete Srbiji: DPS standardno sikće

Nakon što je prije par dana predsjednik Crne Gore Jakov Milatović bio u vidno prijateljskoj atmosferi sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, kao po komandi oglasile su se sve ekstremističke vedete Demokratske partije socijalista koje su salvama uvreda na predsjednika Crne Gore pokušale da ga predstave kao servilnog predsjednika koji služi Beogradu.

Ovakvi sramni napadi nisu ništa novo od strane ekstremizovanih strukura DPS-a koji su tokom svoje vladavine konstantno napadali Srbiju i srpsku vlast i gradili neprijateljske odnose između dvije bratske države. Napadi koji su uslijedili na Milatovića, koji je evidentno pokušao da otopli odnose sa Srbijom, a koji su vidno narušeni zbog vlasti DPS-a i Mila Đukanovića samo dokazuju dalje posrnuće ove kvazipartije koja se predstavlja kao navodni predstavnik Crnogoraca.

Milatović, evidentno u najboljoj namjeri, zajedno sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, šalje sliku građanima Crne Gore da je Srbja bratska zemlja i da nemamo bližih. To očigledno nije dovoljno neodukljanima i ekstremističkim perjanicama Mila Đukanovića da besprizornim napadima na predsjednika Crne Gore ali i predsjednika Srbije pokušaju da pokažu kako su „nezavisni“ i prije svega, pristojni.

Foto: Milatović, Vučić i Kovačevski

Stigao i novi SKY: Petar Lazović i Ljubo Milović obezbjeđivali keš kako bi lideri bivšeg DF-a završili u zatvoru za državni udar!

Navodni pripadnici policijskog narkokartela Petar Lazović i Ljubo Milović poručivali su da ne može da fali novca samo da bi se potvrdilia prvostepana presuda u slučaju državni udar, kojom su, između ostalog, dva tadašnja opoziciona lidera, Andrija Mandić i Milan Knežević osuđena na po pet godina robije.

To se navodi, između ostalog, u transkriptma sa kriptovane Skaj aplikacije koje je crnogorskim istražiteljima dostavio Europol.

U prepisci Lazović piše Miloviću:

“Da stisne oko državnog udara. Nema limita za pare Piletićka”.

“Da, da, super. Kuda si? Bio sam sa D., rekao sam da će nam trebat. Veli da je top sa njim. Povezani su na razne načine”, odgovara mu odmah nakon toga Milović.

Lazović tada objašnjava Miloviću da je otišao do oca, da ga vidi:

“Evo dođoh da vidim tatu, a tek posle, vazda nešto za njih. To neka stisne. Reci da to riješi. Uzmu oboje pare. To neka stisne”, ponavlja Lazović.

Njegov otac Zoran Lazović tada je bio pomoćnik direktora Uprave policije i to za najznačajniji Sektor za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije (SBPOKK). Seka Piletić sutkinja je Apelacionog suda i bila je članica vijeća koje je oborilo prvostepenu presudu optuženima u predmetu “državni udar”.

Foto: Libertas press

Oni su 5. februara 2021. godine objavili odluku – da se predmet vrati na ponovno suđenje i to pred drugim vijećem.

“Poništiše presudu”, šalje tog dana Lazović istog dana Miloviću.

Taj policajac i član kavačkog kriminalnog klana odgovara mu da je dan ranije rečeno da neće moći drugačije.

“Da, juče mi rekao D. da nema šanse. Rekao muž da nijesu imuni na pare, ali da ne može to da uradi”, piše Milović.

“Jbg. Vesni neka se zahvale. Ku*va stara, odvratna”, odgovara mu tadašnji službenik Uprave policije.

I SKY majka komentarisala presudu Apelacionog suda; Medenica: Majku im j*bem četničku

Nakon što joj je šefica kabineta Mirjana Bobičić 5. februara 2021. godine poslala link teksta sa jednog portala, koji je objavio da je Apelacioni sud ukinuo presudu za državni udar, nekadašnja predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica odgovorila joj je:

“Znam, majku im je*em četničku”.

Od svoje nekadašnje saradnice dobija kratak odgovor: “Katastrofa“, pišu Vijesti.

To je samo dio prepiske iz telefona dugogodišnje prve žene crnogorskog pravosuđa, koji je zaplijenjen nakon što je ona 14. aprila 2022. godine uhapšena zbog optužbi da je dio kriminalne grupe koju je formirao njen sin Miloš Medenica.

Foto: Vijesti

Medenica je pretposljednjeg dana 2020. godine podnijela ostavku na poziciju predsjednice Vrhovnog suda.

Zbog osnova zloupotrebe položaja i stvaranja kriminalne organizacije, Medenica je uhapšena na podgoričkom aerodromu u aprilu 2022. godine. Bila je u Spužu par mjeseci, nakon čega je puštena da se brani sa slobode. Njen sin Miloš i dalje je u Spužu.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.