Mladen Mikijelj

EU ispada iz trke dok se SAD, Kina i Južna Koreja bore za dominaciju u proizvodnji čipova

0

Jedan od najvećih problema globalne ekonomije je nestašica čipova prouzrokovana pandemijom, rastom potražnje i nejednakim tehnološkim razvojem proizvođača. Dodajte tome i kriptovalute, i jasno je da apetit za čipovima raste iz dana u dan.

Bez fabrike u EU?

Najveći proizvođač čipova na svijetu tajvanski TSMC je najavio širenje svojih proizvodnih pogona na EU tržište, ali izgleda da je došlo do zastoja u pregovorima i da je TSMC sada bliži da svoju ekspanziju nastavi na kontinentu Sjeverne Amerike. EU komesar za industriju Tijeri Breton je razgovarao prošlog mjeseca sa evropskim predsednikom kompanije TSMC, ali izgleda da razgovori nisu išli u dobrom smeru. Potrebe EU za novim čipovima su najviše okrenute auto industriji, ali je bolno jasno da EU i Bliski Istok zajedno čine oko 6% prihoda kompanije TSMC, ispred kojih su Azija i Pacifik regija sa 17% i Sjeverna Amerika sa čak 67%.

 

Američke investicije

Kada tome dodate da je američki predsednik Bajden najavio investiciju od 52 milijarde dolara u proizvodnju čipova, velika je šansa da će nova TSMC fabrika biti izgrađena upravo na tlu Severne Amerike. Sa ovom investicijom SAD žele da pojačaju proizvodnju poluprovodnika na svijetu, a izgradnjom fabrike na svom tlu i skrate lanac nabavke za domaće kompanije.

Kineski odgovor

Vjerujemo da je potez američkog Senata da investira ozbiljnu količinu novca u proizvodnju čipova dodatno podstaknut činjenicom da je Kineska komunistička partija izdvojila 150 milijardi dolara kako bi pojačala svoju proizvodnju čipova i kontrolisala ovu tehnologiju koja se pokazuje sve značajnija za budućnost.

Nacionalni plan Južne Koreje

U svijetlu velikih investicija, sve ovo djeluje sitno kada se uporedi sa planom Južne Koreje koja želi da investira ogromnih 450 milijardi dolara u proizvodnju čipova i postane najveći proizvođač u narednih 10 godina. Novi plan predsednika Južne Koreje uključuje investicije kompanija Samsung i SK Hynix u razvoj i proizvodnju poluprovodnika do 2030. godine. Oni će, zajedno sa još 153 kompanije biti dio ozbiljnih napora da dodatno pojača najjača grana industrije na kojoj počiva ekonomija Južne Koreje.

Plan obuhvata investicije od 150 milijardi od strane Samsunga, skoro 100 milijardi koje planira Hynix za proširenje svojih postojećih proizvodnih pogona i još toliko za četiri nove fabrike koje ova kompanija planira da napravi.

(Mondo)

 

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.