Ni traga ni glasa od kontroverznog „cetinjskog heroja“: Gdje je nestao Neno Kaluđerović?

0

Nenad Neno Kaluđerović za neke heroj, za druge kriminalac, a za crnogorsku policiju neuhvatljiv.

Ovom kontroverznom Cetinjaninu, burne biografije, policija još uvijek ne može da uđe u trag. Da li možda zbog njegovih mogućih veza sa pojedinicima iz policije ili pak zbog njegove visprenosti, ostaje nam da nagađamo.

Na mjestima zločina: Izvršilac, saučesnik, savjetodavac?

Njegovo ime se prošlog septembra, među 31 licem, našlo u optužnici, koju je specijalni tužilac Vukas Radonjić podnio Višem sudu u Podgorici, zbog stvaranja kriminalne organizacije i ubistva Mila Kapetana Radulovića, Damira Hodžića i Adisa Spahića.

Prema tužilačkim spisima, Kaluđerović je preko Skaj aplikacije savjetovao Slobodana Kašćelana da tijela ubijenih Damira Hodžića i Adisa Spahića spale automobilskim gumama i da u njihovo vozilo, kako bi uklonili biološke tragove, sipaju kisjelinu i dimer. Jedna od uloga Kaluđerovića, prema tvrdnjama tužilaca, bila je i da uništi automobil korišćen u dvostrukoj likvidaciji i otmici u Spužu.

“…Po nalogu okrivljenih Kašćelan Slobodana i Vujotić Milana, dana 19. oktobra 2020. godine u selu Ulići, Opština Cetinje, preuzeo je vozilo marke ‘Fiat Idea’ bijele boje, registarskih oznaka BD-AT858, koje je korišćeno za izvršenje ubistva oštećenih Hodžić Damira i Spahić Adisa, i otmicu oštećenih Radulović Mileta u Spužu, koje vozilo su prethodno iz Podgorice dovezli i u mjestu Milići ostavili okrivljeni Paunović Aleksandar i Kraljević Stevan, a zatim vozilo odvezao u limarsku radionicu P. V. u naselju Bajice u Cetinju, gde je u cilju prikrivanja tragova krivičnih djela vozilo isječeno na djelove”, piše u optužnici SDT-a.

Inače, „škaljarac“ – Damir Hodžić i njegov zet Spahić, koji nije imao kriminalni dosije, ubijeni su 14. oktobra 2020. godine u Spužu. Radulović je tog dana otet, a likvidiran je nakon dvomjesečnog zlostavljanja i iznuđivanja informacija o „škaljarcima“.

Podsjećanja radi, odlukom Apelacionog suda je 2013. godine Kaluđerović je pravosnažno oslobođen optužbi da je ubio Željka Jovanovića, ispred kafe-bara “Ambasador” 13. avgusta 2006. na Cetinju.

U oktobru 2021. godine uhapšen je zbog optužbi da je u danima kada su na Cetinju organizovani protesti protiv ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija u Cetinjskom manastiru počinio krivično djelo terorizam. Oslobođen je i tih optužbi.

Nakon što je objelodanjeno da pripadnici Specijalnog policijskog odjeljenja tragaju za Kaluđerovićem, na društvenim mrežama aktivirali su se branioci njegovog lika i djela, mahom učesnici protesta protiv ustoličenja mitropolita Joanikija na Cetinju 2021. godine.

Tadašnjem ministru unutrašnjih poslova Filipu Adžiću njegov Cetinjani su poručili da je “krenuo na tvrd orah”, ali i da “ne daju brata”.

“Zalud lanci i okovi, ne vežu se sokolovi”, napisala je na Tviteru jedna “aktivistkinja” sa Cetinja, aludirajući u istom nizu na Kaluđerovića.

Nedodirljiv ili neuhvatljiv?

Saslušavan je i kraljem ljeta 2022. godine, nakon što je likvidiran Vuk Borilović, koji je u ubilačkom pohodu usmrtio deset sugrađana, među kojima i dvoje djece. Tužilaštvo je ispitivalo da li je Borilovića pogodio hitac iz Kaluđerovićevog pištolja, a na kraju je utvrđeno da su tog Cetinjanina usmrtili hici iz policijskog pištolja.

Nakon poslednjeg saslušanja, Kaluđeroviću se gubi svaki trag, pa je sada nedostupan organima gonjenja, povodom (navodnog) saučesništva u krivičnom djelu iz 2020. godine, kada su život izgubili Radulović, Hodžić i Spahić. Međutim, ni nakon šest mjeseci od podizanja optužnice (22.09.2023.) u kojoj se na listi optuženih nalazi i Kaluđerović, nadležni organi ne uspijevaju da dođu do ovog Cetinjanina.

Kada će Nenad Neno Kaluđerović biti ponovo priveden, ostaje enigma, jer nadležni organi sada vjerovatno imaju pune ruke „važnijeg“ posla.

 

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.