Posle ukidanja podrške: Korisnici će plaćati Windows 10

0

Microsoft ukida podršku za Windows 10 14. oktobra 2025. godine.

Nakon toga, svi koji žele da nastave da koriste bezbjedno operativni sistem moraće da plaćaju godišnje za Extended Security Updates (ESU).

Preduzeća i korisnici će morati da kupe ESU licence za svaki Windows 10 uređaj koji planiraju da nastave da koriste nakon isteka roka za podršku sledeće godine.

Za preduzeća, prva godina produžene podrške je 61 dolar a zatim se udvostručuje na 122 dolara za drugu godinu, i ponovo udvostručuje u trećoj godini na 244 dolara. Ako uđete u ESU program u drugoj godini, moraćete da platite i za prvu godinu jer su ESU kumulativni, prenosi Informacija.rs.

Microsoft je na Windows IT Pro blogu objavio da se navedene cijene odnose samo na komercijalne organizacije i da će detalji o cijenama za korisnike „biti objavljeni kasnije“.

Microsoft obično nudi pretplate na produženu podršku samo organizacijama koje žele da nastave da koriste starije verzije operativnog sistema Windows. Ovog puta je drugačije, jer još uvijek postoji veliki broj ljudi na Windows 10, skoro devet godina od njegovog objavljivanja 2015.

„Proširena bezbjednosna ažuriranja (ESU) nisu namijenjena da budu dugoročno rješenje, već privremeni most“, rekao je Microsoft u postu na blogu. „Možete da kupite ESU licence za Windows 10 uređaje koje ne planirate da nadogradite na Windows 11 počev od oktobra 2024, godinu dana prije datuma kraja podrške.“

Microsoft nudi 25% popusta preduzećima koja koriste Microsoft rješenje za ažuriranje bazirano na oblaku kao što su Intune ili Windows Autopatch. Ovo snižava cijenu na 45 dolara po korisniku (do pet uređaja) tokom prve godine. Ako koristite Windows 10 laptop računare i računare za povezivanje sa Windows 11 Cloud računarima preko Windows 365, onda se Microsoft odriče naknada za bezbjednosna ažuriranja pošto su licence uključene u cijenu pretplate za Windows 365.

Škole će dobiti još veći popust, a Microsoft nudi licencu od jednog dolara za prvu godinu, koja se zatim udvostručuje na dva dolara za drugu i četiri za treću godinu.

Naravno, Microsoft želi da korisnici umjesto ovoga pređu na Windows 11. Međutim, milioni računara ne mogu da se nadograde na Windows 11 zbog strožih hardverskih zahtjeva i zbog toga što je Windows 11 podržan samo na procesorima koji su objavljeni od 2018. nadalje i sa uređajima koji podržavaju TPM čipove.

Kao rezultat toga, prelazak na Windows 11 zaostaje u odnosu na uvođenje operativnog sistema Windows 10, koji je bio ponuđen korisnicima Windows 7 i Windows 8 kao besplatna nadogradnja. Windows 11 je takođe bio besplatna nadogradnja, ali samo za Windows 10 uređaje koji su ispunjavali stroge minimalne hardverske zahteve.

Prema podacima StatCountera, Windows 10 i dalje koristi 69% svih korisnika Windowsa, u poređenju sa samo 27% za Windows 11. To je veliki jaz koji Microsoft vjerovatno neće zatvoriti u narednih 18 mjeseci, zbog čega mnogi korisnici Windowsa 10 moraju da razmotre plaćanje dodatnih bezbednosnih ispravki.

(Informacija.rs)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.