Bosansko Tužilaštvo prikupilo dokaze o nezakonitom izdavanju legitimacija njihove službe:

0

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine prikupilo je dokaze o nezakonitom izdavanju službenih legitimacija Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA).

Zato je u ponedjeljak uputilo poziv svim licima koja ih posjeduju da to prijave, kako ne bi bili krivično gonjeni ukoliko se utvrdi da se njima i dalje služe.

„Pozivaju se svi građani koji nisu aktivni ili penzionisani službenici ove agencije da posjedovanje takvih isprava prijave Tužilaštvu BiH najkasnije do 5. februara, kako bi izbjegli krivično gonjenje”, navodi se u saopštenju glavnog državnog tužioca BiH, Milanka Kajganića.

Tako se skandali oko obavještajne agencije BiH nastavljaju nizati, nakon što je sa mjesta njenog direktora, u februaru prošle godine, smijenjen kadar Stranke Demokratske Akcije (SDA), Osman Memhedagić Osmica.

Mehmedagić, koji je inače bio i u obezbjeđenju Alije Izetbegovića za vrijeme rata u BiH, na tu funkciju dospio je kao osoba od posebnog povjerenja čelnika Stranke demokratske akcije (SDA), Alijinog sina, Bakira Izetbegovića.

Pitanje o tome kako su i kome izdavane legitimacije OSA-e otvoreno je nakon navoda da je jednu takvu imao i zastupnik SDA u parlamentu Federacije BiH i bivši kikbokser (koji je 2007. i 2008. imao mečeve sa našim Ivanom Strugarom), Salko Zildžić.

Naime, Zildžića je policija, u septembru prošle godine, uhapsila prilikom prelaska granice sa Srbijom, nakon što je kod njega prinašla oružje koje nije prijavio i za koje nije imao dozvolu ni o posjedovanu, niti o nošenju.

Tvrdnje da je Zildžić imao počasnu iskaznicu OSA-e, na koju pravo imaju samo penzionisani pripadnici službe, pojavile su se na društvenim mrežama, uz nagađanja kako je to dokaz da je Mehmedagić od državne obavještajne agencije pravio stranačku službu.

Njih je, u Memhedagićevo ime, negirao njegov advokat, Alen Nakić. Prema njegovim riječima, takvi navodi su „apsolutno neutemeljeni”.

No, i pored toga, ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić ipak je zatražio da sve policijske agencije u zemlji sprovedu reviziju postupka izdavanja službenih legitimacija i utvrde da li e je u tome bilo nezakonitih radnji.

Istragu je, nedugo nakon toga, otvorilo i Tužilaštvo BiH, pa je tako Mehmedagić, u decemrbu prošle godine, uhapšen zajedno s tadašnjim predsjednikom Suda BiH, Rankom Debevcom.

Njih dvojica se sumnjiče da su, koristeći kapacitete, resurse i ingerencije OSA-e, nezakonito prisluškivali druge sudije i tužioce. Obojica su i dalje u pritvoru, a istraga protiv njih je još uvijek u toku.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.