Mnogima smetaju predsjednik Aleksandar Vučić, jaka vojska i država

0

Cilj sinhronizovane akcije je da se onemogući dogovor Beograda i Pariza o nabavci moćnih lovaca

Protiv Srbije vodi se bitka na više frontova, a nedavno je pokrenuta još jedna akcija čiji je cilj da se osujeti da srpska vojska kupi 12 francuskih borbenih aviona rafal, što je, manje-više, ugovoreno tokom razgovora predsjednika Srbije i Francuske Aleksandra Vučića i Emanuela Makrona. Ugovor bi, kako je najavljeno, trebalo da bude potpisan u naredna dva mjeseca, međutim, neki bi to po svaku cijenu da onemoguće.
U okviru te prljave operacije „Rafal“ pokrenuta je mašinerija u Srbiji i regionu, odakle su, kao po komandi, objavljeni tekstovi gotovo identične sadržine da naša zemlja time navodno destabilizuje ovaj dio Evrope.

Tako je u jučerašnjem izdanju Danasa, čiji je vlasnik Dragan Šolak, objavljena, kako je nazvana, regionalna tema „Srbija rafalima trese ili stabilizuje region“, gdje su prenijeti i tekstovi medija iz BiH i Crne Gore.

I onda sarajevsko Oslobođenje piše da se odluka Beograda da se naoružava ne može tumačiti kao poruka mira, već alarm za uzbunu pošto bi dovela do određene prednosti Srbije u vojnoj sigurnosti u jugoistočnoj Evropi. Sve to je, ističu, još opasnije jer Srbija nije pod kontrolom NATO, a „Vučićeva retorika nije ništa više mirotvorna nego što je bila Slobodana Miloševića krajem osamdesetih i početkom devedesetih“. Dok podgoričke Vijesti navode da se naoružavanjem zapravo maskira diktatura u Srbiji.

Indikativno je da se niko nije uznemirio, te ni slovo objavio kad je nedavno Hrvatska, za oko milijardu evra, kupila 12 polovnih rafala (mi kupujemo nove), od kojih polovina stiže uskoro, a drugih šest do početka sledeće godine kad završe obuku pilota.
Na ovo je ukazao i predsjednik Srbije, navodeći da su, u trenutku kad je Srbija objavila da će nabaviti rafale, u svim novinama u okruženju izašli istovjetni tekstovi, gdje se tvrdi da time krši stabilnost u regionu. U njima se vidi, ocijenio je, dominantan spoljni uticaj:
– Nijedan takav tekst nije izašao kad su Hrvati nabavili 12 polovnih rafala. Hrvati, koji su gotovo dvostruko manji od Srbije. I niko se nije pitao šta će Hrvatima rafali. Niko se nije pitao zbog čega ih nabavljaju. I niko nije rekao da je to kršenje bilo kakve regionalne stabilnosti ili nešto što bi trebalo da loše utiče na region.

Istakao je da se Srbija, kao vojno neutralna zemlja, ponaša odgovorno, nikada nikoga nije napala, a da nabavkom rafala želi da pokaže da će biti tvrd orah za svakoga. Nabavka nove generacije aviona je, naglasio je, veoma skupa i mali broj zemalja može da priušti da ih kupi, a posebno cijelu eskadrilu:

– Što znači da ćemo sad morati malo da se stisnemo, da vodimo računa o svakom dinaru, da brinemo o svemu, ali mi i time snažimo svoju zemlju, njenu poziciju u regionu i odvraćamo svakog potencijalnog agresora.

SAMO ANTISRPSKI

Vladimir Orlić, potpredsjednik Glavnog odbora SNS, kaže za Srpski telegraf da je svuda u regionu gdje su Šolakovi mediji, ali i drugi koji vode ostrašćenu antisrpsku politiku, u toku hajka na predsednika Vučića i Srbiju:
– Rade isto što i bivši režim ovdje, svako iz svojih interesa. Stranci žele potčinjenu i slabu Srbiju, ne mogu da podnesu što je ona danas sve suprotno tome i biće još jača. A ovdašnje tajkune i lopove raduje sve što je teško za našu državu, jer se nadaju bilo kakvoj nesreći pre koje će se opet dočepati vlasti. Pobjediće ih Srbija i jedne druge, zajedno.

I konkurencija uplela prste

Ilija Životić, profesor bezbjednosti na FIM, tvrdi da Srbija kupovinom rafala ne bi ugrozila niti ima namjeru da ugrozi neku susednu državu jer bi to značilo sukob s NATO, što ne da nikome ne pada na pamet u vlasti, već smo mi partner od povjerenja tom savezu iako nismo član:
– Mislim da iza ove kampanje stoje države koje su se nadale da ćemo od njih kupiti avione, dakle konkurencija, kao i politički Zagreb, Priština i Sarajevo kao mrzitelji svega što predloži predsjednik Vučić.

Boli ih što Srbija ima i može da plati tri milijarde evra

Prof. dr Miroslav Bjegović, dekan Fakulteta za studije bezbednosti, kaže za Srpski telegraf da su zlonamerni komentari iz okruženja neutemeljeni i netačni, jer Srbija jača odbrambene kapacitete i ne narušava stabilnost regiona, već odvraća potencijalne agresore, štiteći svoje i ujedno obezbjeđujući mir na ovim prostorima.
– U prilog tome govori i odluka Francuske da isporuči rafale Srbiji, kao pouzdanom partneru u koga ima poverenje u bezbjednosti. Očito mnoge u regionu boli otkud Srbiji tri milijarde evra da uloži u modernizaciju vojske, ali i što će imati blisku saradnju u namjenskoj industriji s Francuskom, jedinom nuklearnom silom u EU.

 

(republika.rs)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.