Novosti: Sledeće nedjelje će sve karte biti na stolu – ništa od članstva Srbije u Evropskoj Uniji ako ne prizna lažnu državu!

0

Višegodišnja dilema „Kosovo ili Evropska unija“ koja je lebdjela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedjelje sažet u bestijalnoj i zvaničnoj ucjeni Brisela – nema ništa od članstva u EU dok Srbija ne prizna lažnu državu i pomiri se sa njenim članstvom u UN.

Ambasadori država članica Unije usvojili su prije dva dana ažurirani tekst zajedničke pozicije za poglavlje 35, koji podrazumijeva da će Srbija u potpunosti sprovoditi svoje obaveze koje proizlaze iz Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine, u skladu sa Aneksom o njegovoj implementaciji, dogovorenog 18. marta 2023. godine u Ohridu. To znači da ovaj dokument postaje sastavni dio pregovora u okviru pregovaračkog poglavlja 35. Potvrdu su, bez diskusije, dali ambasadori na sastanku Odbora stalnih predstavnika vlada država članica EU (COREPER) i tako od Beograda praktično zatražili da se odrekne dijela svoje teritorije.

Tekst bi trebalo da bude potvrđen na Savjetu EU za spoljne poslove, najvjerovatnije sledeće nedjelje, nakon čega će biti zvanično upućen našim vlastima kao akt pregovaračke pozicije EU za poglavlje 35. Dok se Srbiji samo ispostavljaju uslovi, Prištini se gleda kroz prste, iako 11 godina nije formirala Zajednicu srpskih opština, što je obaveza iz Briselskog sporazuma i daje joj se nagrada u vidu vizne liberalizacije i utiranja puta ka Savjetu Evrope mimo svih kriterijuma i normi međunarodnog prava.

Ohridski dokument, koji predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nije želio da potpiše, između ostalog, podrazumijeva da se Beograd ne protivi članstvu lažne države u međunarodnim institucijama, među kojima su i Ujedinjene nacije. Državni vrh je jasno rekao da smo uvijek za razgovor, ali da su crvene linije – nema stolice za Prištinu u UN, niti priznavanja lažne države.

Hoće li Srbija biti stavljena pred izbor „Kosovo ili EU“, zavisiće od Savjeta Evropske unije koji donosi konačnu odluku i to konsenzusom. Prema nezvaničnim informacijama, Mađarska, iako je priznala tzv. Kosovo, protivi se ovakvom uslovljavanju. Glas ima i pet zemalja koje nisu priznale lažnu državu: Španija, Kipar, Grčka, Slovačka i Rumunija.

Prema riječima nekadašnjeg ministra spoljnih poslova Živadina Jovanovića, EU nema mandat Savjeta bezbjednosti UN za rješavanje pitanja statusa, najmanje za nametanje uslova, rokova i rešenja, kršenjem međunarodnog prava i pravno obavezujućih odluka SB:

– EU i svaka njena članica pojedinačno imaju obavezu da svojim aktima i zahtjevima prema Srbiji poštuju Rezoluciju 1244 kao imperativnu, međunarodnopravnu odluku. Srbija nema obavezu da prihvata ili učestvuje u bilo kojim aktima koji nisu u skladu sa Poveljom UN 1244 ili našim Ustavom. Treba da djelujemo oslonjeni na međunarodno pravo, važeće odluke i prijateljske zemlje koje predstavljaju većinu svijeta.

Evropska komisija i Evropska služba za spoljnu akciju (EEAS) u februaru su predale predlog kojim bi obaveze iz Ohridskog sporazuma postale sastavni dio procesa pregovora o članstvu Srbije u EU. Tim tekstom, obaveze iz Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, kao i aneks njegove primjene, usaglašen kraj živopisnog makedonskog jezera, formalno bi postali sastavni dio pregovaračkog procesa o članstvu Srbije u EU. Savjet ministara EU je u decembru prošle godine zatražio od Evropske komisije da uvrsti te obaveze u pregovarački okvir Beograda i Brisela.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić jasno je rekao koje su crvene linije – „ne“ tzv. Kosovo u Ujedinjenim nacijama, ni u bilo kakvim organizacijama, institucijama UN.

„Takođe, pod broj jedan je osnivanje ZSO, koju čekamo već 11 godina. Nadam se, ali nešto nisam uvjerena da će i neko podsjetiti Prištinu i Kurtija da zaista moraju da formiraju ZSO. Pošto je to bio preduslov mnogih stvari, ali je na kraju nestajao. Sada vidimo da ZSO zaista mora da bude uslov za nešto. I do sad su prekršili sve dogovore i sve sporazume“rekla je predsednica Skupštine Ana Brnabić.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.