Holanđani prvi četvrtfinalisti Mundijala: Amerikanci još zeleni

0

Fudbaleri Holandije prvi su četvrtfinalisti Svjetskog prvenstva u Kataru. Trostruki svjetski viceprvaci su u prvom eliminacionom kolu savladali Sjedinjene Američke Države sa 3:1 (2:0).

Strijelci za „paklenu pomorandžu” su bili Memfis Depaj u 10, Deli Blind u 45+1 i Damfriz u 81. minutu. Počasni pogodak za Amerikance, sigurno najbizarniji na ovom Mundijalu, postigao Hadži Rajt u  76. minutu.

Holanđani nisu poraženi u regularnom toku utakmica u poslednjih 18 mečeva na mundijalima. Poslednji poraz „lavovi” su pretrpjeli u osmini finala SP u Njemačkoj 2006. od Portugala (0:1) u meču koji je zbog velikog broja grubih startova i kartona bio poznat i kao „Bitka za Nirnberg”.

„Jenkiji” su spuštenog garda izašli pred favorita i već u trećem minutu imali priliku da otvore meč na najbolji mogući način. Nakon kiksa odbrane „lala”, Kristijan Pulišić se našao sam ispred Andriesa Noperta. Golman Herenvena je odbranio udarac fudbalera Čelsija.

Već u 10. minutu povelo je „Oranje”. Brzom razmjenom pasova na centru izabranici Luja van Gala su „otvorili” Amerikance, Kodi Gakpo je poslao loptu na desnu stranu, Damfriz je proslijedio u srce šesnaesterca, a Depaj iz prve zategao mrežu iza Meta Tarnera.

Ameri su nastavili sa otvorenom igrom, a Holanđani su ih mogli kazniti iz kontranapada da su Gakpo i Deli Blind bili prisebniji i precizniji u završnicama akcija.

Uslijedio je period mirne igre do finiša prvog poluvremena. Timoti Vea je u 43. minutu sa 17 metara odlično „poklopio” jedan odbitak, ali je Nopert bio na mjestu. Samo 60 sekundi kasnije Seržinjo Dest je krenuo u solo prodor koji je tek u kaznenom prostoru prekinuo Virdžil van Dajk.

I slično kao na startu meča u jeku inicijative ekipe Grega Belhartera ponovo su pogodili Evropljani. Loše su reprezentativci SAD reagovali nakon jednog auta u blizini njihovog gola. Ponovo je Damfriz centrirao po zemlji, Blind se odlično ubacio i praktično iz iste pozicije kao Depaj kod prvog gola, pored „uspavane” odbrane Amera udvostručio prednost svog tima. Odmah nakon pogotka veterana Ajaksa u prvom minutu sudijske nadoknade arbitar Sampajo je odsvirao kraj prvog poluvremena.

Amerikanci su u 48. minutu pokušali da se vrate u igru nakon kornera. Tim Rim je šutirao glavom, ne baš jako pošto je na leđima imao čuvara, Gakpo je bio pripravan na gol liniji. Pet minuta kasnije je Mekeni sa ivice šesnaesterca šutirao preko prečke.

Holanđani su težili egzibicijama, bili čak i previše opušteni u nekim situacijama sve do 61. minuta, kada je Depaj šutirao pod prečku sa 17 metara, Tarner odbio. U 71. minutu je Teun Kompmajners opalio sa distance, golman Amerike odbio, natrčao je Depaj šutirao glavom, a Tarner još jednom odbranio.

SAD su prepolovile zaostatak u 76. minutu. Depaj je pogriješio, dodao loptu Rajtu, koji je obišao Noperta, ali je pošao isuviše ukoso i dozvolio rivalima da loptu izbace u korner. Nakon udarca Pulišića iz ugla, „lavovi” su se prvobitno odbranili, ali su ponovo izgubili loptu na 20 metara od gola, Pulišić je ušao u kazneni prostor asistirao Rajtu, koji je zakačio loptu petom, ona je dobila nevjerovatan luk i pala tačno tamo gdje golman „Oranja” nije mogao da je uhvati. Ušla je nakon toga voda u uši Holanđanima, a Nopert je morao da izlazi van svog šesnaesterca da bi prekinuo opasan napad usamljenog Rajta.

Ipak, kao i do tada, „paklena pomorandža” je imala odgovor. Blind je zavrnuo sa lijeve strane na suprotni ugao peterca a Damfriz bez razmišljanja, preciznim šutem krunisao svoju odličnu partiju i postavio konačnih 3:1 u 81. minutu.

Mladi Amerikanci nemaju za čim da žale, igral su hrabro, otvoreno. Ipak, još su zeleni za najjače i iskusne reprezentacije. Na narednom Svjetskom prvenstvu koje organizuju zajedno sa Meksikom i Kanadom možda će moći da odu korak dalje.

Holandija će u četvrtfinalu igrati sa pobjednikom večerašnjeg (20 sati) duela između Argentine i Australije.

U ostalim mečevima osmine finala se sastaju: nedjelja: Francuska – Poljska (16), Engleska – Senegal (20); ponedjeljak: Japan – Hrvatska (16), Brazil – Južna Koreja (20); utorak: Maroko – Španija (16), Portugal – Švajcarska (20).