Održan okrugli sto na temu: ,,Alergeni polen – monitoring, stanje i uticaj na zdravlje ljudi”

0

Agencija za  zaštitu životne sredine, u skladu sa početkom sezone monitoringa alergenog polena za sezonu 2024. godinu i Zakonima o zaštiti vazduha i životne sredine te definisanim nadležnostima, organizovala je juče u Podgorici okrugli sto na temu: ,,Alergeni polen – monitoring, stanje i uticaj na zdravlje ljudi”.

Na otvaranju Okruglog stola govorili su: Milan Gazdić, direktor Agencije za zaštitu životne sredine, i Denisa Dizdarević, specijalista interne medicine i alergologije – sa Interne klinike Centra za alergije i astmu Kliničkog centra Crne Gore.

Pozdravljajući prisutne direktor Agencije za zaštitu životne sredine Milan Gazdić istakao je da: ,,da je organizacija ovog događaja, samo jedna u nizu aktivnosti koje će se organizovati na ovu temu u 2024 godini. Podsjetio je, da Agencija, shodno Zakonu o zaštiti vazduha vrši analizu uzoraka alergenog polena u vazduhu, a na osnovu Zakona o životnoj sredini sačinjava informaciju o cjelokupnom stanju životne sredine, uključujući informaciju o sezonskoj koncentraciji alergenog polena, na mjernim stanicama”.

Denisa Dizdarević, specijalista interne medicine i alergologije sa Interne klinike, Centra za alergije i astmu – Kliničkog centra Crne Gore govorila je o tome kako polen senzibiliše, te o faktorima koji utiču na kliničku značajnost polena, njegove kliničke manifestacije polenske alergije, dijagnozama polenskih alergija, mjerama prevencije i liječenja osjetljivih osoba na aeroalergene….

Kasim Agović sci zaštite bilja govorio je o rezultatima alergenog polena na osnovu poslednjih mjerenja, ističući da je: ,,Podgorica grad koji ima najveće koncentracije alergenog polena, zatim slijede Bar i Mojkovac.

Alergo polen je evidentiran kod drvenastih biljnih vrsta.

Takođe, imamo izražena prekoračenja, vrlo visok nivo na tisama i čempresima u Podgorici i Baru, dok jasen i jova imaju umjerene koncentracije u Podgorici, takođe jasen ima umjeren nivo koncentracija u Baru.

U Mojkovcu visok nivo koncentracije aeropolena, bilježi jova i lijeska, dok su umjerene koncentracije tise i jasena“.

Učesnici okruglog stola, kojeg su činili predstavnici državnih, opštinskih i organizacija civilnog sektora kao i predstavnici načne zajednice, medija i zainteresovanih građana imali su priliku da se upoznaju sa uticajem alergenog polena na zdravlje ljudi, praćenjem koncentracije alergenog polena, morfološkim osobinama alergenih biljaka zastupljenih u Crnoj Gori, te njihovim negativnim uticajem na zdravlje ljudi – koji svrstava ove čestice u „prirodne“ zagađivače vazduha, kao i razumijevanje rezultata prikazanih u vidu semafora na web portalu Agencije za zaštitu životne sredine.

Podsjećamo, Državnu mrežu za praćenje koncentracije polena suspendovanog u vazduhu čine mjerne stanice u: Podgorici, Mojkovcu i Baru. Rezultati mjerenja su dostupni domaćoj i međunarodnoj javnosti putem web portala http://polenmontenegro.wixsite.com/polenepa i naravno u direktnoj komunikaciji sa Agencijom za zaštitu životne sredine.

Ovakav pristup predstavljanja rezultata se pokazao najprihvatljivijim u praksi zemalja, koje već više od deceniju sprovode mjerenja.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.