Mladen Mikijelj

Kako dalje: Mogu li UN da se izbore sa krizom na Bliskom istoku

0

Piše: Brankica Ristić

Pokušaji Ujedinjenih nacija da se rezolucijama izbore za smirivanje sukoba na Bliskom istoku ili nailaze na veto stalnih članica Savjeta bezbjednosti, ili se još češće, ako se odluka i usvoji, ona ne sprovodi. Na udaru se zbog uravnoteženog pristupa našao i generalni sekretar čije je smenjivanje zatražio Izrael.

Ujedinjene nacije, uprkos svemu, nisu izgubile moć dokle god postoji Povelja UN na koju su se obavezali i veliki i moćni, i mali i manje moćni članovi ove organizacije, mišljenja je diplomata i bivši ambasador Branko Branković.

Prema njegovim riječima, izlet koji je Izrael imao zahtijevajući smjenu generalnog sekretara UN Antonija Gutereša zbog njegovih predloga da se zauzme „uravnotežen pristup“ sukobu između Izraela i Hamasa je samo odraz podrške koju ova zemlja ima od Amerike.

Kad je riječ o rezoluciji usvojenoj u Generalnoj skupštini UN kojom se poziva na „humanitarno primirje“ u Pojasu Gaze, ona nije obavezujuća ali ima političku težinu.

Velike sile su te koje urušavaju UN

Nije prvi put da UN donosi rezolucije, ukazuje na problem, daje rešenje ali u praksi čini se da sve to ostaje mrtvo slovo na papiru. To je i razlog zbog čega mnogi smatraju da je ova organizacija na zalasku.

„Problem nije u UN već u svjetskim silama koji faktički „odmeravaju snage“ preko ove organizacije. Tome u prilog govori i najnovija rezolucija oko krize između Izraela i Palestine koja je usvojena sa samo 14 glasova protiv. Naravno, Amerika i Britanija su bili među tim zemljama dok su druge svjetske sile bile za. Međutim, broj onih koji su glasali za ovu rezoluciju govori da Ujedinjene nacije imaju i dalje ulogu zbog koje su i osnovane da održe mir u svetu. Pitanje je da li to žele svjetski moćnici,“ kaže Branković.

Kako ističe, da Ujedinjene nacije ne funkcionišu ne bi opstale sedam decenija, a to je vrijeme u kome je upravo zahvaljujući ovoj organizaciji spriječeno mnogo sukoba i riješeno mnogo konflikata.

Rekonstrukcija UN odavno na stolu

„Bilo je i propusta, recimo, čekanje da se Palestina uđe u UN što je trebalo davno da se desi jer sada ne bismo imali ovaj problem. Ali opet kažem, o tome odlučuju naveće sile svijeta,“ kaže on.

Činjenica je, napominje Branković, da se svijet izmijenio od nastanka UN ali je isto tako činjenica da se politička ravnoteža mijenjala sve to vrijeme što je, naravno, uticalo i na sam sistem Ujedinjenih nacija.

„Podsjećam da je pravo veta najvećih država svijeta upravo i uvedeno kako bi se našla neka sredina ili spriječilo da jedna strana prevagne, ali upravo zbog suparništva velikih sila veto se neki put i zloupotrebljava,“ objašnjava Branković.

Sagovornik Sputnjika takođe podsjeća da je teza o rekonstruciji UN odavno na stolu svetskih sila ali, kako kaže, jasno je da se to neće desiti, bar ne u skorije vrijeme.

Veto je napravljen radi kontrole

„Nijedna strane nema iza sebe većinu država članica UN. Uvijek je prisutan taj neki tas na vagi koji u neku ruku i kontroliše ono što velike sile rade time što im daju ili ne daju podršku za nešto. Međutim, velike sile često znaju da na terenu rade na svoju ruku i onako kako im odgovara a to smo i mi osjetili na svojoj koži. Ali ono što ostaje i preko čega niko ne može da pređe je Povelja UN na koju su sve svi obavezali i koja na koncu svega uvijek mora biti ispoštovana,“ poručuje Branković.

 

(rt.rs)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.