Kakav odgovor će dati Rusija na pritisak NATO-a?

0

Jačanje vojnog kontigenta, izgradnja vojne infrastrukture i dalja međunarodna konsolidacija — 2021. godine NATO će pojačati pritisak na zapadne granice Rusije. U maju i junu, Alijansa će održati najveće manevre od vremena hladnog rata — Defender Europe 2021.

Odgovor na njih biće podjednako velikih razmjera, zajedničke vježbe Rusije i Belorusije „Zapad 2021“ koje su planirane za septembar. Kako se sve ovo može završiti?

NATO sprema vježbe blizu granica Rusije

Na Defender Europe 2021, kao i ranije, vježbaće odbrambene i ofanzivne akcije u Istočnoj Evropi i baltičkim državama. Prema programu vježbi, snage NATO-a moraće da izvrše juriš na Kalinjgradsku oblast, blokiraju zapadne oblasti Rusije, kao i da suzbiju „masovnu rusku ofanzivu“. Za razliku od prethodnih godina, 2021. posebna pažnja neće biti posvećena Istočnoj, već Južnoj Evropi.

Manevri su planirani u Crnoj Gori, na Kosovu i u Albaniji. Vježbe PVO i gađanje raketa klase zemlja-zemlja održaće se u Bugarskoj i Rumuniji. A Mađarska će poslužiti kao duboka pozadina „rata“ koji se odvija.

Amerikanci će u Evropu prebaciti značajne snage, uključujući jedinice 1. konjičke i 82. vazdušno-desantne divizije. Stotine jedinica vojne opreme za različite namjene biće prebačene preko Atlantika. Pored toga, 53. pešadijska brigada će biti isporučena sa Floride. Nije isključeno da će Amerikanci nakon vježbi ponovo „zaboraviti“ nešto od oružja u Evropi, kao što se to već nekoliko pua dogodilo. Po mišljenju stručnjaka, na ovaj način Pentagon iz godine u godinu povećava svoje ofanzivne sposobnosti u regionu.

Manevri Rusije i Belorusije

Kao odgovor na Defender Europe 2021, Rusija i Belorusija će u septembru održati manevre „Zapad 2021“. Bjeloruski ministar odbrane Viktor Hrenjin rekao je u ponedjeljak da će „zajedničke vježbe omogućiti testiranje novih metoda zajedničkih akcija kombinovanih jurišnih jedinica u visoko urbanizovanim područjima“, kao i „procjenu efikasnosti novog i modernizovanog naoružanja i tehnike“.

Minsk je naglasio da strateški manevri odražavaju „snažne savezničke odnose i jedinstvo stavova ministarstava odbrane Rusije i Belorusije o osiguravanju vojne bezbjednosti Savezne države“.

Obje strane nisu koristile uobičajeni diplomatski jezik o neusmjerenim manevrima protiv bilo koje države ili vojnog bloka. Vježbanje napada NATO snaga na Kalinjingrad i priprema ruskih vojnika za bitke u gradskoj sredini jasno ukazuju ko će protiv koga da se bori. Naravno, vjerovatnoća za nastanak velikog oružanog sukoba je mala, ali je vrlo realna.

Po mišljenju stručnjaka, promjena vlasti u SAD će direktno uticati na akcije NATO-a u 2021. godini. Tokom četiri godine Donalda Trampa na mestu predsjednika SAD-a, jedinstvo sjevernoatlantskog bloka je znatno oslabilo. Sada već bivši domaćin Bijele kuće nije krio da je prvenstveno sledio američke interese, a nije isključio ni mogućnost izlaska iz Alijanse. Ova retorika je izazvala veliku zabrinutost u Evropi, ponovo je isplivalo pitanje vojske EU. Novi predsjednik će očigledno pokušati da sve popravi.

„Odnosi između Rusije i NATO-a pogoršaće se ove godine“, smatra prvi potpredsjednik Akademije za geopolitičke probleme Konstantin Sivkov. „Bajden hoće da obnovi i mobiliše Alijansu. A to zahtjeva pojavu spoljnog neprijatelja. Rusija je najpogodnija za ovu ulogu, pošto je Kina predaleko. Vašingtonu je takođe potreban spoljni neprijatelj da bi konsolidovao američko društvo“, kaže Sivakov.

Zaraditi novac

Međutim, stručnjaci vjeruju da u stvarnosti NATO nema očigledne agresivne planove protiv Rusije. A dalje širenje Alijanse za Amerikance je način da zarade novac i još više vežu Evropu za sebe. Vašington će se vratiti u doba prije Trampa i pojačati svoje miješanje u poslove Starog svijeta.

„Čini mi se da će 2021. godine NATO pokazati kako se transformiše iz vojne organizacije u neku vrstu globalne korporacije“, objašnjava politikolog Sergej Sudakov. „Ključni problem Alijanse je i dalje aktuelan — finansiranje. Koliko para, toliko muzike. Dvije trećine budžeta ide za potrebe SAD i to nije tajna. Vrlo dobro znamo da su troškovi već premašili trilion dolara. I pre svega zahvaljujući Vašingtonu. Evropske države se oslanjaju na zalihe iz SAD. Ovo podržava kolosalni američki odbrambeni budžet —korporacije koje djeluju u interesima NATO-a zarađuju ogromne količine novca.“

Stručnjak je istakao da aktivnosti Severnoatlantske alijanse danas izgledaju kao prebacivanje novca iz jednog džepa u drugi. Vašington dodjeljuje sredstva NATO-u, saveznici ih koriste za kupovinu američke tehnike i naoružanja — začarani krug.

Evropa za Sjedinjene Države za vrijeme Bajdena će ostati jedno od glavnih tržišta vojnih proizvoda. To znači da iz inostranstva treba očekivati porast antiruske retorike. Ali većina stručnjaka je sigurna da se Vašington i Brisel vjerovatno neće usuditi da zaista testiraju snagu druge najmoćnije vojske na svijetu.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.