Najveća zapljena droge u Aziji: Opasan sintetički opijat, koji je razorio Sjevernu Ameriku

0

Policija u Mjanmaru saopštila je da je zaplijenila ogromnu količinu tečnog fentanila, što je prvi put da je jedan od opasnih sintetičkih opijata, koji su razorili Sjevernu Ameriku, nađen u azijskom regionu „zlatni trougao“ poznatom po proizvodnji droge.

U očiglednom pokazatelju da su se azijske narkomreže uselile u unosno tržište opijatima, Rojters piše da je policija otkrila preko 3700 litara metilfentanila blizu sela Loikan na sjeveristoku Mjanmara.

Zapljena derivata fentanila je dio do sada najveće zapljene droge, sirovina i opreme za pravljenje narkotika u Aziji.

Između ostalog zaplijenjeno je i 193 miliona tableta ili 17,5 tona metamfetamina poznatih kao jaba, što je skoro količina koja je zaplijenjena u proteklih dvije godine u Mjanmaru.

Kancelarija UN za drogu i kriminal (UNODC) saopštila je da su razmjeri policijske akcije i zapljene u Mjanmaru bez presedana i da su tamošnje vlasti „raskrinkale značajnu mrežu“ tokom dvomjesečne operacije u kojoj su učestvovali vojska i policija.

Takođe je zaplijenjeno i 163.000 litara i 35,5 tona sirovina za narkotike kao i oružje. Uhapšeno je više od 130 osoba.

Uprkos uspješnoj akciji, otkriće metilfentanila je mračan pokazatelj za narkotržište regiona, naveli su za Rojters Kancelarija UN i jedan zapadni zvaničnik sa sjedištem u Mjanmaru.

„Ovo drastično mijenja situaciju jer je fentanil toliko snažan da bi njegova rasprostranjena upotreba izazvala velike zdravstvene bojazni za Mjanmar i region“, kazao je za britansku agenciju zapadni zvaničnik, koji je želio da ostane anoniman.

U intervjuu za Rojters, načelnik agencija za borbu protiv narkotika u Mjanmaru, pukovnik Zav Lin, kazao je da zapljena pokazuje da su se metode narko mreža promijenile.

Fentanil i njegovi derivati su izazvali preko 130.000 smrti od predoziranja u Sjedinjenim Državama i Kanadi u proteklih pet godina, pokazali su podaci vladinih agencija.

Epidemija ovim opijatima nije zahvatila Aziju, Evropu ili Australiju ali ima naznaka da predstavlja ozbiljnu prijetnju i za te djelove svijeta.

„Uporno smo upozoravali region da bi fentanil mogao predstavljati problem, ali ovo je premašilo sve prognoze“, kazao je Džeremi Daglas, predstavnik UNODC-a za jugoistočnu Aziju i Pacifik.

„Ovo je pomjeranje tržišta koje smo predviđali i od kojeg smo strahovali“.

Mada policija Mjanmara nije objavila kakvog je kvaliteta i čistoće zaplijenjeni metilfentanil, poznato je da se obično pravi u dvije osnovne varijante koje su snažnije od fentanila, saopštila je agencija za pitanja narkotika Evropske unije.

Fentanil je 25 do 50 snažniji od heroina.

Narkodileri sve češće miješaju fentanil i njegove derivate sa heroinom, metom i kokainom, usljed čega postaju snažniji i smrtonosniji.

Analize su pokazale da je 2017. u polovini svih slučajeva predoziranja heroinom i kokainom u Sjedinjenim Državama, droga sadržala supstance sa tragovima sintetičkih opioida.

Istraživanje sprovedeno u Kanadi pokazalo je da 73 odsto onih koji su bili pozitivni na fentanil nijesu ni znali da su ga konzumirali.

Zav Lin je kazao da su metilfentanil i druge droge i oprema nađeni blizu sela Loikan, gdje se nalazi nekoliko fabrika u kojima se proizvodi droga a koje su bile napuštene u trenutku kada je sprovedena racija.

„Tokom ispitivanja, uhapšeni su otkrili da bi većina droge bila distribuirana u Mjanmaru i okolnim susjednim zemljama“, kazao je. „Međutim, i dalje sprovodimo istrage. Još nijesmo utvrdili krajnje destinacije“, kazao je on.

Tečni fentanil se obično prije prodaje pretvara u prah, često u vidu tableta, kazala su za Rojters dvojica analitičara koji su željeli da ostanu anonimni.

Pored toga što je njihova proizvodnja lakša i jeftnija od proizvodnje heroina, snažni sintetički narkotici poput fentanila mogu se lako sakriti i transportovati jer se od malih količina mogu napraviti hiljade doza.

U trenutku kada je pandemija koronavirusa zatvorila granice i ograničila kretanje u mnogim državama, UNODC strahuje da bi se fentanil mogao proširiti svijetom.

Decenijama azijske kriminalne organizacije u partnerstvu sa etničkim manjinskim milicijama koristile su „Zlatni trougao“ – sa središtem na sjeveru Mjanmara i okolne luke Laosa i Tajlanda – za uzgajanje opijuma i obradu heroina.

Odnedavno, proizvodnja metamfetamina od strane grupa kao što je sindikat Sam Gor buknula je u regionu, dijelom zbog policijske ofanzive u susjednoj Kini.

Zav Lin je kazao da je metilfentanil došao iz jedne susjedne zemlje, ali je odbio da kaže koje. U dokumentima policije Mjanmara u koja je Rojters imao uvid navodi se da je većina zaplijenjene droge i opreme stigla iz Kine.

Kina, zajedno sa Meksikom, veliki je snabdjevač Sjeverne Amerike fentanilom ali su pojačani policijski napori doveli do pada kineskog izvoza sintetičkih opijata u SAD, saopštila je američka Administracija za borbu protiv droge (DEA).

Meksički karteli su pokušali da nadomjeste vakuum, ali UNODC je saopštio da nedavne poteškoće u nabavci sirovina iz Kine otežavaju proizvodnju fentanila.

Blizina Sjevernog Mjanmara Kini čini tu oblast atraktivnom alternativom za azijske narkomreže koje žele da proizvode fentanil i druge sintetičke opijate, kazali su analitičari.

„Savez između etničkih milicija Mjanmara i internacionalnih kriminalnih grupa mora biti prekinut ili će problem koji predstavljaju sintetičke droge nastaviti da se rasplamsava“, kazao je Daglas iz UNODC-a.

Zav Lin je kazao da Mjanmar pojačava napore u borbi protivi kriminalnih organizacija i povećava saradnju sa drugim državama.

„Mjanmar sprovodi operaciju borbe protiv droge kao jedan od najvećih državnih prioriteta“, kazao je on.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.