Andrija Mandić u Briselu

0

Piše: Bećir Vuković

Ne morate ništa izdati, da bi stigli u Brisel.

Tek početkom 21. vijeka, prvi put jedan srpski političar iz Crne Gore, dolazi u zvaničnu posjetu Briselu.

Andrija Mandić, predsjednik Skupštine Crne Gore, i lider Srba u Crnoj Gori, stigao je u Brisel, glavni evropski administrativni centar.

Poslije posjete Beogradu, Budimpešti i Istanbulu, sledeća adresa je Brisel. Lako je uočiti da prethodne tri adrese imaju nešto zajedničko: nisu bogzna ničiji poslušnici, što će reći da ove tri države vode nezavisnu politiku.

Da Andrija Mandić nije svojevremeno osnovao nacionalnu stranku, da nije trideset godina vodio bespoštednu borbu protiv potonjeg komunističkog režima u Evropi, ne bi danas ni bio u Briselu, ni kao jedan od vodećih političara Crne Gore, ni kao lider srpskog naroda iz Crne Gore.

Prije toga valjalo je i okupiti i ujediniti antidepeesovsku opoziciju, što je bilo i ključno. Oni koji su se bavili negiranjem takve politike, negdje su zapeli, usput i zaprli na putu za Evropu. Andrija Mandić je pokazao da se otvoreno mogu braniti srpski nacionalni interesi, i stići do Brisela.

Da nije internacionalizovao srpsko nacionalno pitanje u Crnoj Gori, Andrija Mandić ne bi bio predsjednik Skupštine Crne Gore, što je i omogućilo da se otvore vrata najvažnije evropske političke adrese.

Andrija Mandić je – razumio – od koga je zadužen za prenošenje istine o srpskom narodu u Crnoj Gori. To razumijevanje i trasira puteve prema glavnim evropskim političkim centrima.

Može se poštovati tradicija, i biti iz tradicionalne porodice, koja je u vremenu bila i za Kralja i Otadžbinu, pa opet stići u Brisel. Uostalom, i Bilgija i Danska su kraljevine a Luksemburg vojvodstvo, pa ovim državama Beneluksa ništa ni u kom pogledu ne smeta, niti im išta fali.

Brisel nema predrasuda što se tiče političke forme i političke suštine predsjednika Skupštine Crne Gore, i predsjednika Nove srpske demokratije Andrije Mandića, za razliku od politčki poražene opcije i optike u Podgorici, koja suštinski nije bila za evropske integracije.

Može se biti i Srbin i pravoslavac, možete i braniti svoju Srpsku pravoslavnu crkvu, i istovremeno stići u evropski politički centar. Nije, baš, sve onako kako su učili i besomučno propagirali crnogorski komunistički i postkomunistički diktatori i šovinisti.

Nije ni onako kako tumače i štuju brojni politički turisti, i raznobojni politički manekeni.

Sa svakog državničkog putovanja, sa svakog prijema ambasadora velikih država, Andrija Mandić uspostavlja nove karike povezanosti Crne Gore sa regionom i Evropom.

Konačno, posjeta Andrije Mandića Briselu znači da je – politici Evrope – potreban politički pluralizam.

Istovremeno i znači da je Crna Gora za jedan – veliki korak – bliža Evropi.

Francuski filozof i politički analitičar Žak Ransijer rekao je – ili stignete do političkog mjesta odlučivanja, ili ostanete daleko u neprobojnim sjenkama političkog….

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.