Bugarska pristala da Sjeverna Makedonija započne pregovore sa EU?

0

Bugarska i Sjeverna Makedonija prošle nedelje u Berlinu su se dogovorile da Skoplje započne pristupne pregovore sa Evropskom unijom do kraja 2020. godine, ali pod uslovom da Sofija zadrži svoje pravo na unilateralno priznavanje makedonskog jezika kao jezika u skladu sa Ustavom Sjeverne Makedonije.

Skoplje je istovremeno prihvatilo da ponudi izjavu da je makedonski jezik kodifikovan 1945. godine, a sve to naveo je na svom fejsbuk profilu austrijski novinar Kristijan Veršic.

Prema njegovim navodima Bugarska zadržava pravo na jednostranu izjavu koja će biti dodata pregovaračkom okviru za Sjevernu Makedoniju u kome će biti navedeno da Sofija pod makedonskim jezikom podrazumijeva makedonski jezik u skladu sa Ustavom Sjeverne Makedonije.

Njemačko predsjedavanje EU će zatražiti od Savjeta EU da kada se navodi makedonski jezik bude navedena i oficijalna pozicija Sofije po tom pitanju, odnosno da je riječ o makedonskom jeziku prema Ustavu Sjeverne Makedonije.

Takođe, navodi se da je Sjeverna Makedonija pokazala spremnost da zvanično izjavi da je makedonski jezik kodifikovan 1945. godine.

„Bugarska, Sjeverna Makedonija i predsjedavanje Njemačke EU naglasili su zajedničku posvećenost evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana i kredibilnoj politici proširenja EU, kao i intenziviranju regionalne saradnje, što je prije svega od izuzetnog značaja za region“, navodi se u objavi Veršica, prenosi Tanjug.

U tom duhu, kako se navodi, Bugarska izražava spremnost da prihvati pregovarački okvir EU sa Sjevernom Makedonijom i početak prve međuvladine konferencije u decembru 2020. tokom njemačkog predsjedavanja Savjetom EU.
Sjeverna Makedonija pristala je da na prvoj međuvladinoj konferenciji oficijalno saopšti da skraćeno ime te zemlje „Sjeverna Makedonija“ označava politički entitet „Republika Sjeverna Makedonija“.

Takođe Sofija i Skoplje složili su se da intenziviraju blisku bilateralnu saradnju zasnovanu na Sporazumu o prijateljstvu, dobrosusjedskim odnosima i saradnji sa posebnim fokusom na rad Zajedničke multidisciplinarne ekspertske komisije za istorijska i obrazovna pitanja.

Sofija je prošle nedelje na nivou ambasadora zemalja članica EU odbila da prihvati pregovarački okvir EU sa Sjevernom Makedonijom, čime je odlučeno da se na to pitanje vrate kada se postigne bilateralna saglasnost između Skoplja i Sofije.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.